Podgrzybek tęgoskórowy

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
Podgrzybek tęgoskórowy

Xerocomus parasiticus
(Bull.) Quél.
Owocniki podgrzybka tęgoskórowego.Fot. Hans Hillewaert. Źródło: Commons Wikimedia
Owocniki podgrzybka tęgoskórowego.
Fot. Hans Hillewaert. Źródło: Commons Wikimedia
Systematyka
Królestwo grzyby
Gromada grzyby podstawkowe
Klasa pieczarniaki
Rząd borowikowce
Rodzina borowikowate
Rodzaj podgrzybek
Gatunek podgrzybek tęgoskórowy
Podgrzybek pasożytniczy

Podgrzybek tęgoskórowy (Xerocomus parasiticus (Bull.) Quél.) – gatunek grzyba wielkoowocnikowego z rodziny borowikowatych (Boletaceae), rzędu borowikowców (Boletales).

Owocnik

Podgrzybek tęgoskórowy tworzy owocniki agarykoidalne, złożone z kapelusza i trzonu. Kapelusz średnicy 2-7 cm, białawozielonkawy, żołtobrązowawy, brązowawy, czasem szarooliwkowy, z rdzawym odcieniem. Powierzchnia sucha, zamszowa, niekiedy popękana na drobne poletka. Rurki przyrośnięte, żółte, cytrynowożółte, w miarę starzenia białawe. Trzon żółtawy, żółtawobrązowy, u podstawy niekiedy zwężony i czasem wygięty. Miąższ żółtawy, w dolnej części trzonu brązowawy, po przełamaniu lekko błękitniejący.

Rozmieszczenie i ekologia

Podgrzybek tęgoskórowy (pasożytniczy) tworzy owocniki latem i jesienią. Pasożytuje na tęgoskórze pospolitym. Na jednym owocniku tęgoskóra może wyrastać nawet kilka owocników podgrzybka. Rośnie w widnych borach sosnowych i mieszanych, częściej przy ścieżkach, na obrzeżu polan leśnych. Z uwagi na charakterystyczny wygląd i pasożytowanie trudno go pomylić z innymi podgrzybkami.

W Polsce jest to gatunek rzadki, znany z około 50 stanowisk. Podlega ochronie gatunkowej. Znajduje się na Czerwonej liście roślin i grzybów Polski i ma status R – potencjalnie zagrożony z powodu ograniczonego zasięgu geograficznego i małych obszarów siedliskowych. Znajduje się na czerwonych listach gatunków zagrożonych także w Belgii, Danii, na Słowacji, Litwie, w Niemczech.

Na Warmii i Mazurach podgrzybek tęgoskórowy (pasożytniczy) został odnotowany w rezerwacie Niedźwiedzie Wielkie.

Wartość użytkowa

Jest to grzyb jadalny. Substancje trujące gospodarza nie przenoszą się na owocniki podgrzybka.

Zobacz też

grzyby.pl [25.04.2014]
obszary.natura2000.org.pl [25.04.2014]
pl.wikipedia.org, Podgrzybek tęgoskórowy [25.04.2014]

Bibliografia

Gumińska Barbara, Wojewoda Wiesław, Grzyby i ich oznaczanie, Warszawa 1985.
indexfungorum.org [25.04.2014]
Wojewoda Władysław, Ławrynowicz Maria, Red list of the macrofungi in Poland, [w:] Red lists of plants and fungi in Poland. Czerwona lista roślin i grzybów Polski, red. Zbigniew Mirek, Kazimierz Zarzycki, Władysław Wojewoda i Zbigniew Szeląg, Kraków 2006, s. 55-70.