Pozycja Olsztynecka

Z Encyklopedia Warmii i Mazur

Pozycja Olsztynecka liczy ponad 120 obiektów i rozciąga się na przestrzeni 103 km, przebiegając przez tereny pow. ostródzkiego, olsztyńskiego, nidzickiego i szczycieńskiego.

Olsztynek

Jeden ze schronów bojowych wchodzących w skład Pozycji Olsztyneckiej
Jeden ze schronów bojowych wchodzących w skład Pozycji Olsztyneckiej
Państwo  Polska
Województwo warmińsko-mazurskie
Powiat olsztyński
Gmina Olsztynek
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Olsztynek
Olsztynek
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Olsztynek
Olsztynek
Ziemia

Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}|type:city }

Historia i przebieg

Pozycja Olsztynecka została wybudowana przed wybuchem drugiej wojny światowej w 1938 r. Rozpoczynała się w Starych Jabłonkach pow. ostródzki, następnie biegła w okolicy jez. Ostrowin, wzdłuż Drwęcy, w sąsiedztwie Waplewa, Burdaga do Pasymia. Łączyła się ze Szczycieńską Pozycją Leśną. W jej skład wchodziło 120 schronów biernych – ukrycia dla jednej drużyny piechoty i magazynku amunicji oraz jedenaście schronów bojowych dla broni maszynowej i działek przeciwpancernych znajdujących się m.in. w Starych Jabłonkach i Witramowie gm. Olsztynek. Pozycje rozbudowano w 1944 r. o umocnienia polowe, tj. rów przeciwpancerny, stanowiska dla broni maszynowej (tzw. garnki Kocha).

Stan zachowania

Do dziś zachowała się większość schronów, głównie biernych, w tym także bojowe oraz czytelny rów przeciwpancerny oraz kochbunkry. Schron bojowy w Witramowie, z częściowo zachowanym wyposażeniem, wpisany został do rejestru zabytków i z tego też powodu, w trakcie trwania budowy nowej drogi Warszawa-Gdańsk, został translokowany na teren sąsiedniego parkingu (2010 r.). Obok schronu eksponowane są dwa historyczne pojazdy wojskowe.