Parafia pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kruklankach

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kruklankach

Kościół parafialny.Fot. Zuzanna Ołdakowska. Źródło: mojemazury.pl
Kościół parafialny.
Fot. Zuzanna Ołdakowska. Źródło: mojemazury.pl
Siedziba Kruklanki
Adres ul. 22 lipca 28, 11-612 Kruklanki
Data powołania 1962 r.
Wyznanie rzymskokatolickie
Kościół Kościół rzymskokatolicki
diecezja ełcka
dekanat Giżycko (św. Krzysztofa)
kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kruklankach
Wspomnienie liturgiczne 15.08 (Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny)

Parafia pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kruklankach – parafia rzymskokatolicka w województwie warmińsko-mazurskim, w diecezji ełckiej, w dekanacie Giżycko (św. Krzysztofa). Funkcje obiektu sakralnego pełni kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kruklankach. Proboszczem parafii jest ks. kan. Henryk Dąbrowski.

Kościół parafialny

Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kruklankach pierwotnie należał do wspólnoty ewangelickiej. Pierwsze wzmianki o tym zabytkowym obiekcie są datowane na rok 1479. Jest to dokument nominujący Engelbrechta, duchownego pochodzącego z diecezji warmińskiej, do godności proboszcza ówczesnej parafii. Dokumentacja kościelna wspomina o budowie kościoła w Kruklankach w poł. XVI w., tj. ok. 1574 r. Obiekt podlegał kilkakrotnym przebudowom. Kościelna wieża pochodzi z wieku XVI. Wznosi się na wysokość 25 m. Natomiast znajdujące się na niej dzwony są datowane na okres późniejszy (XVII w.). Zabytkowy ołtarz oraz kościelna ambona to już wiek XVIII. Lata wojen doprowadziły do zniszczeń kościoła. Z tego względu świątynia była wiele razy odnawiana. Kompleksowa restauracja obiektu miała miejsce w 1875 r.

Po reformacji świątynia przeszła w ręce ewangelików. Na początku XX wieku duchowieństwo stopniowo podejmowało działania mające na celu zmianę tej sytuacji. W 1910 r. księża przyjeżdżali do Kruklanek z Giżycka w celu odprawiania mszy katolickich, jednakże jeszcze nie w kościele, ale prywatnie. Po zakończeniu II wojny światowej kościół stał się katolicki. Został wówczas wyświęcony ku czci Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (1946 r.). Kolejne poświęcenie świątyni odbyło się w 1962 r. Tą datę uznaje się oficjalnie za moment powołania do życia parafii.

Kościół łączy w sobie dwa style: gotyk oraz barok. Sterczyny są renesansowe. Budowla jest jednonawowa, nie posiada osobnego prezbiterium. Kościół został otynkowany. Dach jest dwuspadowy. Strop wykonano z drewna. Zakrystia mieści się w części wschodniej, kruchta w części południowej. Z kolei wieża położona jest od zachodu.

Kler parafialny

  • proboszcz: ks. kan. Henryk Dąbrowski (od sierpnia 2010 r.)

Zobacz też

kruklanki.pl[05.08.2014]

Bibliografia

www.deon.pl[05.08.2014]
pl.wikipedia.org, Parafia WNMP Kruklanki[05.08.2014]
Leksykon Kultury[05.08.2014]
mojemazury.pl, Kościół WNMP w Kruklanakch