Rynie

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
Rynie

Rodzaj miejscowości wieś sołecka
Państwo  Polska
Województwo warmińsko-mazurskie
Powiat olecki
Gmina Wieliczki
Liczba ludności (2010) 34
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Rynie
Rynie
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Rynie
Rynie
Ziemia

{{#invoke:Koordynaty|szablon}}


Rynie (niem. Ringen) – wieś sołecka położona w województwie warmińsko–mazurskim, w powiecie oleckim, w gminie Wieliczki. W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa suwalskiego. W latach 1999–2001 wieś wchodziła w skład powiatu olecko-gołdapskiego. Miejscowość w 2010 roku liczyła 34 mieszkańców. Obecnie funkcję sołtysa sprawuje Wiesław Domel[1].

Położenie

Wieś położona jest w północno–wschodniej części województwa warmińsko–mazurskiego, na Pojezierzu Ełckim, 14 km na wschód od Olecka i 13 km na północny wschód od Wieliczek, przy granicy z województwem podlaskim.

Dzieje miejscowości

Wieś powstała w ramach kolonizacji północno–wschodnich terenów Prus Książęcych. W 1557 roku starosta Krzysztof Glaubitz sprzedał Maciejowi Jeżowiczowi i jego braciom (Walkowi, Grzegorzowi i Janowi) pięć wolnych łanów przy granicy litewskiej. Następnie, w 1563 roku, książę Albrecht Hohenzollern nadał wspomnianemu Maciejowi kolejne trzy łany w tej samej okolicy: jeden łan wolny i dwa łany czynszowe (choć te ostatnie były zwolnione ze świadczeń na czas jego życia). Od nazwiska właściciela dobra te zwano Jeżowiczami (Jaschowitz), ale w połowie XVII wieku ustaliła się nazwa Rynie (Ringen). Z czasem wieś znacznie się powiększyła i w XVII wieku obejmowała już ponad 14 łanów. Rynie należały do parafii ewangelickiej w Wieliczkach.


Liczba mieszkańców w poszczególnych latach:

  • 1857 r. – 76 osób
  • 1933 r. – 61 osób
  • 1939 r. – 64 osoby

Bibliografia

Białuński Grzegorz, Kolonizacja "Wielkiej Puszczy" (do 1568 roku) - starostwa piskie, ełckie, straduńskie, zelkowskie i węgoborskie (węgorzewskie), Olsztyn 2002.
Olecko. Z dziejów miasta i powiatu, red. Andrzej Wakar i in., Olsztyn 1974.
Statistisch-Topographisches Adreß-Handbuch von Ostpreussen, Commission bei Wilhelm Koch, Königsberg 1857.
Bank Danych Lokalnych GUS [12.11.2013]
Vervaltugsgeschichte [12.11.2013]

Przypisy