Parafia pw. św. Brata Alberta w Sorkwitach

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
Parafia pw. św. Brata Alberta w Sorkwitach

Siedziba Sorkwity
Adres ul. Szkolna 20, 11-731 Sorkwity
Data powołania 1 października 1989 r.
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Archidiecezja warmińska
Dekanat Mrągowo II
Kościół kościół pw. św. Brata Alberta w Sorkwitach

Parafia pw. św. Brata Alberta w Sorkwitach – rzymskokatolicka parafia leżąca w dekanacie Mrągowo II należącym do archidiecezji warmińskiej. Kościół parafialny znajduje się w Sorkwitach. Od 1998 r. proboszczem parafii jest ks. prał. mgr Andrzej Świech.

Historia parafii

Miejscowość została założona w 1379 roku przez Wielkiego Mistrza Krzyżackiego Winricha von Kniprode. Parafia w Sorkwitach istniała od XV wieku i należała do archiprezbiteratu biskupieckiego. Od czasu reformacji w 1525 roku wraz z ogłoszeniem luteranizmu wyznaniem państwowym, jak wszystkie świątynie Prus Książęcych, kościół stał się ewangelicki.

1 października 1989 roku parafia rzymsko-katolicka w Sorkwitach została ponownie erygowana. Nową świątynię katolicką wybudowano na wzniesieniu, nad Jeziorem Lampackim. 29 czerwca 1990 roku biskup Julian Wojtkowski poświecił kamień węgielny. Budowlę wzniesiono dzięki staraniom proboszcza Zenona Ogórka i według projektu Mieczysława Sobieraja. Konsekracji kościoła ku czci św. Brata Alberta dokonał 12 czerwca 1995 roku arcybiskup Edmund Piszcz. Na terenie parafii odbywają się również msze wyjazdowe w miejscowościach Pustniki, Młynik i Maradki.

Duchowni parafii

Proboszczowie:

Grupy działające na terenie parafii

  • Koło Żywego Różańca

Zobacz też

Archidiecezja Warmińska

Bibliografia

Kościoły i kaplice Archidiecezji Warmińskiej, red. Bronisław Magdziarz, Olsztyn 1999.
Sorkwity Wikipedia [11.11.2014]