Rezerwat Sztynort

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Wersja z dnia 12:29, 8 mar 2015 autorstwa Arom (dyskusja | edycje) (Galeria zdjęć)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Rezerwat przyrody Sztynort

Rodzaj rezerwatu faunistyczny
Państwo  Polska
Data utworzenia 2010
Powierzchnia 444,88 ha
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Rezerwat przyrody Sztynort
Rezerwat przyrody Sztynort
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Rezerwat przyrody Sztynort
Rezerwat przyrody Sztynort
Ziemia

{{#invoke:Koordynaty|szablon}}

Rezerwat przyrody Sztynort – rezerwat przyrody powołany w 2010 r. ( Dz. Urz. Woj. Warm.-Maz. z 2010 r. Nr 105, poz. 1547), obejmuje zachodnią część jeziora Kirsajty wraz z Wyspą Sidorkową do szlaku żeglownego z Giżycka do Węgorzewa i część północno-wschodnią z Wyspą Ostrowik wraz z przylegającymi szuwarami oraz obszar leśny przylegający do jezior: Mamry, Kirsajty i Dargin.

O rezerwacie

Obszar chroniony znajduje się na terenie gminy Węgorzewo i zajmuje powierzchnię 444,88 ha. Celem ochrony rezerwatowej jest zachowanie starych okazów dębów stanowiących siedlisko chrząszczy saproksylicznych, takich jak: pachnica dębowa, zgniotek cynobrowy, jelonek rogacz, a także zatok jeziora Kirsajty stanowiących miejsce gniazdowania oraz koncentracji ptaków wodno-błotnych w czasie jesiennych i wiosennych migracji.

Ciekawostki

Na obszarze rezerwatu znalazło się łowisko Koła Łowieckiego "Mazury" w Węgorzewie. Zarząd koła zwrócił się do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Olsztynie m.in. o zezwolenie na prowadzenie niezbędnej gospodarki łowieckiej, w tym jesienno-zimowe dokarmianie zwierzyny oraz organizację polowań zbiorowych na dziki i drapieżniki.
We wsi Sztynort znajduje się XVI-wieczny pałac niegdyś zamieszkiwany przez Lehndorffów, jeden z najstarszych rodów szlacheckich w Prusach Wschodnich.

Zobacz też

Rejestr rezerwatów przyrody województwa warmińsko-mazurskiego, Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Olsztynie [10.12.2014]
kolo-lowieckie-mazury.pl [10.12.2014]

Galeria zdjęć