Ryszard Stypułkowski

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Wersja Arom (dyskusja | edycje) z dnia 09:21, 9 mar 2015

(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)

Ryszard Stypułkowski

Źródło: www.ro.com.pl
Źródło: www.ro.com.pl
Imię i nazwisko Ryszard Stypułkowski
Data i miejsce urodzenia 13 lutego 1965 r. w Dąbrowie Białostockiej
Dyscyplina trener short tracku
Największy sukces wychowawca medalistów mistrzostw Polski w grupach młodzieżowych

Ryszard Stypułkowski (ur. 13 lutego 1965 r. w Dąbrowie Białostockiej) – trener short tracku w Warmińsko-Mazurskim Klubie Sportowym. Nauczyciel historii, którego misją i pasją jest szkolenie młodzieży.

Działalność trenerska

Nigdy nie uprawiał sportu wyczynowo. Ukończył studia na Wydziale Historii Filii Uniwersytetu Warszawskiego w Białymstoku. Jako nauczyciel historii, informatyki i etyki szkolenie młodych sportowców traktuje jako hobby. Namówił go do tego w Szkole Podstawowej nr 15 w Olsztynie Zdzisław Trojga – nauczyciel wychowania fizycznego, później znany trener wielu znakomitych kolarzy m.in. Marka Rutkiewicza. Zaangażował się w działalność powstałego w szkole UKS-u Finora, który później zmieniał nazwę, a dziś funkcjonuje pod szyldem Warmińsko-Mazurskiego Klubu Sportowego w Olsztynie. W klubie istniała sekcja kolarska, której zawodnicy zimą jako sport uzupełniający uprawiali łyżwiarstwo szybkie na krótkim torze (short track).

Stypułkowski obecnie zajmuje się tylko łyżwiarzami, którzy latem ścigają się też na wrotkach. Mimo niesprzyjających warunków treningowych w Olsztynie (kompletny brak bazy sportowej) wychował grupę bardzo obiecujących zawodników, którzy zdobywają medale mistrzostw Polski w młodszych grupach wiekowych. Pracuje w Szkole Podstawowej nr 6 w Olsztynie, z której wywodzi się większość jego podopiecznych, choć sekcja ma charakter otwarty i przyjmuje również uczniów innych placówek.

Bibliografia

Informacje na podstawie rozmowy z Ryszardem Stypułkowskim.