Parafia pw. św. Marii Magdaleny w Rozogach

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Wersja z dnia 12:57, 27 lis 2015 autorstwa Konrad (dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Parafia pw. św. Marii Magdaleny w Rozogach

Kościół parafialny.Fot.: © Mieczysław Wieliczko
Kościół parafialny.
Fot.: © Mieczysław Wieliczko
Siedziba Rozogi
Adres ul. 24 Stycznia 32, 12-114 Rozogi
Data powołania 29.06.1982 r.
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolickie
Archidiecezja warmińska
Dekanat Rozogi
kościół(budynek) św. Marii Magdaleny w Rozogach
Wspomnienie liturgiczne 22 lipca

Parafia pw. św. Marii Magdaleny w Rozogach – parafia rzymskokatolicka położona w Rozogach, w województwie warmińsko-mazurskim, w archidiecezji warmińskiej oraz dekanacie Rozogi. Proboszczem parafii jest ks. prał. mgr Józef Midura.

Dzieje miejscowości

Wieś Rozogi została założona w wieku XVII, na obszarze dzisiejszego województwa warmińsko-mazurskiego. Założenie wsi było konsekwencją wzmożonej kolonizacji terenów Prus Książęcych, tzw. osadnictwa szkatułkowego. Jego inicjatorem był Fryderyk Wilhelm. Pierwsze informacje o miejscowej osadzie są datowane na 1553 r. i dotyczyły strażnicy myśliwskiej – Rossocken. Wieś Rozogi założono ok. 1645 r. pod nazwą Friedrichowen.

Kościół parafialny

Pierwszy kościół, jaki wybudowano w Rozogach jest datowany na 1665 r. Był to obiekt drewniany. Należał do wyznawców Kościoła ewangelickiego, którego pierwszym pastorem był Martin Grabowius. Jednakże pierwsze wzmianki o nim pochodzą dopiero z roku 1670. Na początku XVIII w. w 1700 r. miał miejsce pożar, którzy całkowicie zniszczył budowlę. Prace nad odbudową kościoła rozpoczęto jeszcze w tym samym roku, a zakończono 5 lat później. Przy budowie wykorzystano lepszy materiał budowlany, tj. pruski mur. Nowa świątynia pozyskała dodatkowo wieżę kościelną, na której umieszczono zegar słoneczny (1719 r.). W 1867 r. doszło do wybuchu kolejnego pożaru. Mimo, iż udało się opanować ogień część świątyni uległa znacznym uszkodzeniom (przede wszystkim wieża). Z tego względu podjęto decyzję o budowie nowego kościoła. Kamień węgielny pod budowę świątyni poświęcono 12 września 1882 r. Obiekt oddano do użytku w 1885 r. 15 grudnia tego samego roku kościół poświęcono za sprawą D. Carusa oraz dr Berico.

Kościół powstał w stylu neogotyckim. Materiałem budowlanym była żółta cegła. Dach jest dwuspadowy. Świątynia posiada na wyposażeniu figurę przedstawiającą Matkę Boską Fatimską. Pierwotne elementy znajdujące się w dawnym obiekcie kościelnym, takie jak barokowy ołtarz, zostały przeniesione do Księżego Lasku.

Do 1974 r. z kościoła korzystali wyłącznie ewangelicy. Od 1977 r. świątynia stanowi własność katolików. 22 lipca 1977 r. Józef Drzazga (biskup warmiński) dokonał poświęcenia kościoła, nadając przy tym patronat św. Marii Magdaleny.

Parafię pw. św. Marii Magdaleny erygowano 29 czerwca 1982 r.

Duchowni parafii

  • proboszcz: ks. prał. mgr Józef Midura

Zobacz też

Rozogi, pl.wikipedia.org[15.08.2014]

Bibliografia

Archidiecezja warmińska[15.08.2014]
Kościół pw. św. Marii Magdaleny w Rozogach, leksykonkultury.ceik.eu[15.08.2014]
Parafia św. Marii Magdaleny w Rozogach, pl.wikipedia.org[15.08.2014]
deon.pl[15.08.2014]