Stanisław Tumiłowicz

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
Stanisław Tumiłowicz

Data i miejsce urodzenia 28 czerwca 1916 r.
Wilno
Zawód lekarz

Stanisław Tumiłowicz (ur. 28 czerwca 1916 r. w Wilnie) – lekarz, specjalista I st. z chirurgii ogólnej i II st. z chirurgii klatki piersiowej.

Życiorys

Syn Kaliksta i Małgorzaty.

Szkoła i wykształcenie

W 1935 r. ukończył Gimnazjum im. Króla Zygmunta Augusta w Wilnie. W tym roku rozpoczął też studia lekarskie na Wydziale Lekarskim USB w Wilnie. Ukończyłj je na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Witolda Wielkiego w Kownie i 3 lipca 1941 r. otrzymał dyplom lekarza.

Stopień dr n. med. otrzymał na podstawie pracy: Znaczenie prostych badań spirograficznych w leczeniu chirurgicznym gruźlicy płuc.

Praca

Od listopada 1941 r. do grudnia 1942 r. odbywał staż lekarski w Szpitalu Św. Jakuba w Wilnie. Potem pracował jako kierownik Ambulatorium w Wielkich Solecznikach k. Wilna i w Kurklach k. Wiłkomierza. Po wysiedleniu z Wileńszczyzny zamieszkał w Zaklikowie k. Lublina, gdzie organizował OZ i Poradnię Przeciwgruźliczą.

W 1949 r. został powołany do wojska, był starszym lekarzem pułku oraz asystentem oddziału chirurgicznego I Szpitala Okręgowego i Sanatorium Wojskowego w Otwocku.

W 1960 r. przeniósł się do Olsztyna, gdzie 1 stycznia objął ordynaturę oddziału torakochirurgicznego w PSP.

Był specjalistą I st. z chirurgii ogólnej i II st. z chirurgii klatki piersiowej.

Bibliografia

Bednarski Zenobiusz, Rocznik Medyczny, tom V, volumen I, Olsztyn 1997, s. 176-177.