Parafia pw. św. Stanisława Kostki w Pozezdrzu: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
Linia 19: Linia 19:
 
}}<br/>
 
}}<br/>
  
''' Parafia pw. św. Stanisława Kostki w Pozezdrzu ''' – [[Parafia rzymskokatolicka | rzymskokatolicka]] parafia leżąca w [[dekanat Węgorzewo|dekanacie Węgorzewo]], należącym do [[diecezja ełcka | diecezji ełckiej]]. Erygowana w 1946 r. Mieści się przy ul. 1 maja 21 w [[Pozezdrze|Pozezdrzu]].  
+
''' Parafia pw. św. Stanisława Kostki w Pozezdrzu ''' – [[Parafia rzymskokatolicka | rzymskokatolicka]] parafia leżąca w [[dekanat Węgorzewo|dekanacie Węgorzewo]], należącym do [[diecezja ełcka | diecezji ełckiej]]. Erygowana w 1946 r. Mieści się przy ul. 1 maja 21 w [[Pozezdrze|Pozezdrzu]]. Proboszczem parafii jest ks. [[Franciszek Stosik]].  
 
<br/><br/>
 
<br/><br/>
  
 
== Historia parafii ==
 
== Historia parafii ==
[[Pozezdrze]] początkowo należało do parafii w [[Kruklanki |Kruklankach]]. Dopiero w 1886 r. powstała w [[Pozezdrze |Pozezdrzu]] parafia luterańska. [[Kościół pw. św. Stanisława Kostki w Pozezdrzu |Kościół]] zbudowano tutaj w 1891 r. Obecna świątynia powstała w 1923 r. W 1946 r. powołano w [[Pozezdrze|Pozezdrzu]] parafię katolicką. Kanonicznie parafię erygował 1 kwietnia 1962 r. ks. bp [[Tomasz Wilczyński]]. Natomiast 11 stycznia 2004 r. świątynia parafialna została konsekrowana przez ks. bpa [[Jerzy Mazur| Jerzego Mazura]].
+
[[Pozezdrze]] początkowo należało do parafii w [[Kruklanki |Kruklankach]]. Dopiero w 1886 r. powstała w [[Pozezdrze |Pozezdrzu]] parafia luterańska. W 1891 r. zbudowano [[Kościół pw. św. Stanisława Kostki w Pozezdrzu]]. Obecna świątynia powstała w 1923 r. W 1946 r. powołano w [[Pozezdrze|Pozezdrzu]] parafię katolicką. Kanonicznie parafię erygował 1 kwietnia 1962 r. ks. bp [[Tomasz Wilczyński]]. Natomiast 11 stycznia 2004 r. świątynia parafialna została konsekrowana przez ks. bpa [[Jerzy Mazur| Jerzego Mazura]].
 
<br/>
 
<br/>
 
Do parafii należą następujące miejscowości: [[Dziaduszyn]], [[Harsz]], [[Harsz Cegielnia]], [[Okowizna]], [[Pieczarki]], [[Przerwanki]], [[Pozezdrze]], Pozezdrze Kolonia, Soldany Kolonia, [[Wyłudź]]. W parafii znajdują się księgi parafialne, prowadzone od 1948 r.
 
Do parafii należą następujące miejscowości: [[Dziaduszyn]], [[Harsz]], [[Harsz Cegielnia]], [[Okowizna]], [[Pieczarki]], [[Przerwanki]], [[Pozezdrze]], Pozezdrze Kolonia, Soldany Kolonia, [[Wyłudź]]. W parafii znajdują się księgi parafialne, prowadzone od 1948 r.
<br/>
 
== Kler parafialny ==
 
Proboszcz:
 
 
ks. Franciszek Stosik
 
 
<br/>
 
<br/>
  

Wersja z 19:23, 10 lut 2014

Parafia pw. św. Stanisława Kostki

Kościół parafialny, źródło: Wikipedia, 04.01.2014.
Kościół parafialny, źródło: Wikipedia, 04.01.2014.
Siedziba Pozezdrze
Adres 1 maja 21, 11-610 Pozezdrze
Data powołania 1946
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Diecezja ełcka
Dekanat Węgorzewo
Kościół Kościół pw. św. Stanisława Kostki
Wspomnienie liturgiczne św. Stanisława Kostki - 18 września


Parafia pw. św. Stanisława Kostki w Pozezdrzu rzymskokatolicka parafia leżąca w dekanacie Węgorzewo, należącym do diecezji ełckiej. Erygowana w 1946 r. Mieści się przy ul. 1 maja 21 w Pozezdrzu. Proboszczem parafii jest ks. Franciszek Stosik.

Historia parafii

Pozezdrze początkowo należało do parafii w Kruklankach. Dopiero w 1886 r. powstała w Pozezdrzu parafia luterańska. W 1891 r. zbudowano Kościół pw. św. Stanisława Kostki w Pozezdrzu. Obecna świątynia powstała w 1923 r. W 1946 r. powołano w Pozezdrzu parafię katolicką. Kanonicznie parafię erygował 1 kwietnia 1962 r. ks. bp Tomasz Wilczyński. Natomiast 11 stycznia 2004 r. świątynia parafialna została konsekrowana przez ks. bpa Jerzego Mazura.
Do parafii należą następujące miejscowości: Dziaduszyn, Harsz, Harsz Cegielnia, Okowizna, Pieczarki, Przerwanki, Pozezdrze, Pozezdrze Kolonia, Soldany Kolonia, Wyłudź. W parafii znajdują się księgi parafialne, prowadzone od 1948 r.

Grupy działające na terenie parafii

Ministranci i Lektorzy

Parafialne Koło Caritas

Rycerstwo Niepokalanej

Żywy Różaniec


Zobacz też

Diecezja ełcka

Bibliografia

Diecezja ełcka, 04.01.2014.

Wakar Andrzej Wilamowski Bohdan, Węgorzewo. Z dziejów miasta i powiatu, Olsztyn 1968.