Pozycja Olsztynecka: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
Linia 1: Linia 1:
'''Pozycja Olsztynecka'''
+
'''Pozycja Olsztynecka''' liczy ponad 120 obiektów i rozciąga się na przestrzeni 103 km, przebiegając przez tereny pow. ostródzkiego, olsztyńskiego, nidzickiego i szczycieńskiego. 
 +
 
 
{{Wieś infobox
 
{{Wieś infobox
 
  |nazwa                = Olsztynek
 
  |nazwa                = Olsztynek
Linia 30: Linia 31:
 
  |www                  =
 
  |www                  =
 
}}
 
}}
 +
==Historia i przebieg==
 +
Pozycja Olsztynecka została wybudowana przed wybuchem drugiej wojny światowej w 1938 r. Rozpoczynała się w Starych Jabłonkach pow. ostródzki, następnie biegła w okolicy jez. Ostrowin, wzdłuż Drwęcy, w sąsiedztwie Waplewa, Burdaga do Pasymia. Łączyła się ze [[Szczycieńską Pozycją Leśną]]. W jej skład wchodziło 120 schronów biernych – ukrycia dla jednej drużyny piechoty i magazynku amunicji oraz jedenaście schronów bojowych dla broni maszynowej i działek przeciwpancernych znajdujących się m.in. w Starych Jabłonkach i Witramowie gm. Olsztynek. Pozycje rozbudowano w 1944 r. o umocnienia polowe, tj. rów przeciwpancerny, stanowiska dla broni maszynowej (tzw. garnki Kocha).
 +
 +
==Stan zachowania==
 +
Do dziś zachowała się większość schronów, głównie biernych, w tym także bojowe oraz czytelny rów przeciwpancerny oraz kochbunkry.  Schron bojowy w Witramowie, z częściowo zachowanym wyposażeniem, wpisany został do rejestru zabytków i z tego też powodu, w trakcie trwania budowy nowej drogi Warszawa-Gdańsk, został translokowany na teren sąsiedniego parkingu (2010 r.). Obok schronu eksponowane są dwa historyczne pojazdy wojskowe.
  
[[Kategoria: Turystyka]] [[Kategoria: Zabytki]] [[Kategoria: Zabytki techniki]] [[Kategoria: powiat olsztyński]] [[Kategoria: powiat ostródzki]][[Kategoria: powiat szczycieński]]
+
[[Kategoria: Turystyka]] [[Kategoria: Zabytki]] [[Kategoria: Zabytki techniki]] [[Kategoria: powiat nidzicki]] [[Kategoria: powiat ostródzki]][[Kategoria: powiat szczycieński]]

Wersja z 21:01, 5 wrz 2014

Pozycja Olsztynecka liczy ponad 120 obiektów i rozciąga się na przestrzeni 103 km, przebiegając przez tereny pow. ostródzkiego, olsztyńskiego, nidzickiego i szczycieńskiego.

Olsztynek

Jeden ze schronów bojowych wchodzących w skład Pozycji Olsztyneckiej
Jeden ze schronów bojowych wchodzących w skład Pozycji Olsztyneckiej
Państwo  Polska
Województwo warmińsko-mazurskie
Powiat olsztyński
Gmina Olsztynek
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Olsztynek
Olsztynek
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Olsztynek
Olsztynek
Ziemia

{{#invoke:Koordynaty|szablon}}

Historia i przebieg

Pozycja Olsztynecka została wybudowana przed wybuchem drugiej wojny światowej w 1938 r. Rozpoczynała się w Starych Jabłonkach pow. ostródzki, następnie biegła w okolicy jez. Ostrowin, wzdłuż Drwęcy, w sąsiedztwie Waplewa, Burdaga do Pasymia. Łączyła się ze Szczycieńską Pozycją Leśną. W jej skład wchodziło 120 schronów biernych – ukrycia dla jednej drużyny piechoty i magazynku amunicji oraz jedenaście schronów bojowych dla broni maszynowej i działek przeciwpancernych znajdujących się m.in. w Starych Jabłonkach i Witramowie gm. Olsztynek. Pozycje rozbudowano w 1944 r. o umocnienia polowe, tj. rów przeciwpancerny, stanowiska dla broni maszynowej (tzw. garnki Kocha).

Stan zachowania

Do dziś zachowała się większość schronów, głównie biernych, w tym także bojowe oraz czytelny rów przeciwpancerny oraz kochbunkry. Schron bojowy w Witramowie, z częściowo zachowanym wyposażeniem, wpisany został do rejestru zabytków i z tego też powodu, w trakcie trwania budowy nowej drogi Warszawa-Gdańsk, został translokowany na teren sąsiedniego parkingu (2010 r.). Obok schronu eksponowane są dwa historyczne pojazdy wojskowe.