Parafia pw. św. Jakuba Starszego Apostoła w Stawigudzie

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Wersja Marcin Kapłon (dyskusja | edycje) z dnia 19:31, 26 mar 2018

(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)

Parafia pw. św. Jakuba Starszego Apostoła w Stawigudzie

Siedziba Stawiguda
Adres ul. Jaśminowa 20, 11-034 Stawiguda
Data powołania 01.07.1989 r.
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolickie
Archidiecezja warmińska
Dekanat Olsztynek
kościół Kościół pw. św. Jakuba Starszego Apostoła w Stawigudzie
Wspomnienie liturgiczne 25 lipiec
archwarmia.pl

Parafia pw. św. Jakuba Starszego w Stawigudzie – parafia rzymskokatolicka położona w archidiecezji warmińskiej, w dekanacie Olsztynek. Proboszczem parafii jest ks. dr Tomasz Szałanda.

Dzieje parafii

Stawiguda to wieś położona w południowej części Warmii. Lokacji dokonano 02.01.1357 r. z inicjatywy kapituły warmińskiej. Zasadźcami tej miejscowości byli Cristian oraz Surgeden. Wieś założono w oparciu o prawo chełmińskie. W konsekwencji walk toczonych z wojskami krzyżackimi w latach 1519-1521 Stawiguda uległa całkowitemu zniszczeniu. Wkrótce przystąpiono do odbudowy. W XVI w. Stawiguda nie była licznie zamieszkana.

Mając na uwadze niewielką liczbę mieszkańców oraz małą powierzchnię wsi, w Stawigudzie aż do XX w. nie powołano odrębnej parafii. Nie było także potrzeby budowy kościoła dla wiernych. Od momentu założenia wsi do powstania samodzielnej parafii Stawiguda należała do parafii Gryźliny. Sytuacja uległa zmianie dopiero w latach 20. XX w. Wówczas zaobserwowano wzrost liczby mieszkańców.

Pierwszy kościół katolicki wybudowano w 1933 r. Poświęcenia świątyni dokonał Maksymilian Kaller (biskup warmiński) w 1934 r. Obiektowi nadano wówczas patronat św. Jakuba Starszego Apostoła. Jednakże mimo, iż ta miejscowość zyskała nowy kościół to nadal była parafią o statusie filii.

W 1988 r. powołano tymczasową parafię. Oficjalnie samodzielną parafię w Stawigudzie utworzono 01.07.1989 r. z inicjatywy Edmunda Piszcza.

Kościół parafialny

Kościół pw. św. Jakuba Starszego Apostoła to budowla XX-wieczna. Jest to obiekt murowany oraz otynkowany. Posiada układ salowy. Wieża kościelna budowana była na rzucie prostokątnym. Na jej szczycie umieszczono krzyż. Świątynia posiada wyodrębnione prezbiterium. Wystrój wnętrza jest nowoczesny. Dach dwuspadowy.

W 1897 r. na terenie Stawigudy wybudowano kaplicę dla ewangelików. Był to obiekt neogotycki. Po II wojnie światowej podjęto działania mające na celu wypędzenie ewangelików z tych terenów. Akcja zakończyła się powodzeniem, dlatego kaplica przestała funkcjonować.

Duchowni parafii

proboszcz: ks. dr Tomasz Szałanda

Bibliografia

warmińska[19.08.2014]
polskaniezwykla.pl[19.08.2014]
deon.pl[19.08.2014]