Stanisław Działyński

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Wersja z dnia 17:36, 17 lis 2013 autorstwa Asiuulek (dyskusja) (Utworzono nową stronę "{{Biogram infobox |imię i nazwisko = Stanisław Sziałyński |imię i nazwisko org = |pseudonim = |grafika = |opis grafiki =...")
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Stanisław Sziałyński

Data urodzenia 1547
Data i miejsce śmierci 26 czerwca 1617
Grudziądz
Miejsce spoczynku Gniezno

...tu wpisz osobę... (ur. w 1547 roku, zm. 26 czerwca 1617 roku w Grudziądzu) – kasztelan elbląski, wojewoda malborski i chełmiński.


Życiorys


Szkoła i wykształcenie

Urodził się jako syn Jana i Elżbiety Wilkanowskiej. Był bratem Sylwestra, Mikołaja i Erazma.

Naukę pobierał u Jezuitów w Braniewie.


Praca

Pełnił funkcję wojewody chełmińskiego i malborskiego. Był starostą tolkmickim, kasztelanem elbląski. Sejm warszawski utworzył komisję, która miała udać się do Prus Książęcych celem zaprowadzenia porządku. W skład tej komisji wchodził Działyński. Oprócz Działyńskiego w komisji byli: biskup Szymon Rudnicki, kasztelan W. Kiełczewski oraz sekretarz i historyk królewski Heidenstein.

Zadaniem komisji było: odbieranie hołdu od Jana Zygmunta, wprowadzenie kalendarza gregoriańskiego, uregulowanie spraw apelacji od sądów książęcych do króla polskiego, wyznaczenie miejsca na budowę kościoła katolickiego, który miał być zbudowany kosztem elektora. W 1614 roku opis działalności komisji ogłoszono drukiem w Krakowie. Był stronnikiem Michała Korybuta Wiśniowieckiego.


Działalność społeczna, kulturalna, naukowa, polityczna

W 1612 roku wszedł w skład komisji wyznaczonej przez sejm warszawski do Prus Książęcych. W Królewcu był jednym z tych, którzy wprowadzili elekta Jana Zygmunta w lenno i odebrali od niego przysięgę wierności królowi Zygmuntowi III Wazie.


Ciekawostki

Działyński miał trzech braci: Sylwestra, Mikołaja i Erazma oraz czterech synów: Jana – wojewodę chełmińskiego, Michała – biskupa kamienieckiego, Stanisława – podkomorzego malborskiego i kasztelana chełmińskiego oraz Mikołaja. Należał do najwybitniejszych polskich mężów stanu XVII wieku. Był właścicielem Niechanowa. Został pochowany w grobowcu niechanowskim w katedrze gnieźnieńskiej.


Bibliografia

Oracki Tadeusz, Słownik biograficzny Warmii, Mazur i Powiśla od połowy XV wieku do 1945 roku, Warszawa 1963.
Czajka Michał, Kamler Marcin, Sienkiewicz Witold, Leksykon Historii Polski, Warszawa 1995.


Zobacz też