Paweł Górnicki

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Wersja LPF (dyskusja | edycje) z dnia 19:22, 17 sty 2015

(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)

Paweł Górnicki

Data urodzenia 1548 r.
Data śmierci 1632 r.

Paweł Górnicki (ur. 1548, zm. 1632) – kanonik wileński, inflancki i warmiński, prepozyt kapituły warmińskiej, sekretarz króla Stefana Batorego.

Życiorys

Szkoła i wykształcenie

Od 1572 r. przebywał na dworze biskupa Marcina Kromera w Lidzbarku Warmińskim. Był również sekretarzem króla Stefana Batorego. Znajdował się także w bliskim otoczeniu hetmana Jana Zamoyskiego.

Praca

2 kwietnia 1590 r. mianowano go na kanonika warmińskiego. 15 maja 1592 r. przeniósł się do Fromborka. W latach 1601-1602 był administratorem komornictwa melzackiego (pieniężnieńskiego), a w latach 1603-1606 administratorem komornictwa olsztyńskiego. 12 maja 1606 r. mianowano go prepozytem kapituły warmińskiej.

Działalność społeczna, kulturalna, naukowa, polityczna

Podczas nieobecności na stolicy biskupiej Szymona Rudnickiego wielokrotnie zarządzał diecezją warmińską. Rozwinął i rozbudował klasztor bernardynów w Barczewie oraz fundował dzwony zegarowe do katedry fromborskiej. Wniósł duży wkład w utrwalanie pozycji Kościoła na Warmii. W trakcie najazdu szwedzkiego schronił się w klasztorze bernardynów w Barczewie, gdzie zmarł 8 marca 1632 r. Pochowano go w Barczewie w kościele klasztornym pw. św. Andrzeja. Natomiast w katedrze fromborskiej znajduje się jego portret epitafijny wykonany w marmurze, ufundowany przez jego bratanka Łukasza Górnickiego, kanonika warmińskiego.

Ciekawostki

Był synem mieszczanina z Bochni Marcina Góry. Brat wybitnego pisarza, tłumacza i autora Dworzanina polskiego Łukasza herbu Ogończyk.

Bibliografia

Oracki Tadeusz,Słownik biograficzny Warmii, Mazur i Powiśla XIX i XX wieku, Olsztyn 1983, 349 ss.