Stanisław Dorantt

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
Stanisław Dorantt

Data i miejsce urodzenia 4 listopada 1896 r.
Zwierzyniec Lubelski
Data śmierci 8 grudnia 1976 r.
Zawód lekarz

Stanisław Dorantt (ur. 4 listopada w Zwierzyńcu Lubelskim, zm. 8 grudnia 1976 r.) – lekarz, pierwszy dyrektor Szpitala Mariackiego w Olsztynie oraz ordynator oddziału ginekologicznego w tym szpitalu; specjalizował się w ginekologii i położnictwie.

Życiorys

Syn . Józefa i Zofii z d. Sikorskiej.

Szkoła i wykształcenie

Uczęszczał do Gimnazjum im. S. Staszica w Lublinie oraz Polskiego Gimnazjum w Moskwie, gdzie uzyskał świadectwo dojrzałości. W 1917 r. podjął studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu Kijowskiego. Po roku przerwał naukę. Zapisał się na Wydział Lekarski UJK we Lwowie. Studia przerwała mu wojna i służba wojskowa, którą odbywał w latach 1919–1921 r. Po zakończeniu wojny kontynuował studia lekarskie we Lwowie. Dyplom lekarza uzyskał 30 czerwca 1931 r.

Praca

Staż odbył w Centrum Wyszkolenia Sanitarnego w Szpitalu Ujazdowskim w Warszawie, pracując jednocześnie w OZ w Okuniewie. Od 1932 r. specjalizował się w ginekologii i położnictwie. Brał udział w Powstaniu Warszawskim. Po tułaczce popowstaniowej wrócił do Warszawy.

W 1945 r. oddelegowano go do Olsztyna, dokąd przybył 15 kwietnia i przystąpił do zorganizowania Szpitala Mariackiego. Był jego pierwszym dyrektorem i ordynatorem oddziału ginekologicznego.

Odznaczenia

Został odznaczony m.in.:

  • medalem X-lecia Polski Ludowej
  • Złotym Krzyżem Zasługi
  • Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski

Bibliografia

Bednarski Zenobiusz, Rocznik Medyczny, tom V, volumen I, Olsztyn 1997, s. 40-41.