Parafia pw. św. Józefa w Nawiadach

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
Parafia pw. św. Józefa w Nawiadach

Kościół pw. św. Józefa w Nawiadach, fot. Mieczysław Kalski
Kościół pw. św. Józefa w Nawiadach, fot. Mieczysław Kalski
Siedziba Nawiady
Adres Nawiady 36 A, 11-710 Piecki
Data powołania 1 lipca 1989 r.
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Archidiecezja warmińska
Dekanat Mrągowo I
Kościół Kościół pw. św. Józefa w Nawiadach

Parafia pw. św. Józefa w Nawiadach – rzymskokatolicka parafia leżąca w dekanacie Mrągowo I należącym do archidiecezji warmińskiej. Kościół parafialny pw. św. Józefa znajduje się w Nawiadach. Od 2014 r. proboszczem parafii jest ks. mgr Leonard Klimek.

Kaplica filialna w Starych Kiełbonkach, autor: Mateusz Giełczyński, źródło: Wikimedia Commons [14.11.2014]
Kapliczka w Nawiadach, fot. Mieczysław Kalski

Historia parafii

Wieś została założona w 1397 roku jako osada bartnicza przez komtura ryńskiego Jana Schoenfelda. Przez całe stulecia miejscowość była centrum życia religijnego i społecznego. Pierwsza wzmianka o istnieniu parafii pochodzi z 1437 roku. Do czasów reformacji w 1525 roku kościół parafialny przynależał do archiprezbiteratu w Biskupcu, diecezji warmińskiej. Uposażenie parafii w Nawiadach wynosiło 6 włók ziemi i 2 łaszty zboża. Pierwsza wybudowana świątynia miała wieżę. Podmurówka była kamienna, ale pozostała część kościoła najprawdopodobniej była drewniana. Obok kościoła wybudowano dość duży dom, w którym zorganizowano mieszkanie dla księdza, szpital, małą szkołę oraz przytułek dla starców. Z czasów przedreformacyjnych nie jest znany z imienia i nazwiska żaden proboszcz, który pracował w Nawiadach. Wiadomo tylko, że ostatni katolicki proboszcz opuścił parafię na przełomie lat 1526–1527, nie chcąc przyjąć wyznania ewangelickiego.

Kościół przez prawie rok stał pusty, pozbawiony stałej opieki duszpasterskiej ze strony jakiegokolwiek duchownego. Dopiero w 1528 roku pojawił się w Nawiadach pastor, który głosił naukę Marcina Lutra. Około 1670 roku dobudowano zakrystię i w 1687 roku drewnianą wieżę-dzwonnicę. Po zakończeniu II wojny światowej w Nawiadach z powodu powolnej wymiany narodowościowej ubywało wyznawców Kościoła ewangelicko-augsburskiego, a przybywało katolików. Kościół w Nawiadach coraz bardziej niszczał, a ludność katolicka chodziła do kościoła parafialnego w Pieckach.

1 maja 1981 roku ludność katolicka przejęła świątynię w Nawiadach bez zgody władz zarówno Kościoła ewangelicko-augsburskiego, jak i władz Kościoła rzymskokatolickiego. O tej pory świątynia zaczęła służyć katolikom. W 1983 roku ustanowiono Wikariat Wieczysty, którego administratorem został ks. Teodor Bałtruszewicz — wikariusz macierzystej parafii w Pieckach. Ks Bałtruszewicz wraz ze wspólnotą wiernych uratował świątynię przed zniszczeniem, dokonując generalnego remontu wieży, dachu, muru okalającego kościół oraz wnętrza świątyni. Zorganizował także parafię, angażując wielu parafian w działalność ewangelizacyjną, powołał radę parafialną, otaczał opieką turystów przebywających na terenie parafii w okresie letnim, odprawiając im w każdą niedzielę mszę św. w ośrodku wczasowym w Nowym Zyzdroju. Opieką otaczał także harcerzy, których na terenie parafii w okresie letnim było kilkuset. W roku 1994 kościół został wykupiony od ewangelików.

Duchowni parafii

Zobacz:

  • Katalog duchowieństwa katolickiego diecezji warmińskiej (1945–1992), Andrzej Kopiczko, Olsztyn 2006.

Filie parafii

  • kaplica filialna w Starych Kiełbonkach

Grupy działające na terenie parafii

  • Koło Żywego Różańca
  • Ministranci
  • Rada parafialna

Zobacz też

Archidiecezja Warmińska
Kościół pw. św. Józefa w Nawiadach
Kielich z kościoła pw. św. Józefa w Nawiadach

Bibliografia

Kościoły i kaplice Archidiecezji Warmińskiej, red. Bronisław Magdziarz, Olsztyn 1999.
Katalog duchowieństwa katolickiego diecezji warmińskiej (1945–1992), Andrzej Kopiczko, Olsztyn 2006.
Ks. Krzysztof Bielawny, Dzieje parafii Nawiady w latach 1397–2000, Studia Warmińskie XLIV-XLV (2007-2008)] [15.11.2014]