Róża Koenigsmann-Pacholska: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
(Zobacz też)
(Zobacz też)
Linia 54: Linia 54:
 
http://biskupiec.com.pl/historia/ciekawostki-historyczne/169/szkoly-polskie-na-warmii-szkola-polska-w-stanclewie
 
http://biskupiec.com.pl/historia/ciekawostki-historyczne/169/szkoly-polskie-na-warmii-szkola-polska-w-stanclewie
  
[[Kategoria: szkolnictwo|Koenigsmann-Pacholska, Róża]][[Kategoria: Nauczyciele|Koenigsmann-Pacholska, Róża]][[Kategoria: Powiat olsztyński|Koenigsmann-Pacholska, Róża]][[Kategoria: Gmina Biskupiec|Koenigsmann-Pacholska, Róża]]
+
[[Kategoria: szkolnictwo|Koenigsmann-Pacholska, Róża]][[Kategoria: Wychowawczynie przedszkoli|Koenigsmann-Pacholska, Róża]][[Kategoria: Powiat olsztyński|Koenigsmann-Pacholska, Róża]][[Kategoria: Gmina Biskupiec|Koenigsmann-Pacholska, Róża]]

Wersja z 15:35, 14 lut 2014

Róża Koenigsmann-Pacholska

Data i miejsce urodzenia 14 VII 1916 r.
Stanclewo pow. reszelski
Data i miejsce śmierci nieznana
nieznane

Koenigsmann-Pacholska Róża (ur. 14 VII 1916 r. w Stanclewie pow. reszelski, zm. dane nieznane) – wychowawczyni przedszkoli polskich.


Życiorys


Szkoła i wykształcenie

Absolwentka niemieckiej szkoły ludowej w Stanclewie, szkoły gospodarstwa domowego w Berlinie (1932), trzymiesięcznego kursu pedagogicznego w Warszawie (1935), kursu dla instruktorów w Nowym Porcie (1937).

Praca

Praktykę pedagogiczną odbywała w przedszkolu w Nowym Kramsku (1935-1936), a także w Nowej Kaletce, gdzie następnie pracowała opiekując się także świetlicą i biblioteką. w 1945 r. wróciła do Stanclewa i podjęła pracę oświatową.

Działalność społeczna, kulturalna, naukowa, polityczna

Prowadziła aktywną działalność społeczno-oświatowa m.in. w Towarzystwie Młodzieży, Związku Polaków w Niemczech, chórze, w harcerstwie.

Ciekawostki

Córka Józefa i Anny z d. Wiewióra. W rodzinie posługiwano się gwarą warmińską. W czasie okupacji pracowała w zakładzie krawieckim w Królewcu. Władze niemieckie skonfiskowały mienie Koenigsmannów w Stanclewie. Po wojnie wyszła za mąż i zamieszkała w Poznaniu.

Bibliografia

Filipkowski Tadeusz, W obronie polskiego trwania. Nauczyciele na Warmii, Mazurach i Powiślu w latach międzywojennych, Olsztyn 1989, s. 79. Oracki Tadeusz, Słownik biograficzny Warmii, Mazur i Powiśla (od połowy XV w. do 1945 roku), Warszawa 1963, s. 140.



Zobacz też

http://www.genpol.com/module-subjects-viewpage-pageid-153.html http://biskupiec.com.pl/historia/ciekawostki-historyczne/169/szkoly-polskie-na-warmii-szkola-polska-w-stanclewie