Rezerwat Czapliniec

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Wersja LPF (dyskusja | edycje) z dnia 19:30, 5 mar 2015

(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)

Rezerwat przyrody Czapliniec

Rodzaj rezerwatu faunistyczny
Państwo  Polska
Data utworzenia 1947
Powierzchnia 17,1 ha
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Rezerwat przyrody Czapliniec
Rezerwat przyrody Czapliniec
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Rezerwat przyrody Czapliniec
Rezerwat przyrody Czapliniec
Ziemia

Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}|type:city }

Rezerwat przyrody Czapliniec – rezerwat o pow. 17,1 ha, utworzony w 1947 r. (Olszt. Dz. Urz. nr 10, poz. 81). Został powołany w celu ochrony czapli siwej. Obszar położony jest przy północnym brzegu jeziora Śniardwy, na terenie gminy Mikołajki, w granicach Mazurskiego Parku Krajobrazowego.

O rezerwacie

Rezerwat obejmuje swoimi granicami fragment boru mieszanego z dorodnym drzewostanem sosnowym w wieku 180-200 lat, w którym pojedynczo występuje dąb szypułkowy i świerk pospolity.

W 1979 roku większość czapli opuściła rezerwat, przenosząc się na jezioro Śniardwy, gdzie w trzcinach założyły nową kolonię.

Ciekawostki

Nazwę Czapliniec nosi ok. dziesięciu innych polskich rezerwatów przyrody, m.in. w województwie podlaskim (gm. Radzyń Podlaski). W województwie warmińsko-mazurskim był również nieistniejący już rezerwat o tej nazwie, zlokalizowany w powiecie działdowskim.

Bibliografia

Dąbrowski S., Polakowski B., Wołos L.: Obszary chronione i pomniki przyrody województwa Warmińsko-Mazurskiego. Urząd Wojewódzki, Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa w Olsztynie, 1999.
Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Olsztynie, Rejestr rezerwatów przyrody województwa warmińsko-mazurskiego [09.02.2015]
pl.wikipedia.org [09.02.2015]

Galeria zdjęć