Sasanka łąkowa

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Wersja z dnia 21:51, 30 cze 2014 autorstwa Ewa (dyskusja) (Utworzono nową stronę "{{Roślina infobox |Nazwa rośliny = sasanka łąkowa |Nazwa łacińska = Pulsatilla pratensis |Pusta linia = <br/> |grafika = |podpis grafiki = |Systematyka = Sy...")
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj
sasanka łąkowa

Pulsatilla pratensis
{{{L}}}
Systematyka
Królestwo rośliny
Podkrólestwo rośliny naczyniowe
Gromada okrytonasienne
Klasa dwuliścienne
Rząd jaskrowce
Rodzina jaskrowate
Rodzaj sasanka
Gatunek sasanka łąkowa
Synonimy


Sasanka łąkowa ( Pulsatilla pratens (L.) Mill.) – gatunek rośliny należący do rodziny jaskrowatych (Ranunculaceae).

Morfologia

Łodyga (głąbik) wysokości 10–20 cm, jest silnie owłosiona z długimi, białymi włoskami. W czasie dojrzewania owoców wydłuża się do 35 cm. Liście odziomkowe są pierzastosieczne, złożone z długich, wąskich odcinków. Rozwijają się później niż głąbik. Pod kwiatami posiada jeszcze trzy przysadki – siedzące listki podzielone na równowąskie łatki. Kwitnie od marca do kwietnia, czasami powtórnie zakwita jesienią. Kwiat y dzwonkowate, pojedyncze kwiaty o długości 3–5 cm, zwieszone. Okwiat złożony z 6 działek o szaro-fioletowym kolorze. Wewnątrz niego liczne słupki i pręciki. Młode pączki są okryte długimi, białymi włoskami. Roślina nie wytwarza nektaru, ale jest chętnie odwiedzana przez owady dokonujące zapylenia krzyżowego, gdyż wytwarza bardzo dużo pyłku. Owocem jest niełupka z długą pierzastą ością, która pełni rolę aparatu lotnego, nasiona rozsiewane są bowiem przez wiatr. W czasie dojrzewania liczne niełupki tworzą charakterystyczny owocostan – puszystą kulkę.

Rozmieszczenie i ekologia

Występuje w stanie dzikim w niemal całej Europie (z wyjątkiem Europy Zachodniej). W Polsce w stanie dzikim jest rzadka. Można ją spotkać na niżu oraz w południowym pasie wyżyn. Preferuje siedliska świetliste, suche zbocza, słoneczne obrzeża lasów i zarośli. Na Warmii i Mazurach sasanka łąkowa została odnotowana w rezerwacie Rezerwat Kulka.

Wartość użytkowa

Roślina objęta w Polsce ścisłą ochroną gatunkową. W Czerwonej liście roślin i grzybów Polski jest umieszczona w grupie gatunków narażonych na wyginięcie (kategoria zagrożenia V). Źródłem zagrożenia dla tej rośliny jest zarastanie muraw, na których występuje, przez drzewa i krzewy oraz wyższe trawy, a także zaorywanie ich. Nie jest jednak poważniej zagrożona, ostatnio nawet rozprzestrzenia się i zajmuje nowe siedliska

Ciekawostki

Według nowszych ujęć taksonomicznych gatunek ten włączony został do rodzaju Anemone i ma nazwę Anemone pratensis L. Tworzy mieszańce z sasanką otwartą, s. wiosenną i s. zwyczajną
Tworzy mieszańce z rzadszym gatunkiem sasanką otwartą Pulsatilla patens (L.) Mill.

Bibliografia

K. Zarzycki, Z. Szeląg: Red list of the vascular plants in Poland. W: Z. Mirek, . Zarzycki, W. Wojewoda Z. Szelag (red.), Red lists of plants and fungi in Poland. Kraków: W. Szafer Institute of Botany, Polish Academy of Sciences, 2006, 11-20.

Linki zewnętrzne

http://pl.wikipedia.org/wiki/Sasanka_%C5%82%C4%85kowa
http://www.gios.gov.pl/siedliska/pdf/metodyka_monitoringu_roslin_2011_pulsatilla_patens.pdf