Parafia pw. św. Piotra Apostoła w Młynarach: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
Linia 18: Linia 18:
 
  |www                    =  
 
  |www                    =  
 
}}
 
}}
''' Parafia pw. św. Piotra Apostoła w Młynarach ''' – rzymskokatolicka parafia w [[dekanat Pasłęk I|dekanacie Pasłęk I]], w [[diecezja elbląska | diecezji elbląskiej]]. Erygowana w 1320 r. Mieści się przy ul. Słowackiej w [[Młynary|Młynarach]]. Proboszczem parafii jest ks. [[Władysław Ostrowski]].  
+
''' Parafia pw. św. Piotra Apostoła w Młynarach ''' – rzymskokatolicka parafia w [[dekanat Pasłęk I|dekanacie Pasłęk I]], w [[diecezja elbląska | diecezji elbląskiej]]. Erygowana w 1320 r. Mieści się przy ul. Słowackiego w [[Młynary|Młynarach]]. Jej proboszczem jest ks. [[Władysław Ostrowski]].  
 
<br/><br/>
 
<br/><br/>
  

Wersja z 09:44, 7 maj 2014

Parafia pw. św. Piotra Apostoła w Młynarach

Kościół parafialny w Młynarach, źródło: IWMALI, 14.04.2014.
Kościół parafialny w Młynarach, źródło: IWMALI, 14.04.2014.
Siedziba Młynary
Adres ul. Słowackiego 1, 14-420 Młynary
Data powołania 1320 r.
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Diecezja elbląska
Dekanat Pasłęk I
Kościół pw. św. Piotra Apostoła

Parafia pw. św. Piotra Apostoła w Młynarach – rzymskokatolicka parafia w dekanacie Pasłęk I, w diecezji elbląskiej. Erygowana w 1320 r. Mieści się przy ul. Słowackiego w Młynarach. Jej proboszczem jest ks. Władysław Ostrowski.

Historia i działalność parafii

Świątynię parafialną wybudowano w połowie XIV wieku i poświęcono św. Annie. Należała ona do dekanatu elbląskiego i była kościołem ewangelickim. Jeszcze w XVIII w. kościół ulegał wielokrotnym remontom i przebudowie. Ostatnim proboszczem parafii ewangelickiej był pastor Bruno Kuhnel (1935-1945).

Po II wojnie światowej kościół pw. św. Piotra Apostoła w Młynarach ponownie stał się własnością Kościoła rzymskokatolickiego.

Przedstawiciele parafii współpracują z okolicznymi szkołami i przedszkolami. Organizują pikniki, rekolekcje, spotkania młodzieży, święta i festyny rodzinne. Czynnie włączają się w działalność lokalnej społeczności.

Bibliografia

iwmali.bloog.pl [14.04.2014]