Raczek

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Wersja z dnia 21:46, 10 lis 2013 autorstwa JAG (dyskusja | edycje) (Gospodarka)
Skocz do: nawigacja, szukaj


Raczek

Rodzaj miejscowości Wieś sołecka
Państwo  Polska
Województwo Warmińsko-Mazurskie
Powiat iławski
Gmina Lubawa
Strefa numeracyjna (+48) 89
Tablice rejestracyjne NIL
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Raczek
Raczek
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Raczek
Raczek
Ziemia

{{#invoke:Koordynaty|szablon}}

Raczek (niem. Raczek, w latach 1942-1945 miejscowość nosiła nazwę Rasen) – wieś sołecka w Polce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie iławskim. Przynależy do gminy Lubawa. Wieś położona 4,5 km na północ od Lubawy. Wieś w latach 1975-1998 przynależała administracyjnie do województwa olsztyńskiego. Obecnie sołtysem wsi jest Dariusz Iwanowski.


Charakterystyka fizjograficzna

Rzeźba terenu jest wynikiem działalności erozyjnej i akumulacyjnej ostatniego zlodowacenia bałtyckiego. Na strefę powierzchniową terenu głównie składają się gliny, iły, piaski formacji czwartorzędowej. Głównym składnikiem piasków czwartorzędowych jest kwarc. Podstawowy materiał, z którego powstały gleby, to utwory polodowcowe; gliny, piaski zwałowe i piaski wodno–lodowcowe. Najwięcej występuje gleb bielicowych. Surowce mineralne można spotkać w postaci: kruszywa, surowców ceramicznych, a także surowców organicznych. W budowie sandrów znaczącą rolę miały osady piaszczyste. Ich skład chemiczny charakteryzuje się wysoką zawartością krzemionki.


Dzieje miejscowości

Osada powstała w pierwszej połowie XVIII wieku jako własność biskupów chełmińskich. W 1759 roku w Raczku żyło tylko kilku ludzi. W 1773 roku wieś stała się własnością króla pruskiego. W 1789 roku liczyła pięć zagród. W XIX wieku nastąpił wzrost liczby mieszkańców. W 1885 roku żyło tu 70 ludzi. Dzieci chodziły do szkoły w Kazanicach. W 1928 roku we wsi było 92 mieszkańców. Po drugiej wojnie światowej liczba mieszkańców uległa zmniejszeniu. W 1978 roku we wsi mieszkały 43 osoby. Raczek był wsią sołecką.


Gospodarka

Intensyfikacja produkcji rolnej w dużym stopniu uwarunkowana jest gospodarką wodną. W związku z tym, duże znaczenie dla rozwoju rolnictwa na tym obszarze mają przeprowadzane melioracje.


Bibliografia

Raczek, w: Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich, t. 9, red. B. Chlebowski, Warszawa 1888.
Śliwiński Józef, Lubawa, z dziejów miasta i okolic, Olsztyn 1982.
Panfil Jan, Pojezierze Mazurskie, Warszawa 1968.
Michniewska-Szczepkowska Barbara, Szczepkowski Bohdan, Województwo olsztyńskie, środowisko geograficzne tekst i mapy krajoznawcze, Olsztyn 1969.

Zobacz też

(dyskusja) 20:25, 23 wrz 2013 (CEST)