Parafia pw. Najświętszego Zbawiciela i Wszystkich Świętych w Dobrym Mieście: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
(Historia parafii)
Linia 23: Linia 23:
  
 
== Historia parafii ==
 
== Historia parafii ==
Biskup warmiński [[Herman z Pragi]] powołał kapitułę kolegiacką, którą następnie przeniósł do [[Dobre Miasto|Dobrego Miasta]]. Kapituła otrzymała pod opiekę miejscowy kościół parafialny.  
+
Biskup warmiński [[Herman z Pragi]] powołał kapitułę kolegiacką w [[Pierzchały|Pierzchałach]] koło [[Braniewo|Braniewa]], którą następnie przeniósł do [[Dobre Miasto|Dobrego Miasta]]. Kapituła otrzymała pod opiekę miejscowy kościół parafialny. Miała także za zadanie wspierania biskupa i kapitułę katedralną. Kanonicy kapituły kolegiackiej zobowiązani byli do prowadzenia życia wspólnego, na wzór życia zakonnego. Dla celów kapituły założono kompleks architektoniczny złożony z zabudowań mieszkalnych i gospodarczych, i orientowanego kościoła kolegiackiego. Konsekracji kościoła kolegiackiego dokonał biskup warmiński [[Henryk Sorbom]].
 +
<br/>
 +
Po II wojnie światowej kolegiata przeszła szereg remontów. W latach 90-tych XX w. w południowym skrzydle świątyni umieszczono Warmińskie Seminarium Duchowne Hosianum, które pracowało w tutaj do lipca 1991 r. Dzisiaj w części południowej kolegiaty znajduje się Dom Rekolekcyjny Źródło Jakuba prowadzony przez Wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym.
 +
<br/>
 +
W 1989 r. parafia obchodziła 600-lecia istnienia. Obchody Jubileuszowe odbyły się pod przewodnictwem J.E. Księdza Kardynała Józefa Glempa Prymasa Polski.
 
<br/>
 
<br/>
trzymujączarazem zadanie wspierania biskupa i kapitułę katedralną w szczytnymdziele chrystianizacji regionu poprzez aktywną działalność duszpasterską i oświeceniową prowadzoną pośród Prusów. Kanonicy kapituły kolegiackiej odpoczątku zobowiązani byli do prowadzenia życia wspólnego, na wzór życia zakonnego co miało zapewnić spójność korporacji w ewangelizacyjnym oddziaływaniu oraz skuteczność w zaszczepianiu wzorców wiary i chrześcijańskiego obyczaju pośród ludzi.
 
        Kapituła kolegiacka dodawała także prestiżu diecezji warmińskiej. Inne diecezje sąsiednie, mniejsze i bardziej uzależnione od Krzyżaków nie mogły bowiem sobie pozwolić na utrzymanie podobnych kolegiów. Osadzenie w Dobrym Mieście kapituły kolegiackiej stało się przyczyną powstania w tym mieście, w jego południowo - zachodniej części, wspaniałego kompleksu architektonicznego złożonego z zabudowań mieszkalnych i gospodarczych, i orientowanego kościoła kolegiackiego, który wpisany w ciąg murów miejskich, przy braku zabudowań zamkowych w mieście, miał pełnić także funkcję obronną. Za datę rozpoczęcia budowy zespołu kolegiackiego przyjmuje się rok 1357. Najpierw zbudowano skrzydło południowe zespołu kolegiackiego potem kościół oraz skrzydło zachodnie zamykając nieregularny czworobok zabudowy tzw. domem biskupim z bramą wschodnią wprowadzającą na obszerny wewnętrzny dziedziniec kolegiacki ze studnią po środku. Chociaż dokładna data konsekracji kościoła kolegiackiego nie jest znana, przypuszczalnie została ona dokonana w 1389 roku przez biskupa warmińskiego Henryka Sorboma. W krótkim więc czasie powstał w Dobrym Mieście ogromny zespół architektury sakralnej, nie mający równego sobie w całej bodajże północnej części naszego kraju. Całość jest zbudowana z czerwonej palonej cegły w stylu gotyckim z niewielką ilością architektonicznych, zewnętrznych zdobień. Ułożenia cegieł w budowli, regularność otworów okiennych, płycin, fryzów ceglanych dzielących wysoką wieżę kościoła, zdobione sterczynami szczyty stanowią o dużym kunszcie budowlanym ówczesnych budowniczych obiektu.
 
        Estetykę zabudowy kolegiackiej ubogacały odkryte podczas prac remontowych prowadzonych w roku 2004, pochodzące z czasów budowy obiektu dekoracje typu maswerkowego wypełniające blendy szczytu wschodniego oraz blendy fryzów poniżej okapu dachu kościoła. Architektura zespołu kolegiackiego przechodziła liczne zmiany. Szczęśliwie jednak nie zmieniły one kształtu całości. Były one warunkowane zniszczeniami powodowanymi wojnami (tzw. wojna głodowa w 1414 r.kiedy to siedziba kanoników padła ofiarą najazdu wojsk polskich na Warmię, obrona miasta przed wojskami krzyżackimi w 1521 r.) lub pożarami. Na skutek uderzenia pioruna w 1716 roku pożar zniszczył wieżyczkę zegarową, którą odbudowanow 1719 r. według projektu Jana Krzysztofa Reimersa, Westwalczyka osiadłego w Ornecie, budowniczego kościołów w Krośnie, Glotowie i Chwalęcinie. W 1719 roku przypadkowy pożar zniszczył zachodnią część zabudowań kolegiackich. Przebudowano wtedy w znacznym stopniu mieszkalną część pomieszczeń także według projektu wspomnianego już wcześniej Reimersa. Na przebudowy w zespole miały wpływy renesansu i baroku. Najbardziej widoczna przebudowa obiektu miała miejsce w latach dziewięćdziesiątych XIX wieku kiedy to przełożono dach kościoła, wyremontowano wieżyczkę zegarową, nadbudowano wieżę o jednąkondygnację i nakryto ją dwuspadowym dachem co znacznie poprawiłoproporcje gotyckiej budowli. Tymi pracami kierował architekt Georg Quednow, synmiejscowego burmistrza.
 
        Najbardziej tragicznymi dla miasta okazały się ostatnie miesiące II Wojny Światowej. Miejscowa ludność opuściła swoje miasto uciekając przed nadchodzącymi wojskami sowieckimi a opustoszałe miasto w znacznej częścizostało zniszczone. Całkowitemu zniszczeniu uległa gęsta zabudowa pięknego śródmieścia oraz zabudowa blisko przylegająca do kolegiaty. Za cud należy uznać zachowanie bez większych zniszczeń zabudowań kolegiackich i samej kolegiaty. Wielki wysiłek przywracania obiektowi dobromiejskiemu dawnej gotyckiej świetności rozpoczęto po roku 1978. Wtedy to Warmińska Kuria Biskupia przejęła odzyskane dla potrzeb Kościoła południowe skrzydło zabudowań i po remoncie, który trwał do roku 1981 przekazała na użytkowanie Warmińskiemu Seminarium Duchownemu Hosianum, które pracowało w tej części obiektu do lipca 1991 r. Dzisiaj część południową zabudowań stanowi Dom Rekolekcyjny Źródło Jakuba prowadzony przez Wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym.
 
        Wielkie zasługi w regotyzacji obiektu położył Śp. Ks. Emil Rzeszutek -proboszcz dobromiejski i prepozyt kapituły, który czuwał nad pracami renowacyjnymi prowadzonymi w części plebanijnej oraz kolegiacie przygotowującją do obchodów 600 lecia istnienia. Obchody Jubileuszowe odbyły się w roku 1989 pod przewodnictwem J.E. Księdza Kardynała Józefa Glempa Prymasa Polski. Dalszeprace renowacyjne, zabezpieczające i konserwatorskie trwają do dziś. Sam zaś obiekt wysokością swej wieży dumnie spogląda na zmieniające przez wieki swąszatę miasto i okolice. Dźwięk zaś 4 dzwonów kolegiaty jak dawniej tak i dziś przywołuje mieszkańców miasta do udziału w tej samej czci Najświętszego Zbawiciela. W uznaniu walorów historycznych kolegiaty dobromiejskiej, jej roliw życiu religijnym na przestrzeni wieków mimo różnych kolei losów, Ojciec Święty Jan Paweł II 19 maja 1989 roku podniósł kolegiatę dobromiejską dogodności Bazyliki Mniejszej.
 
  
 
== Kler parafialny ==
 
== Kler parafialny ==

Wersja z 19:02, 3 sty 2014

Parafia pw. Najświętszego Zbawiciela i Wszystkich Świętych

Kościół parafialny, źródło: Archidiecezja warmińska, 03.01.2014.
Kościół parafialny, źródło: Archidiecezja warmińska, 03.01.2014.
Siedziba Dobre Miasto
Adres ul. Orła Białego 30, 11-040 Dobre Miasto
Data powołania XIV w.
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Archidiecezja warmińska
Dekanat Dobre Miasto
Bazylika Bazylika pw. Najświętszego Zbawiciela i Wszystkich Świętych
Parafia Zbawiciela w Dobrym Mieście


Parafia pw. Najświętszego Serca Zbawiciela i Wszystkich Świętych w Dobrym Mieście rzymskokatolicka parafia leżąca w dekanacie Dobre Miasto, należącym do archidiecezji warmińskiej. Erygowana w XIV w. Mieści się przy ul. Orła Białego 30 w Dobrym Mieście.

Historia parafii

Biskup warmiński Herman z Pragi powołał kapitułę kolegiacką w Pierzchałach koło Braniewa, którą następnie przeniósł do Dobrego Miasta. Kapituła otrzymała pod opiekę miejscowy kościół parafialny. Miała także za zadanie wspierania biskupa i kapitułę katedralną. Kanonicy kapituły kolegiackiej zobowiązani byli do prowadzenia życia wspólnego, na wzór życia zakonnego. Dla celów kapituły założono kompleks architektoniczny złożony z zabudowań mieszkalnych i gospodarczych, i orientowanego kościoła kolegiackiego. Konsekracji kościoła kolegiackiego dokonał biskup warmiński Henryk Sorbom.
Po II wojnie światowej kolegiata przeszła szereg remontów. W latach 90-tych XX w. w południowym skrzydle świątyni umieszczono Warmińskie Seminarium Duchowne Hosianum, które pracowało w tutaj do lipca 1991 r. Dzisiaj w części południowej kolegiaty znajduje się Dom Rekolekcyjny Źródło Jakuba prowadzony przez Wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym.
W 1989 r. parafia obchodziła 600-lecia istnienia. Obchody Jubileuszowe odbyły się pod przewodnictwem J.E. Księdza Kardynała Józefa Glempa Prymasa Polski.

Kler parafialny

Proboszcz:

ks. kap. hon. kan. mgr lic. Stanisław Zinkiewicz

Wykaz wikariuszy:

ks. mgr Kazimierz Grabowski

ks. mgr Marcin Wrzos

ks. mgr Zdzisław Muszyński

Domy zgromadzeń zakonnych działających na terenie parafii

Zgromadzenie Sióstr św. Katarzyny Dziewicy i Męczennicy w Dobrym Mieście

Wspólnoty działające na terenie parafii

Akcja Katolicka

All - Anon

Caritas

Duchowa Adopcja

Odnowa w Duchu Świętym

Pomoc dla Czyśća

Taize

Towarzystwo Przyjaciół KUL

Filie parafii

Kaplice w: Łęgnie, Knopinie, Smolajnach, Praslitach.

Zobacz też

Archidiecezja warmińska

Bibliografia

Archidiecezja warmińska, 03.01.2014.

Kościoły i kaplice Archidiecezji Warmińskiej, pod red. Bronisława Magdziarza, t. 1, Olsztyn 1999, 302 ss.

Kościoły i kaplice Archidiecezji Warmińskiej, pod red. Bronisława Magdziarza, t. 2, Olsztyn 1999, 300 ss.

Parafia Zbawiciela w Dobrym Mieście, 03.01.2014.
Kategoria; Archidiecezja warmińska