Przesiąkra okółkowa

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Wersja z dnia 17:26, 21 mar 2015 autorstwa Konrad (dyskusja | edycje) (Zastępowanie tekstu - "Kategoria: Rezerwaty przyrody" na " ")
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Przesiąkra okółkowa

Hydrilla verticillata
(L. f.) Royle
Przesiąkra okółkowa. Fot. Andrew Benassi. Źródło: Wikipedia
Przesiąkra okółkowa. Fot. Andrew Benassi. Źródło: Wikipedia
Systematyka
Królestwo rośliny
Gromada rośliny naczyniowe
Klasa okrytonasienne
Rząd żabieńcowate
Rodzina żabiściekowate
Rodzaj przesiąkra
Gatunek przesiąkra okółkowa
Synonimy

Przesiąkra okółkowa (Hydrilla verticillata (L. f.) Royle) – gatunek rośliny z rodziny żabiściekowatych (Hydrocharitaceae), jedyny przedstawiciel monotypowego rodzaju przesiąkra (Hydrila).

Morfologia

Łodyga rozgałęziona, do 2 m długości. Liście siedzące, równowąskie, zaostrzone, ząbkowane, zebrane w okółki, o długości 10-20 mm. Kwiaty męskie z trzema pręcikami. Kwiaty żeńskie z trzema zielonkawymi działkami i trzema białymi płatkami korony. Owoc stanowi walcowata, pięcionasienna torebka.

Rozmieszczenie i ekologia

Występuje w Eurazji i Afryce, jako roślina inwazyjna także w Ameryce Północnej i Południowej, na Nowej Zelandii. W Europie jest gatunkiem rzadkim, w Polsce znanym z kilkudziesięciu stanowisk w północno-wschodniej i północno-zachodniej części kraju, spośród których potwierdzone zostały w ostatnich latach tylko nieliczne na Pojezierzu Suwalskim.

Na terenie województwa warmińsko-mazurskiego przesiąkra okółkowa jest znana m.in. z rezerwatu "Jezioro Lisunie" oraz z obszaru Nadleśnictwa Drygały obejmującego zasięgiem wschodnie krańce Puszczy Piskiej.

Wartość użytkowa

Gatunek występuje w postaci szybko rozprzestrzeniających się populacji masowych i w wielu obszarach stanowi z tego powodu duży problem w gospodarce rybackiej, rolnej (jako chwast upraw ryżu), utrudnia także żeglugę.

W Polsce przesiąkra jest uznawana za roślinę zagrożoną na stanowiskach naturalnych (kategoria V na "Czerwonej liście"). Od 2012 roku podlega w Polsce częściowej ochronie gatunkowej.

Ciekawostki

Roślina ta jest hodowana w akwariach. Jest łudząco podobna do moczarki.

Bibliografia

bip.lasy.gov.pl, Program Ochrony Przyrody Nadleśnictwa Drygały: Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej Oddział w Warszawie [28.06.2014]
pl.wikipedia.org, Przesiąkra okółkowa [28.06.2014]
pl.wikipedia.org, Lista gatunków roślin objętych ochroną częściową w Polsce [27.06.2014]