Sapałówka: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
[wersja zweryfikowana][wersja zweryfikowana]
(Dzieje miejscowości)
Linia 41: Linia 41:
  
 
== Dzieje miejscowości ==
 
== Dzieje miejscowości ==
Wieś powstała w ramach kolonizacji północno-wschodnich terenów [[Prusy Książęce|Prus Książęcych]]. Po raz pierwszy jej nazwa pojawia się w źródłach w 1561 roku. Następnie, w 1576 roku, starosta [[Jan von Ostau]] nadał Maciejowi Sapalle z [[Kleszczewo (gm. Wieliczki)|Kleszczewa]] w powiecie oleckim trzy łany sołeckie. Ze swej strony Maciej zobowiązał się do założenia wsi czynszowej na 30 łanach; osadnicy otrzymali ośmioletnią [[wolnizna|wolzniznę]]. W momencie wydawania przywileju we wsi gospodarowało już dwóch chłopów na ośmiu łanach. Z czasem wieś nieco się zmniejszyła i w XVII wieku zajmowała obszar 28,5 łanu. Jej nazwa wywodzi się od zasadźcy. Sapałówka należała do [[parafia ewangelicka w Baniach Mazurskich|parafii ewangelickiej w Baniach Mazurskich]].
+
Wieś powstała w ramach kolonizacji północno-wschodnich terenów [[Prusy Książęce|Prus Książęcych]]. Po raz pierwszy jej nazwa pojawia się w źródłach w 1561 roku. Następnie, w 1576 roku, starosta [[Jan von Ostau]] nadał Maciejowi Sapalle z [[Kleszczewo (gmina Wieliczki)|Kleszczewa]] w powiecie oleckim trzy łany sołeckie. Ze swej strony Maciej zobowiązał się do założenia wsi czynszowej na 30 łanach; osadnicy otrzymali ośmioletnią [[wolnizna|wolzniznę]]. W momencie wydawania przywileju we wsi gospodarowało już dwóch chłopów na ośmiu łanach. Z czasem wieś nieco się zmniejszyła i w XVII wieku zajmowała obszar 28,5 łanu. Jej nazwa wywodzi się od zasadźcy. Sapałówka należała do [[parafia ewangelicka w Baniach Mazurskich|parafii ewangelickiej w Baniach Mazurskich]].
  
 
Liczba mieszkańców
 
Liczba mieszkańców

Wersja z 12:30, 14 lip 2014

Sapałówka

Przedwojenna pocztówka z Sapałówki
Przedwojenna pocztówka z Sapałówki
Państwo  Polska
Województwo warmińsko-mazurskie
Powiat gołdapski
Gmina Banie Mazurskie
Liczba ludności (2010) 69
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Sapałówka
Sapałówka
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Sapałówka
Sapałówka
Ziemia

Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}|type:city }


Sapałówka (niem. Sapallen, od 1938 r. Ostau) – wieś sołecka położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie gołdapskim, w gminie Banie Mazurskie. W latach 1975-1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa olsztyńskiego. W latach 1999-2001 wieś wchodziła w skład powiatu giżyckiego.

Miejscowość w 2010 roku liczyła 69 mieszkańców. W skład sołectwa wchodzą wsie Sapałówka, Zapały i Grunajki. Funkcję sołtysa sprawuje obecnie Tomasz Goszczych[1].


Położenie

Wieś położona jest w północno-wschodniej części województwa warmińsko-mazurskiego, nad rzeką Gołdapą, 20 km na południowy zachód od Gołdapi i 6 km na wschód od Bani Mazurskich; na północ od drogi wojewódzkiej nr 650.


Dzieje miejscowości

Wieś powstała w ramach kolonizacji północno-wschodnich terenów Prus Książęcych. Po raz pierwszy jej nazwa pojawia się w źródłach w 1561 roku. Następnie, w 1576 roku, starosta Jan von Ostau nadał Maciejowi Sapalle z Kleszczewa w powiecie oleckim trzy łany sołeckie. Ze swej strony Maciej zobowiązał się do założenia wsi czynszowej na 30 łanach; osadnicy otrzymali ośmioletnią wolzniznę. W momencie wydawania przywileju we wsi gospodarowało już dwóch chłopów na ośmiu łanach. Z czasem wieś nieco się zmniejszyła i w XVII wieku zajmowała obszar 28,5 łanu. Jej nazwa wywodzi się od zasadźcy. Sapałówka należała do parafii ewangelickiej w Baniach Mazurskich.

Liczba mieszkańców

1857 - 160 osób

1925 - 236 osób

1933 - 225 osób

1939 - 229 osób


Bibliografia

  1. Białuński Grzegorz, Kolonizacja "Wielkiej Puszczy" (do 1568 roku) - starostwa piskie, ełckie, straduńskie, zelkowskie i węgoborskie (węgorzewskie), Olsztyn 2002.
  2. Gołdap. Z dziejów miasta i powiatu, red. Andrzej Wakar i in., Olsztyn 1971.
  3. Statistisch-Topographisches Adreß-Handbuch von Ostpreussen, Commission bei Wilhelm Koch, Königsberg 1857.
  4. Bank Danych Lokalnych GUS [data dostępu: 12.11.2013]
  5. Vervaltugsgeschichte [data dostępu: 12.11.2013]


Przypisy


Zobacz też