Rezerwat Czerwica

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
Rezerwat przyrody Czerwica

Rodzaj rezerwatu faunistyczny
Państwo  Polska
Data utworzenia 1957
Powierzchnia 7,42 ha
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Rezerwat przyrody Czerwica
Rezerwat przyrody Czerwica
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Rezerwat przyrody Czerwica
Rezerwat przyrody Czerwica
Ziemia

{{#invoke:Koordynaty|szablon}}



Rezerwat przyrody Czerwica


O rezerwacie

Rezerwat przyrody Czerwica został utworzony w 1957 roku (MP nr 83, poz. 503) w celu zachowania kolonii kormoranów, gniazdujących na dwóch wyspach i półwyspie na północno-zachodnim brzegu jeziora Czerwica (koło wsi Januszewo), nadleśnictwo Susz. Z kormoranami gniazdują też czaple siwe - w latach 80-tych ta kolonia mieszana liczyła ok. 500 gniazd.


Zwierzęta

W rezerwacie położonym na terenie Parku Krajobrazowego Pojezierza Iławskiego, obok licznych kolonii kormoranów, bytują również inne ptaki krukowate oraz orzeł bielik, w pewnym stopniu wpływający na redukcję liczebności młodych kormoranów.


Rośliny

Drzewostan rezerwatu stanowią olchy w wieku 40-80 lat z pojedynczymi, wiekowymi, martwymi sosnami. Na siedlisku boru mieszanego świeżego rosną 110-letnie sosny z domieszką buka, graba i brzozy. Na siedlisku lasu mieszanego świeżego rośnie 170-letni drzewostan bukowy z domieszką dębu i sosny (tu znajduje się najwięcej gniazd kormoranów).


Ciekawostki

Polska populacja kormorana czarnego jest piątą co do wielkości w Europie i stanowi około 8 % populacji europejskiej. W 1945 roku bardzo nieliczne kolonie kormorana czarnego występowały w naszym kraju na ziemiach odzyskanych. Z początkiem lat 70-tych rozpoczęła się ogólnoeuropejska ekspansja tego gatunku. W 1993 roku liczebność europejskiej populacji określono na 104 500 par lęgowych, z czego w Polsce gnieździło się 8200 par w 33 koloniach. W 1993 roku w północno wschodniej Polsce znajdowało się 16 kolonii liczących 6250 gniazd, z czego 170 gniazd w rezerwacie Czerwica. Tu kormorany upodobały sobie szczególnie pomnikowy buk, na którym naliczono 28 gniazd. Jednak największa kolonia aż 3860 gniazd znajduje się w rezerwacie Kąty Rybackie na Mierzei Wiślanej.


Bibliografia

Dąbrowski S., Polakowski B., Wołos L.: Obszary chronione i pomniki przyrody województwa Warmińsko-Mazurskiego. Urząd Wojewódzki, Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa w Olsztynie, 1999.


Linki zewnętrzne


Rejestr rezerwatów przyrody województwa warmińsko-mazurskiego: http://olsztyn.rdos.gov.pl/images/formy_ochrony/rejestr_rezerwatow_przyrody_stan_2014.pdf
http://pl.wikipedia.org/wiki/Rezerwat_przyrody_Czerwica