Parafia pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Skolitach: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja zweryfikowana][wersja zweryfikowana]
Linia 29: Linia 29:
 
Dwieście lat później do głównej bryły dobudowano nawy i prezbiterium.  
 
Dwieście lat później do głównej bryły dobudowano nawy i prezbiterium.  
  
W [[[[lkwim:Kościół pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Skolitach|świątyni pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Skolitach]] zachowało się wiele cennych zabytków, najcenniejszym jest dawny ołtarz główny w kształcie tryptyku z 1557 roku. W 2013 roku parafia liczyła około  tysiąca wiernych. Wspólnota obejmuje miejscowości:[[ Skolity]], [[Gołogóra]], [[Włodowo]], [[Łumpia]], [[Trokajny]],  [[Brzeźno]] i [[Niklawi]]. Do parafii należy także kościół filialny we Włodowie pw. Matki Boskiej Częstochowskiej, wybudowany przez wspólnotę ewangelicką w 1738 roku, a po II wojnie światowej przejęty przez katolików. Parafię prowadzą księża salezjanie.
+
W [[lkwim:Kościół pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Skolitach|świątyni pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Skolitach]] zachowało się wiele cennych zabytków, najcenniejszym jest dawny ołtarz główny w kształcie tryptyku z 1557 roku. W 2013 roku parafia liczyła około  tysiąca wiernych. Wspólnota obejmuje miejscowości:[[ Skolity]], [[Gołogóra]], [[Włodowo]], [[Łumpia]], [[Trokajny]],  [[Brzeźno]] i [[Niklawi]]. Do parafii należy także kościół filialny we Włodowie pw. Matki Boskiej Częstochowskiej, wybudowany przez wspólnotę ewangelicką w 1738 roku, a po II wojnie światowej przejęty przez katolików. Parafię prowadzą księża salezjanie.
  
 
== Kler parafialny ==
 
== Kler parafialny ==
Linia 80: Linia 80:
  
 
[[Kategoria: Kościół]]
 
[[Kategoria: Kościół]]
[[Kategoria: Kościół Rzymskokatolicki]]
+
[[Kategoria: Kościół rzymskokatolicki]]
 
[[Kategoria: Parafie rzymskokatolickie]]
 
[[Kategoria: Parafie rzymskokatolickie]]
 
[[Kategoria: Archidiecezja warmińska]]
 
[[Kategoria: Archidiecezja warmińska]]

Wersja z 01:45, 27 lut 2015

Parafia pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Skolitach

Kościół pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Skolitach, źródło: NewsBarOlsztyn
Kościół pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Skolitach, źródło: NewsBarOlsztyn
Siedziba Skolity
Adres Skolity 9, 11-008 Świątki
Data powołania 1348 r.
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Archidiecezja warmińska
Dekanat Łukta
Kościół Kościół pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Skolitach

Parafia pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Skolitach — rzymskokatolicka parafia leżąca w dekanacie Łukta należącym do archidiecezji warmińskiej. Kościół parafialny znajduje się w Skolitach. Od 2012 r. proboszczem parafii jest ks. mgr Jerzy Banul.

Kościół w Skolitach, źródło: NewsBarOlsztyn [23.10.2014]
Kościół w Skolitach, źródło: NewsBarOlsztyn [23.10.2014]

Historia parafii

Miejscowość Skolity została założona w 1348 roku przez biskupa Hermana z Pragi. Pierwszy kościół zbudowano wkrótce po założeniu wsi. W latach 1424–1457, za czasów biskupa Franciszka Kuhschmalza, świątynia była filią parafii w Świątkach. Samodzielna parafia została erygowana w 1600 roku.

Skolity zostały zniszczone podczas wojen polsko-krzyżackich. Nowy kościół powstał jeszcze w średniowieczu, przed 1457 rokiem, ale dopiero w 1684 roku biskup Michał Radziejowski konsekrował nową budowlę pod wezwaniem św. Jana Ewangelisty. 10 grudnia 1557 roku biskup warmiński Stanisław Hozjusz wystawił nowy akt lokacyjny. Była to jedna z największych wsi na Warmii. W 1708 roku w pożarze wsi kościół ponownie się spalił. Rok później, dzięki pomocy parafii w Ornecie, postawiono nowy kościół, który w 1710 roku konsekrował biskup Andrzej Chryzostom Załuski, nadając wezwanie Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Dwieście lat później do głównej bryły dobudowano nawy i prezbiterium.

W świątyni pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Skolitach zachowało się wiele cennych zabytków, najcenniejszym jest dawny ołtarz główny w kształcie tryptyku z 1557 roku. W 2013 roku parafia liczyła około tysiąca wiernych. Wspólnota obejmuje miejscowości:Skolity, Gołogóra, Włodowo, Łumpia, Trokajny, Brzeźno i Niklawi. Do parafii należy także kościół filialny we Włodowie pw. Matki Boskiej Częstochowskiej, wybudowany przez wspólnotę ewangelicką w 1738 roku, a po II wojnie światowej przejęty przez katolików. Parafię prowadzą księża salezjanie.

Kler parafialny

Proboszczowie:

Filie parafii

Zobacz też

Bibliografia

Kościoły i kaplice Archidiecezji Warmińskiej, red. Bronisław Magdziarz, Olsztyn 1999
Katalog duchowieństwa katolickiego diecezji warmińskiej (do 1945 roku), Andrzej Kopiczko, Olsztyn 2003
Katalog duchowieństwa katolickiego diecezji warmińskiej (1945-1992), Andrzej Kopiczko, Olsztyn 2006
gosc.pl. Będą się modlić za siebie] [23.10.2014]
swiatmiejscemprawdy.pl, swiatki Atrakcje Turystyczne — Gmina Świątki [6.10.2014]