Parafia pw. św. Marii Magdaleny we Wrzesinie: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
Linia 19: Linia 19:
 
}}<br/>
 
}}<br/>
  
''' Parafia pw. św. Marii Magdaleny we Wrzesinie ''' – [[Parafia rzymskokatolicka | rzymskokatolicka]] parafia leżąca w [[dekanat Olsztyn III - Gutkowo|dekanacie Olsztyn III - Gutkowo]], należącym do [[archidiecezja warmińska | archidiecezji warmińskiej]]. Erygowana w XV w. Mieści się we [[Wrzesina| Wrzesinie]].  
+
''' Parafia pw. św. Marii Magdaleny we Wrzesinie ''' – [[Parafia rzymskokatolicka | rzymskokatolicka]] parafia leżąca w [[dekanat Olsztyn III - Gutkowo|dekanacie Olsztyn III - Gutkowo]], należącym do [[archidiecezja warmińska | archidiecezji warmińskiej]]. Erygowana w XV w. Mieści się we [[Wrzesina| Wrzesinie]]. Proboszczem parafii jest ks. mgr [[Remigiusz Klimkowski]].
 
<br/><br/>
 
<br/><br/>
  
 
== Historia parafii ==
 
== Historia parafii ==
Pierwsze oficjalne potwierdzenie o istnieniu świątyni pochodzi z XV w. - od papieża dla miejscowego proboszcza Andreasa Schufenhewera, którego poprzednikiem był Johannes Webelbyr. Parafia była wówczas w [[archiprezbiteriat dobromiejski| archiprezbiteracie dobromiejskim]]. Znajdowała się także pod patronatem [[Kapituła warmińska| kapituły katedralnej we Fromborku]]. Konsekracji [[lkwim: Kościół pw. św. Marii Magdaleny we Wrzesinie| kościoła]] dokonał 1 maja 1500 r. biskup sufragan warmiński [[Jan Wilde]] (1499-1532). W XVI w. parafia była uposażona w 6 łanów. W kolejnych wiekach [[lkwim: Kościół pw. św. Marii Magdaleny we Wrzesinie| kościół parafialny]] był gruntownie przebudowywany. W 1936 r. zmieniono układ prezbiterium. Dzięki temu zyskano 140 dodatkowych miejsc dla wiernych. Stało się to na wniosek proboszcza Albina Wenskowskiego i Rady Parafialnej.  
+
Pierwsze oficjalne potwierdzenie o istnieniu świątyni pochodzi z XV w. - od papieża dla miejscowego proboszcza Andreasa Schufenhewera, którego poprzednikiem był Johannes Webelbyr. Parafia była wówczas w [[archiprezbiteriat dobromiejski| archiprezbiteracie dobromiejskim]]. Znajdowała się także pod patronatem [[Kapituła warmińska| kapituły katedralnej we Fromborku]]. Konsekracji [[lkwim: Kościół pw. św. Marii Magdaleny we Wrzesinie| Kościoła pw. św. Marii Magdaleny]] dokonał 1 maja 1500 r. biskup sufragan warmiński [[Jan Wilde]] (1499-1532). W XVI w. parafia była uposażona w 6 łanów. W kolejnych wiekach [[lkwim: Kościół pw. św. Marii Magdaleny we Wrzesinie| kościół parafialny]] był gruntownie przebudowywany. W 1936 r. zmieniono układ prezbiterium. Dzięki temu zyskano 140 dodatkowych miejsc dla wiernych. Stało się to na wniosek proboszcza Albina Wenskowskiego i Rady Parafialnej.  
<br/>
 
 
 
== Kler parafialny ==
 
'''Proboszcz:'''
 
 
 
ks. mgr Remigiusz Klimkowski
 
 
 
 
<br/>
 
<br/>
  

Wersja z 16:44, 8 lut 2014

Parafia pw. św. Marii Magdaleny

Kościół parafialny, źródło: Archidiecezja warmińska, 30.12.2013.
Kościół parafialny, źródło: Archidiecezja warmińska, 30.12.2013.
Siedziba Wrzesina
Adres Wrzesina 28, 11-042 Jonkowo
Data powołania XV w.
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Archidiecezja warmińska
Dekanat Olsztyn III - Gutkowo
Kościół Kościół pw. św. Marii Magdaleny


Parafia pw. św. Marii Magdaleny we Wrzesinie rzymskokatolicka parafia leżąca w dekanacie Olsztyn III - Gutkowo, należącym do archidiecezji warmińskiej. Erygowana w XV w. Mieści się we Wrzesinie. Proboszczem parafii jest ks. mgr Remigiusz Klimkowski.

Historia parafii

Pierwsze oficjalne potwierdzenie o istnieniu świątyni pochodzi z XV w. - od papieża dla miejscowego proboszcza Andreasa Schufenhewera, którego poprzednikiem był Johannes Webelbyr. Parafia była wówczas w archiprezbiteracie dobromiejskim. Znajdowała się także pod patronatem kapituły katedralnej we Fromborku. Konsekracji Kościoła pw. św. Marii Magdaleny dokonał 1 maja 1500 r. biskup sufragan warmiński Jan Wilde (1499-1532). W XVI w. parafia była uposażona w 6 łanów. W kolejnych wiekach kościół parafialny był gruntownie przebudowywany. W 1936 r. zmieniono układ prezbiterium. Dzięki temu zyskano 140 dodatkowych miejsc dla wiernych. Stało się to na wniosek proboszcza Albina Wenskowskiego i Rady Parafialnej.

Zobacz też

Archidiecezja warmińska

Bibliografia

Archidiecezja warmińska, 30.12.2013.

Syrwid Robert, Kościoły parafialne gminy Jonkowo, Olsztyn 2005, 101 ss.