Parafia pw. św. Mikołaja w Elblągu: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
(Bibliografia)
Linia 23: Linia 23:
  
 
== Historia parafii ==
 
== Historia parafii ==
Parafię katedralną pw. św. Mikołaja w Elblągu erygował [[biskup warmiński]] [[Anzelm]] w 1246 r. Pierwszym proboszczem parafii elbląskiej był Gogefriedus. Ostatni niemiecki proboszcz parafii św. Mikołaja był Arthur Kather. Przeciwstawiał się on zarządzeniom władz i bronił prześladowanych. Szczególną troską otoczył polskich robotników przymusowych, dla których odprawiał nabożeństwa. Słało się to przyczyną jego usunięcia w dniu 12 września 1940 r. W ciąga pięciu godzin musiał opuścić miasto i Prusy, i to wraz z dwoma wikarymi: Adolfem Steinhauerem i Johannesem Ewersem. Po śmierci ostatniego niemieckiego biskupa warmińskiego Maximiliana Kallera został wikariuszem kapitulnym tej diecezji i był nim w latach 1947 - 1957, aż do swej śmierci.
+
Parafię katedralną pw. św. Mikołaja w Elblągu, z siedzibą w [[lkwim:Katedra pw. św. Mikołaja w Elblągu|kościele]] pod tym samym wezwaniem erygował [[biskup warmiński]] [[Anzelm]] w 1246 r. Pierwszym proboszczem parafii elbląskiej był Gogefriedus. Ostatni niemiecki proboszcz parafii św. Mikołaja był Arthur Kather. Przeciwstawiał się on zarządzeniom władz i bronił prześladowanych. Szczególną troską otoczył polskich robotników przymusowych, dla których odprawiał nabożeństwa. Słało się to przyczyną jego usunięcia w dniu 12 września 1940 r. W ciąga pięciu godzin musiał opuścić miasto i Prusy, i to wraz z dwoma wikarymi: Adolfem Steinhauerem i Johannesem Ewersem. Po śmierci ostatniego niemieckiego biskupa warmińskiego Maximiliana Kallera został wikariuszem kapitulnym tej diecezji i był nim w latach 1947 - 1957, aż do swej śmierci.
 
<br/>
 
<br/>
  

Wersja z 18:53, 3 lut 2014

Parafia katedralna pw. św. Mikołaja

Budynek katedry, źródło: www.wikipedia.pl, 11.12.2013.
Budynek katedry, źródło: www.wikipedia.pl, 11.12.2013.
Siedziba Elbląg
Adres ul. Mostowa 18, 82-300 Elbląg
Data powołania 1246
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Diecezja elbląska
Dekanat Elbląg-Śródmieście
Katedra Katedra pw. św. Mikołaja
http://www.katedra.elblag.opoka.org.pl


Parafia katedralna pw. św. Mikołaja w Elblągu rzymskokatolicka parafia katedralna leżąca w dekanacie Elbląg-Śródmieście, należącym do diecezji elbląskiej. Erygowana w 1246 r. Mieści się przy ul. Mostowej 18 w Elblągu.

Historia parafii

Parafię katedralną pw. św. Mikołaja w Elblągu, z siedzibą w kościele pod tym samym wezwaniem erygował biskup warmiński Anzelm w 1246 r. Pierwszym proboszczem parafii elbląskiej był Gogefriedus. Ostatni niemiecki proboszcz parafii św. Mikołaja był Arthur Kather. Przeciwstawiał się on zarządzeniom władz i bronił prześladowanych. Szczególną troską otoczył polskich robotników przymusowych, dla których odprawiał nabożeństwa. Słało się to przyczyną jego usunięcia w dniu 12 września 1940 r. W ciąga pięciu godzin musiał opuścić miasto i Prusy, i to wraz z dwoma wikarymi: Adolfem Steinhauerem i Johannesem Ewersem. Po śmierci ostatniego niemieckiego biskupa warmińskiego Maximiliana Kallera został wikariuszem kapitulnym tej diecezji i był nim w latach 1947 - 1957, aż do swej śmierci.

Kler parafialny

Wykaz proboszczów:

(od 1992) - ks. Infułat dr Mieczysław Józefczyk, Protonotariusz Apostolski, Wikariusz Generalny i Konserwator Zabytków Diecezji Elbląskiej

(obecnie - 2014) - ks. Prałat Stanisław Błaszkowski

Sanktuaria i relikwie na terenie parafii

Sanktuarium Relikwii Krzyża Świętego

Kaplica Błogosławionej Karoliny Koźkówny

Wspólnoty i grupy parafialne

Grupa "Katedra Elbląg"

Zobacz też

http://www.elblag.opoka.org.pl

Bibliografia

Historia Elbląga, pod red. Andrzeja Grotha, Gdańsk 2006, 299 ss.