Stowarzyszenie Niemieckie "Łoś"

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
Stowarzyszenie Niemieckie "Łoś"

widok na Mikołajki
widok na Mikołajki
Rok założenia 2001
Siedziba Plac Kościelny 5, 11-730 Mikołajki
Profil działalności kultura, oświata, edukacja
Kontakt Tel.: 87 420 72 82
KRS 0000021358

Stowarzyszenie Niemieckie "Łoś" – organizacja pozarządowa, która rozpoczęła swoją działalność 2001 roku w Mikołajkach. Aktualnym prezesem instytucji jest Piotr Czudek. Podstawą postępowania jest kultywowanie tradycji i kultury niemieckiej, a także integracja społeczności lokalnej.

Historia

Stowarzyszenie Niemieckie "Łoś" powstało w 2001 roku. Stowarzyszenie na zewnątrz reprezentuje przewodniczący stowarzyszenia, względnie jego zastępca lub inny członek Zarządu w ramach określonego pełnomocnictwa. Pisma w imieniu stowarzyszenia podpisują dwaj członkowie zarządu - przewodniczący, zastępca przewodniczącego, sekretarz lub skarbnik. Dokumenty związane z zaciąganiem zobowiązań finansowych (majątkowych) stowarzyszenia i powodujących skutki finansowe dla stowarzyszenia podpisuje przewodniczący zarządu i skarbnik, bądź zastępca przewodniczącego i skarbnik. W zastępstwie skarbnika dokumenty księgowe podpisuje sekretarz[1].

Statut

Statut z 2001 roku.

Cele

Podstawowym celem organizacji jest krzewienie kultury niemieckiej. Stowarzyszenie działa na rzecz integracji europejskiej oraz rozwijania kontaktów i współpracy między społeczeństwami. Realizuje działania promujące tradycje międzykulturowe, w szczególności dotyczące kultury niemieckiej. Stowarzyszenie również propaguje działania dotyczące upowszechnienia tradycji narodowej oraz rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej. Czynnie wspiera inicjatywy w zakresie edukacji, kultury, ochrony środowiska i rozwoju gospodarczego.

Zarząd

Skład Zarządu:

  • Czudek Piotr - przewodniczący<
  • Joswig Eliza- skarbnik
  • Szumski Paweł Andrzej - członek Zarządu
  • Dagiel Krystian - członek Zarządu
  • Saładonis Artur - sekretarz

Komisja rewizyjna:

  • Oleszkiewicz Brygida
  • Natkaniec Sabina
  • Kumor Irena

Formy działalności

Stowarzyszenie skupia się na nauce języka niemieckiego dzieci, młodzieży i dorosłych. Organizuje spotkania z członkami Stowarzyszenia. Nawiązuje i umacnia współpracę ze stowarzyszeniami, obywatelami innych narodowości działających w Polsce i zagranicą (Niemcy, Belgia, Dania, Austria, Hiszpania, Francja, Włochy, Kanada, USA, Namibia). Skupia się również na udzielaniu pomocy ludności ubogiej i bezdomnej.

Przypisy

Bibliografia

Krajowy Rejestr Sądowy
Baza Organizacji Pozarządowych i Instytucji