Pozycja Olsztynecka: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
[wersja zweryfikowana][wersja zweryfikowana]
(Historia)
(Zobacz także)
 
(Nie pokazano 2 wersji utworzonych przez jednego użytkownika)
Linia 37: Linia 37:
  
 
==Stan zachowania==
 
==Stan zachowania==
Do dziś zachowała się większość schronów, głównie biernych, w tym także bojowe, oraz czytelny rów przeciwpancerny i kochbunkry.  Schron bojowy w Witramowie z częściowo zachowanym wyposażeniem wpisany został do rejestru zabytków i z tego też powodu w trakcie trwania budowy nowej drogi Warszawa - Gdańsk został translokowany na teren sąsiedniego parkingu (2010 r.). Obok schronu eksponowane są dwa historyczne pojazdy wojskowe.
+
Do dziś zachowała się większość schronów, głównie biernych, w tym także bojowe, oraz czytelny rów przeciwpancerny i kochbunkry.  Schron bojowy w Witramowie z częściowo zachowanym wyposażeniem wpisany został do rejestru zabytków i z tego też powodu w trakcie trwania budowy nowej drogi Warszawa - Gdańsk został translokowany na teren sąsiedniego parkingu (2010 r.). Obok schronu eksponowane są historyczne pojazdy wojskowe.
 +
 
 +
==Zobacz także==
 +
[http://ostpreussen.freetzi.com/ostpreussen.html ostpreussen.freetzi.com][12.05.2015]<br>
 +
[http://www.kaczorek.easyisp.pl/pisz/fort/witra001.htm kaczorek.easyisp.pl][12.05.2015]<br>
 +
[https://www.youtube.com/watch?v=8-ei87Mbios youtube.com][12.05.2015]
 +
 
 +
==Bibliografia==
 +
W. Rużewicz, ''Fortyfikacje nowożytne Prus Wschodnich – przewodnik'', Wrocław 2006.
 +
 
  
 
[[Kategoria: Turystyka]] [[Kategoria: Zabytki]] [[Kategoria: Zabytki techniki]][[Kategoria: Powiat olsztyński]] [[Kategoria: Powiat nidzicki]] [[Kategoria: Powiat ostródzki]][[Kategoria: Powiat szczycieński]] [[Kategoria: 1919-1944]]
 
[[Kategoria: Turystyka]] [[Kategoria: Zabytki]] [[Kategoria: Zabytki techniki]][[Kategoria: Powiat olsztyński]] [[Kategoria: Powiat nidzicki]] [[Kategoria: Powiat ostródzki]][[Kategoria: Powiat szczycieński]] [[Kategoria: 1919-1944]]

Aktualna wersja na dzień 09:38, 26 cze 2015

Olsztynek

Jeden ze schronów bojowych wchodzących w skład Pozycji Olsztyneckiej. Fot. Adam Płoski.
Jeden ze schronów bojowych wchodzących w skład Pozycji Olsztyneckiej. Fot. Adam Płoski.
Państwo  Polska
Województwo warmińsko-mazurskie
Powiat olsztyński
Gmina Olsztynek
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Olsztynek
Olsztynek
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Olsztynek
Olsztynek
Ziemia

Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}|type:city }

Pozycja Olsztynecka – liczy ponad 120 obiektów i rozciąga się na przestrzeni 103 km, przebiegając przez tereny powiatu ostródzkiego, olsztyńskiego, nidzickiego i szczycieńskiego.

Historia

Pozycja Olsztynecka została wybudowana przed wybuchem drugiej wojny światowej, w 1938 r. Głównym jej zadaniem było zabezpieczenie obszarów koncentracji wojsk niemieckich przed zaatakowaniem Polski. Rozpoczynała się w Starych Jabłonkach (pow. ostródzki), następnie biegła w okolicy jeziora Ostrowin, wzdłuż Drwęcy, w sąsiedztwie Waplewa, Burdaga do Pasymia. Łączyła się ze Szczycieńską Pozycją Leśną.

W jej skład wchodziło 120 schronów biernych – ukrycia dla jednej drużyny piechoty i magazynku amunicji oraz jedenaście schronów bojowych dla broni maszynowej i działek przeciwpancernych znajdujących się m.in. w Starych Jabłonkach i Witramowie w gm. Olsztynek. Pozycje rozbudowano w 1944 r. o umocnienia polowe, tj. rów przeciwpancerny, stanowiska dla broni maszynowej (tzw. garnki Kocha).

Stan zachowania

Do dziś zachowała się większość schronów, głównie biernych, w tym także bojowe, oraz czytelny rów przeciwpancerny i kochbunkry. Schron bojowy w Witramowie z częściowo zachowanym wyposażeniem wpisany został do rejestru zabytków i z tego też powodu w trakcie trwania budowy nowej drogi Warszawa - Gdańsk został translokowany na teren sąsiedniego parkingu (2010 r.). Obok schronu eksponowane są historyczne pojazdy wojskowe.

Zobacz także

ostpreussen.freetzi.com[12.05.2015]
kaczorek.easyisp.pl[12.05.2015]
youtube.com[12.05.2015]

Bibliografia

W. Rużewicz, Fortyfikacje nowożytne Prus Wschodnich – przewodnik, Wrocław 2006.