Publiczna Szkoła Podstawowa Zakonu Pijarów im. św. Mikołaja w Elblągu: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
(Ciekawostki)
Linia 1: Linia 1:
 
{{Szkolnictwo infobox  
 
{{Szkolnictwo infobox  
 
|Nazwa_instytucji =  Publiczna Szkoła Podstawowa Zakonu Pijarów im. św. Mikołaja w Elblągu
 
|Nazwa_instytucji =  Publiczna Szkoła Podstawowa Zakonu Pijarów im. św. Mikołaja w Elblągu
|Grafika          =  Koala.jpg (nazwa zdjęcia)... opcja
+
|Grafika          =   
|Opis_grafiki    =  ...Wymagane...
+
|Opis_grafiki    =   
 
|Data_założenia  =  2004 r.
 
|Data_założenia  =  2004 r.
 
|Poziom_szkoły    =  podstawowy
 
|Poziom_szkoły    =  podstawowy

Wersja z 12:06, 1 gru 2014

Publiczna Szkoła Podstawowa Zakonu Pijarów im. św. Mikołaja w Elblągu

Data założenia: 2004 r.
Poziom szkoły: podstawowy
Podtyp szkoły: szkoła podstawowa
Adres: ul. Saperów 20, 82-300 Elbląg
Patron: św. Mikołaj


Publiczna Szkoła Podstawowa Zakonu Pijarów im. św. Mikołaja w Elblągu – Placówka oświatowa w województwie warmińsko-mazurskim wchodząca w skład Zespołu Szkół Zakonu Pijarów im. św. Mikołaja w Elblągu, do którego należą także Publiczne Gimnazjum Zakonu Pijarów im. św. Mikołaja w Elblągu oraz Publiczne Liceum Ogólnokształcące Zakonu Pijarów im. św. Mikołaja w Elblągu. Funkcję dyrektora Zespołu pełni obecnie o. Sławomir Dziadkiewicz SP.

Historia

Pierwsze szkoły z Zespołu Szkół Pijarskich w Elblągu powstały w 2004 r. Były to szkoła podstawowa i gimnazjum. Pierwszym ich dyrektorem został o. Wojciech Wojda. Organem założycielskim i prowadzącym szkołę jest Polska Prowincja Zakonu Pijarów, którzy przybyli do Elbląga na zaproszenie biskupa Jana Styrny i utworzyli wspomniane placówki oświatowe na bazie istniejącej Diecezjalnej Szkoły Katolickiej. W grupie pierwszych zakonników, którzy zajęli się organizacją placówek, oprócz o. W. Wojdy, znaleźli się oo. Sławomir Dziadkiewicz i Adam Langhammer.

W pierwszym naborze zorganizowano jedną klasę pierwszą szkoły podstawowej i dwie klasy pierwsze gimnazjum. W sumie pierwszy rok szkolny 2004/2005 rozpoczęło 10 oddziałów klasowych, w tym do Publicznej Szkoły Podstawowej Zakonu Pijarów uczęszczało 74 uczniów. 12 maja 2014 r. z okazji 10-lecia Zespołu Szkół Pijarskich w Elblągu placówka otrzymała sztandar.

Działalność

Od samego początku do kalendarza imprez szkolnych wpisano m.in.: comiesięczne msze święte, uroczyste ślubowanie uczniów klas pierwszych, święto patrona szkoły, wigilie klasowe, jasełka, bale karnawałowe dla uczniów klas I-III, piknik szkolny, dzień rodziny. Tradycją okazały się koncerty charytatywne, organizowane przy udziale grupy charytatywnej oraz grupy muzycznej, wyjazdy integracyjne czy dni sportu.


W dniu obchodów jubileuszu 10-lecia Zespołu dzieci i młodzież oceniali jej funkcjonowanie. Oto jakie pojawiły się tej kwestii wypowiedzi uczniów szkoły podstawowej:

  • Weronika Tomaszewska: "W naszej szkole można przeżyć wiele wspaniałych przygód i chwil"
  • Julia Oczkoś: "Moja szkoła jest wyjątkowa, bo nie w każdej podstawówce nosi się mundurki"
  • Natasza Maciejewska: "I wspaniała, bo mam tu dużo kolegów i koleżanek, są fajne lekcje"
  • Damian Tomaszewski: "Jest w niej wiele niezwykłych osób"
  • Weronika Karska: "Nauczyciele są mili, można dużo się nauczyć, odbywają się wycieczki, zabawy i miło spędza się czas"


Cele i zadania

Szkoła realizuje cele i zadania określone w ustawie o systemie oświaty, wydanych na jej podstawie aktach wykonawczych oraz programie wychowawczym i programie profilaktyki szkolnej.

Założenia, jakimi kieruje się szkoła pijarska wynikają z tradycji i fundamentalnych idei pedagogiki pijarskiej. W jej skład wchodzą: rozumienie Ewangelii jako normy podstawowej i punktu odniesienia dla całego procesu edukacyjnego, chrześcijańska wizja człowieka, koncepcja integralnego nauczania i wychowania, troska o wychowanie religijne ucznia z poszanowaniem wolności, dbałość o wysoki poziom kształcenia, rozumienie szkoły jako wspólnoty, konieczność współpracy szkoły z rodzicami i odwrotnie, zapewnienie bezpieczeństwa ucznia.

Kadra pedagogiczna

Grono pedagogiczne placówki przedstawione zostało przy Zespole Szkół Zakonu Pijarów im. św. Mikołaja w Elblągu.

Osiągnięcia

Uczniowie odnoszą liczne sukcesy edukacyjne, zarówno na szczeblu wojewódzkim,jak i miejskim.

Szóstoklasiści podczas ogólnopolskiego sprawdzianu kompetencji w 2014 r. osiągnęli bardzo wysoki wynik 32,6 punktu, w porównaniu z wynikiem średnim, który wynosił 25,82 punktu.

Uczniowie osiągają znaczące wyniki w nauce głównie dzięki: małej liczbie uczniów w klasach oraz wysokiej jakości pracy kadry pedagogicznej, rozszerzonej siatce godzin, a także integralnemu spojrzeniu na wychowanie ucznia (rozwój nie tylko intelektu, ale również wychowanie oparte na wartościach chrześcijańskich.

Ciekawostki

Na sztandarze szkoły umieszczone jest godło państwowe - orzeł biały z głową ozdobioną złotą koroną zwróconą w prawo. Rozpostarte skrzydła symbolizują dążenie do najwyższego lotu, gotowość do pokonywania przeszkód i trudności. Przy godle umieszczony jest napis "PIETAS ET LITTERE" – "POBOŻNOŚĆ I NAUKA", który stanowi hasło zakonu pijarskiego, określające misję funkcjonujących szkół pijarskich. Z kolei awers sztandaru jest w kolorze czerwonym, nawiązującym do stroju św. biskupa Mikołaja – Patrona szkoły. Na nim nadrukowany jest herb pijarski, nawiązujący w swej symbolice do Matki Bożej, głównej patronki zakonu.

Placówka włączyła do swej tradycji organizację dnia kalasantyńskiego. Pierwsza taka uroczystość odbyła się 25 września 2014 r. W czasie jego trwania uczniowie podjęli „Grę w Kalasancjusza”. Polegała ona na tym, że każda klasa otrzymała kartę z zaszyfrowanym zdaniem i kopertę z elementami szyfru. Klasy pracowały na przerwach pozyskując kolejne litery i odgadując zakodowane zdania, których treść związana była z biografią świętego. Nagrodą za prawidłowe i całościowe rozwiązanie zadania był dzień wolny od pytania.

Bibliografia


ZSpijarzy[27.11.2014]
Szkolnictwo[27.11.2014]