Romuald Paściak

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Romuald Paściak

Romuald Paściak
Imię i nazwisko Romuald Paściak
Fot. z archiwum Janusza Poryckiego.
Data i miejsce urodzenia 2 września 1942, Błażowa (podkarpackie)
Dyscyplina piłka nożna

Romuald Paściak (ur. 2 września 1942 roku w Błażowej w województwie podkarpackim) – sędzia piłkarski.

Działalność szkoleniowa

W roku 1956 Romuald Paściak podjął naukę w technikum budowlanym w Krakowie. Jednocześnie rozpoczął treningi piłkarskie w miejscowym klubie Garbarnia. Ciężka kontuzja pokrzyżowała jego plany jako zawodnika i choć powrócił na boisko, nie odniósł większych sportowych sukcesów. Został zawodowym wojskowym i zainteresował się futbolem jako arbiter.

W roli sędziego zadebiutował w 1973 roku. Prowadził spotkania ligowe przez 20 lat. Z czasem uzyskał nominację na kwalifikatora okręgowego i obserwatora sędziów II ligi.

W 1980 roku został prezesem Okręgowego Kolegium Sędziów w Elbląskim Okręgowym Związku Piłki Nożnej, był również wiceprezesem OZPN do spraw administracyjno-organizacyjnych. Po rozwiązaniu Elbląskiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej w sierpniu 2000 roku został członkiem Zarządu Warmińsko-Mazurskiego ZPN w Olsztynie w randze wiceprezesa do spraw sportowych. Równocześnie w okresie 2000–2008 pełnił obowiązki sekretarza Komisji Rewizyjnej Polskiego Związku Piłki Nożnej.

Romuald Paściak był znany w Elblągu z wielu inicjatyw obywatelskich. Został radnym, a obowiązki związane z tą funkcją pełnił w latach 1984–88. Za swoje dokonania był wielokrotnie honorowany. Posiada m.in. Złotą i Srebrną Honorową Odznakę Polskiego Związku Piłki Nożnej, tytuł Zasłużonego Działacza Kultury Fizycznej, Srebrną i Złotą Odznakę Polskiego Komitetu Sportu, Zloty Krzyż Zasługi.

Zobacz też

Minkiewicz Andrzej, biogram Romualda Paściaka, mosir.elblag.eu [04.12.2014]

Bibliografia