Paweł Huhn: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
[wersja zweryfikowana][wersja zweryfikowana]
Linia 4: Linia 4:
 
  |pseudonim            =
 
  |pseudonim            =
 
  |grafika              = Huhn.jpg
 
  |grafika              = Huhn.jpg
  |opis grafiki        = ks. Paweł Huhn  
+
  |opis grafiki        = ks. Paweł Huhn<br>Reprodukcja ze zbiorów Krzysztofa Kozłowskiego. Źródło: [http://kkozlowski.pl/ www.kkozlowski.pl]
 
  |podpis              =  
 
  |podpis              =  
 
  |data urodzenia      = 23 października 1906 r.
 
  |data urodzenia      = 23 października 1906 r.

Wersja z 14:58, 24 lut 2015

Paweł Huhn

ks. Paweł HuhnReprodukcja ze zbiorów Krzysztofa Kozłowskiego. Źródło: www.kkozlowski.pl
ks. Paweł Huhn
Reprodukcja ze zbiorów Krzysztofa Kozłowskiego. Źródło: www.kkozlowski.pl
Data i miejsce urodzenia 23 października 1906 r.
Jeziorany
Data i miejsce śmierci 26 lutego 1945 r.
Rychnowy
Przyczyna śmierci śmierć męczeńska

Paweł Huhn (ur. 23 października 1906 r., zm. 26 lutego 1945 r.) – duchowny rzymskokatolicki, włączony w poczet warmińskich męczenników, którzy zginęli śmiercią męczeńską podczas II wojny światowej.

Życiorys

Urodził się 23 października 1906 r. w Jezioranach. Jego ojciec, Paweł (z zawodu listonosz) oraz matka Maria wiele uwagi poświęcali chrześcijańskiemu wychowaniu syna.

Szkoła i wykształcenie

Ks. Paweł wychował się i kształcił w Królewcu. Odkrywszy swoje powołanie do posługi kapłańskiej, wstąpił do Seminarium Duchownego w Braniewie. Swą edukację poszerzał również podczas studiów w Monachium i Innsbrucku. 5 marca 1933 r., w kościele katedralnym we Fromborku, z rąk bp. Maksymiliana Kallera otrzymał święcenia kapłańskie.

Praca

Jako wikariusz pracował w Iławie, następnie w parafii św. Mikołaja w Elblągu. Później pełnił urząd administratora parafii w Gąbinie (1939–1942), Tylży (1942–1944) i od października 1944 r. w Tolkmicku.

Śmierć męczeńska

26 stycznia 1945 r. Tolkmicko zostało zajęte przez wojska Armii Czerwonej. Wkrótce potem ks. Paweł Huhn z mieszkańcami Tolkmicka został deportowany do Pasłęka, gdzie znajdował się rosyjski obóz. W trakcie deportacji do Pasłęka podtrzymywał współwięźniów, modląc się z nimi. Chronił również dziewczęta przed żołnierzami radzieckimi.
Zwolniono go po sprawdzeniu dokumentów. Kiedy samotnie wracał do parafii, zatrzymywał się by porozmawiać z ludźmi, pocieszyć ich, udzielić sakramentów świętych. W drodze powrotnej do Tolkmicka, 26 lutego 1945 r., został zatrzymany przez żołnierzy radzieckich. Podczas kontroli zakwestionowali oni autentyczność jego dokumentów i pozwolenie na powrót do Tolkmicka. Zastrzelili go w Rychnowach koło Pogrodzia.

Bibliografia

olsztyn.gosc.pl [15.11.2014]