Pokrzywnica Wielka

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
Pokrzywnica Wielka

Kurhan w Pokrzywnicy.Źródło: www.wrota.warmia.mazury.pl [12.09.2013]
Kurhan w Pokrzywnicy.
Źródło: www.wrota.warmia.mazury.pl [12.09.2013]
Rodzaj miejscowości wieś sołecka
Państwo  Polska
Województwo warmińsko-mazurskie
Powiat nidzicki
Gmina Janowiec Kościelny
Sołectwo Pokrzywnica Wielka
Liczba ludności (2012) 180
Strefa numeracyjna (+48) 89
Tablice rejestracyjne NNI
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Pokrzywnica Wielka
Pokrzywnica Wielka
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Pokrzywnica Wielka
Pokrzywnica Wielka
Ziemia

{{#invoke:Koordynaty|szablon}}


'Pokrzywnica Wielka – wieś sołecka położona w województwie warmińsko–mazurskim, w powiecie nidzickim, w gminie Janowiec Kościelny. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa olsztyńskiego. W 2012 roku wieś liczyła 180 mieszkańców. Obecnie funkcję sołtysa pełni Andrzej Szczepkowski[1].

Położenie

Wieś leży w dorzeczu Janówki – w odległości ok. 3 km od Janowca Kościelnego.

Dzieje miejscowości

Najprawdopodobniej w XI i XII w. była tu osada słowiańska. Świadczy o tym odnalezione cmentarzysko. Najstarsza informacja o wsi pochodzi z 1411 r. W tym roku książę mazowiecki Siemowit IV nadał Dobiesławowi z Pokrzywnicy wieś Derewnę w ziemi bełskiej. Nieznana jest dokładna data lokacji wsi. Trudno jest też nakreślić etymologię nazwy miejscowości. W 1497 r. Pokrzywnica została skonfiskowana przez Jana Olbrachta i nadana Janowi Wiśniewskiemu. W 1531 r. niejaki Arnold posiadał dwie włóki osiadłe i młyn z jednym kołem w rocznej dzierżawie. W tym okresie Jakub Pokora posiadał 2 ½ włóki folwarczne, a Jan Pokora 1 włókę folwarczną i młyn z jednym kołem w rocznej dzierżawie. W XIX w. na obszarze dzisiejszej wsi funkcjonował folwark z 10 domami. W tym czasie mieszkało tutaj 167 osób. Obecnie zabudowa wsi jest zwarta i rozproszona (kolonie).

Zabytki

Bibliografia

Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich, pod red. Bronisława Chlebowskiego, Filipa Sulimierskiego, Władysława Walewskiego, t. XIII, Warszawa 1893.
Wijaczka Jacek, Dzieje wsi do końca XVIII wieku, [w:] Historia Nidzicy i okolic, pod red. Waldemara Rezmera, Nidzica 2012, ss. 165–202.
Wrota Warmii i Mazur [12.09.2013]

Przypisy