Stadion Leśny

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Wersja z dnia 11:56, 11 kwi 2016 autorstwa Konrad (dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Stadion Leśny

Stadion Leśny dzisiaj (z archiwum Janusza Poryckiego).
Stadion Leśny dzisiaj (z archiwum Janusza Poryckiego).
Pełna nazwa klubu Stadion Leśny
Data założenia 4 września 1920 r.

Stadion Leśny – najstarszy stadion lekkoatletyczny w Olsztynie. Znajduje się w dzielnicy Jakubowo; jako jeden z nielicznych w Polsce położony w lesie. Obecny stan obiektu nie pozwala na rozgrywanie na nim imprez sportowych.

Historia stadionu

W okresie funkcjonowania był to jeden z najpiękniejszych obiektów lekkoatletycznych w Europie, miejsce prestiżowych imprez sportowych i kulturalnych.

Na Stadionie Leśnym dwukrotnie ustanawiano rekord świata. Po raz pierwszy stało się to w okresie międzywojennym. W 1928 r., rekord świata w pchnięciu kulą ustanowił Helmut Hirschfeld (16.11). 5 sierpnia 1960 r., podczas lekkoatletycznych mistrzostw Polski, wynikiem 17,03 m rekord świata w trójskoku pobił Józef Szmidt.

Stadion Leśny w Olsztynie został otwarty w 1920 r. Obiekt powstał na podmokłym terenie, stąd pod płytą główną umieszczono system drobnych rurek melioracyjnych, aby umożliwić drenaż wody. Przed 1945 r. na stadionie odbywały się różne zawody lekkoatletyczne, w tym mistrzostwa Prus Wschodnich.

Po zakończeniu wojny, już 15 lipca 1945 r., w 535. rocznicę bitwy pod Grunwaldem, zorganizowano na obiekcie zawody lekkoatletyczne oraz mecz piłkarski pomiędzy kolejarzami i pracownikami spółdzielni spożywczej. Drużyny te dały początek pierwszym dwóm olsztyńskim organizacjom sportowym: Warmii i OKS-owi.

W latach 50. rozbudowano trybuny, wyremontowano bieżnię oraz pawilon. Na obiekcie organizowano międzynarodowe mecze lekkoatletyczne, a także pokazy i występy artystyczne; finiszowały tu etapy kolarskiego Wyścigu Pokoju, a na co dzień służył on Gwardii Olsztyn.

W latach 70. pojawiła się szansa na rozbudowę obiektu, gdyż w Olsztynie planowano zorganizować uroczystości Dożynek Centralnych. W ostatniej chwili zmieniono koncepcję i w efekcie dopiero w latach 80. zdecydowano się na gruntowny remont obiektu. W czasie przemian ustrojowych obcięto jednak fundusze na przebudowę i prace wstrzymano. Jeszcze w 1994 r. przeznaczono środki na dokończenie budowy, ale ostatecznie przesunięto je na inne cele.

Obiekt uległ kompletnej dewastacji. Wprawdzie powstały różne koncepcje odbudowy obiektu, ale w praktyce żadna nie została zrealizowana. Najbardziej realnym było powstanie Europejskiego Centrum Sportowego Osób Niepełnosprawnych. Co roku odbywają się w tym miejscu festyny pod hasłem "Przywróćmy blask Stadionowi Leśnemu". Tylko one przypominają o jednym z najpiękniejszych sportowych obiektów lekkoatletycznych w Europie.

Multimedia

Film udostępniony w ramach projektu Regionalna Kronika Filmowa

Zobacz też

Porycki Janusz, Stadion Leśny 1920–2005, Olsztyn [b.r.]

Bibliografia