Ryszard Zalewski

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Ryszard Zalewski

z archiwum Janusza Poryckiego
z archiwum Janusza Poryckiego
Imię i nazwisko Ryszard Zalewski
Data i miejsce urodzenia 19 lipca 1928, Brześć
Data śmierci 12 lipca 1983, Olsztyn

Ryszard Zalewski (ur. 19 lipca 1928 w Brześciu, zm.12 lipca 1983 w Olsztynie) – długoletni dziennikarz "Gazety Olsztyńskiej", kierownik działu sportowego. Działacz sportowy, inicjator wielu akcji promujących kulturę fizyczną w województwie warmińsko-mazurskim.

Działalność zawodowa

Ryszard Zalewski przybył jesienią 1945 roku do Morąga, gdzie osiedlił się wraz z rodziną. Podjął naukę w liceum ogólnokształcącym, a następnie studiował historię na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. W czasie studiów współtworzył uczelniany biuletyn informacyjny. Pracował jako dziennikarz toruńskiego oddziału "Gazety Pomorskiej", gdzie otrzymał etat stażysty.

Następnie został zatrudniony w redakcji nowo powstającego w Olsztynie pisma "Głos Olsztyński", wydawanego od 6 kwietnia 1970 r. jako "Gazeta Olsztyńska". Przez 25 lat kierował działem sportowym; dostarczał komentarze i felietony, m.in. o sporcie akademickim, wiejskim, szkolnym oraz o turystyce. Jako redaktor działu sportowego popularyzował kulturę fizyczną w regionie Warmii i Mazur.

Był aktywnym działaczem: pełnił funkcję szefa związku kolarskiego, członka zarządu Okręgowego Związku Lekkiej Atletyki, relacjonował wydarzenia z udziałem drużyn z Kortowa. Uczestniczył w życiu społecznym środowiska dziennikarskiego Olsztyna i okolic także jako sprawny organizator imprez sportowych, m.in. wyścigu kolarskiego "Dookoła Warmii i Mazur" i międzynarodowych zawodów jeździeckich.

Za pracę zawodową i społeczną był wielokrotnie odznaczany, m.in.:

  • Złotym i Srebrnym Krzyżem Zasługi
  • Honorową Odznaką Zasłużonym dla Warmii i Mazur
  • Medalem 30-lecia PRL
  • tytułem Zasłużony Działacz Kultury Fizycznej
  • dziesiątkami odznak klubów, stowarzyszeń i związków sportowych

Ciekawostki

Ryszard Zalewski najbardziej pasjonował się sportem, ale interesowało go także myślistwo i wędkarstwo oraz pielęgnacja ogrodu działkowego. Jako interesująca postać stał się bohaterem felietonu Romana Sensmęckiego A może by na ryby?.

Galeria zdjęć

Zdjęcia Ryszarda Zalewskiego z archiwum Janusza Poryckiego.

Bibliografia

  • Porycki, Janusz, Panorama sportu Warmii i Mazur
  • Centrum Promocji i Reklamy WIP 2010, s. 210-212.