Strona główna

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Wersja Marcin Kapłon (dyskusja | edycje) z dnia 18:22, 1 kwi 2015

(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Witamy na stronach Encyklopedii Warmii i Mazur.
Zapraszamy w fascynującą podróż po naszym regionie, po jego historii i współczesności, jego kulturze i tradycji, przyrodzie, gospodarce, religii i polityce, edukacji i sporcie. W Encyklopedii znajdziecie ponad 7500 haseł, a w siostrzanym Leksykonie Kultury Warmii i Mazur – blisko 6000.
Zapraszamy wszystkich Państwa do współpracy. Zapraszamy do lektury haseł, do rejestracji w systemie i samodzielnego współredagowania zbioru.
Pamiętajmy jednak, że zawsze będziemy na początku tej drogi. Praca z Encyklopedią nigdy się nie skończy...


Stan dostępności cyfrowej

 • Przyroda jezioro mamry.jpg
  Województwo warmińsko-mazurskie
  Województwo warmińsko-mazurskie jest jednostką podstawowego podziału administracyjnego Polski (w 2014 stanowi jedno z 16 województw). Położone jest w Polsce północno-wschodniej. Stolicą i siedzibą władz jest Olsztyn.
 • Panorama Olsztyna.jpg
  Olsztyn
  Olsztyn – miasto będące stolicą województwa warmińsko-mazurskiego, siedziba władz wojewódzkich, powiatowych oraz diecezjalnych (katolickiej metropolii warmińskiej i luterańskiej diecezji mazurskiej). Nazwa miasta w brzmieniu niemieckim – Allenstein – oznacza "zamek nad Łyną". Nazwa została utworzona analogicznie do innych nazw miast na Warmii, gdzie człon Stein (niem. kamień) charakterystyczny był dla miast z zamkami. Niemiecka nazwa Łyny – Alle – pochodzi od pruskiej nazwy Alna, oznaczającej łanię.
 • Elbląg miasto.jpg
  Elbląg
  Elbląg (niem. Elbing) – drugie pod względem wielkości i liczby mieszkańców miasto województwa warmińsko-mazurskiego. Jest miastem na prawach powiatu, stanowi siedzibę władz powiatu ziemskiego elbląskiego i gminy wiejskiej elbląskiej. Do 1998 roku Elbląg był stolicą województwa elbląskiego. Od 1992 roku jest stolicą diecezji elbląskiej.
 • Domy Ełk.JPG
  Ełk
  Ełk (niem.Lyck, lit. Lukas, ros. Элк) – miasto i gmina w Polsce położona w województwie warmińsko–mazurskim. W latach 1946–1975 miasto administracyjnie należało do województwa białostockiego, a w latach 1975–1998 do województwa suwalskiego.