Rezerwat Jezioro Kośno

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
Rezerwat przyrody Jezioro Kośno

Rodzaj rezerwatu krajobrazowy
Państwo  Polska
Data utworzenia 1982
Powierzchnia 1232,85 ha
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Rezerwat przyrody Jezioro Kośno
Rezerwat przyrody Jezioro Kośno
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Rezerwat przyrody Jezioro Kośno
Rezerwat przyrody Jezioro Kośno
Ziemia

{{#invoke:Koordynaty|szablon}}



Rezerwat przyrody Jezioro Kośno


O rezerwacie

Rezerwat przyrody Jezioro Kośno jest to rezerwat krajobrazowy utworzony w 1982 r. (MP nr 25, poz. 234) w celu zachowania swoistych cech krajobrazu pojeziernego, w tym znacznych powierzchni leśnych z leżącym w ich obrębie jeziorem Kośno z typową dla Pojezierza Olsztyńskiego roślinnością wodną. Jest położony pomiędzy miejscowościami Łajs i Kośno w gminach Pasym i Purda. Obecnie zajmuje powierzchnię 1232,85 ha, z czego 592,21 ha stanowią lasy, a 569,19 ha — wody.


Kosno.jpg
Jezioro Kośno


Fizjogeografia terenu i szata roślinna

Jezioro Kośno leży w krajobrazie morenowym; jego brzegi są w większości strome i wąskie, jedynie w północnej części płaskie lub łagodnie wzniesione. Jezioro ma 551 ha powierzchni, jest typu mezotroficznego i należy do grupy najgłębszych jezior Pojezierza Olsztyńskiego (głębokość do 44,5 m). Jest to jezioro wydłużone o osi skręcającej z północy na południowy zachód, a także przepływowe: połączone strumieniem z jeziorem Oreczek i Łajskim. Na wschodnim brzegu w jego części środkowej znajduje się ujście potoku Kalwa, który doprowadza tu wody z jeziora Kalwa. Z północnego krańca jeziora wypływa rzeka Kośna. Jezioro otaczają duże powierzchnie leśne.


Rośliny

W rezerwacie występuje interesująca szata roślinna z różnorodnością zespołów roślinnych typowych dla Pojezierza Olsztyńskiego. Jest tu większość zespołów wodnych i przybrzeżnych, a wśród nich zespoły rzęsy i spirodeli (zespół Lemno-Spirodeletum polyrrhizae), liczne zespoły ramienic (Charetum contrariae, Ch. asperae, Ch. fragilis, Ch. rudis), zespoły rdestnic (Potamogetonetum lucentis, P. perfoliati), wywłócznika kłosowego (Myriophylletum spicati), grzybieni i grążeli (Nupharo-Nymphaeetum albae), a także liczne zespoły szuwarowe m.in. trzcinowy, pałkowy i szuwarów turzycowych.


Graz.jpg
Grążel żółty (Nuphar lutea)


Bibliografia

Dąbrowski S., Polakowski B., Wołos L.: Obszary chronione i pomniki przyrody województwa Warmińsko-Mazurskiego. Urząd Wojewódzki, Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa w Olsztynie, 1999.


Linki zewnętrzne

Rejestr rezerwatów przyrody województwa warmińsko-mazurskiego: http://olsztyn.rdos.gov.pl/images/formy_ochrony/rejestr_rezerwatow_przyrody_stan_2014.pdf
http://pl.wikipedia.org/wiki/Rezerwat_przyrody_Jezioro_Kośno