Szalmia

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Szalmia

Państwo  Polska
Województwo warmińsko-mazurskie
Powiat braniewski
Gmina Płoskinia
Sołectwo Dąbrowa
Liczba ludności (2010) 212[1]
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Szalmia
Szalmia
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Szalmia
Szalmia
Ziemia

Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}|type:city }

Szalmia (niem. Schalmey) – wieś niesołecka położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie braniewskim, w gminie Płoskinia. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa elbląskiego. W 2010 roku miejscowość liczyła 212 mieszkańców (łącznie z Dąbrową i Bliżewem). Wieś wchodzi w skład sołectwa Dąbrowa, w którym funkcję sołtysa sprawuje obecnie Agnieszka Grabowiecka.

Położenie

Miejscowość jest położona w północnej części Warmii, 6 km na północny zachód od Płoskini, na prawym brzegu rzeki Pasłęki, na południe od drogi krajowej nr 22.

Dzieje miejscowości

Dokładna data założenia wsi nie jest znana, wiadomo jednak, że w 1289 roku ówczesny biskup warmiński Henryk Fleming lokował tu swoje majątki. Po jakimś czasie Szalmia została przekazana siostrzeńcowi biskupa Henrykowi Wendepfaffe. Pierwszy kościół został wzniesiony w pierwszej połowie XIV wieku. W 1343 roku włączono go do kolegiaty w Głotowie.

W 1818 roku wieś liczyła 115 mieszkańców. Pod koniec XIX stulecia w okolicach wsi doszło do ciekawego odkrycia, odnaleziono bowiem znaczną ilość monet z czasów rzymskich. W 1939 roku Szalmia była zamieszkana przez 362 osoby. Po zakończeniu II wojny światowej miejscowość uzyskała status wsi sołeckiej.

Obecnie miejscowość ma charakter wsi rolniczej. Turystyka nadal nie stanowi jednego z najważniejszych sektorów lokalnej gospodarki. W miejscowości brakuje zaplecza gastronomicznego, usługi z zakresu agroturystyki dopiero się rozwijają.

Turystyka

Usługi agroturystyczne oferuje Leśniczówka Szalmia.

Zabytki

Przypisy

  1. Łącznie: Dąbrowa, Bliżewo i Szalmia.