Szczepkowo-Iwany

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
Szczepkowo-Iwany

Rodzaj miejscowości wieś sołecka
Państwo  Polska
Województwo warmińsko-mazurskie
Powiat nidzicki
Gmina Janowiec Kościelny
Sołectwo Szczepkowo-Iwany
Liczba ludności (2010) 30
Strefa numeracyjna (+48) 89
Tablice rejestracyjne NNI
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Szczepkowo-Iwany
Szczepkowo-Iwany
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Szczepkowo-Iwany
Szczepkowo-Iwany
Ziemia

{{#invoke:Koordynaty|szablon}}


Szczepkowo-Iwany – wieś sołecka położona w województwie warmińsko–mazurskim, w powiecie nidzickim, w gminie Janowiec Kościelny. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa olsztyńskiego. W 2010 roku wieś liczyła 30 mieszkańców. Obecnie funkcję sołtysa pełni Halina Czarnecka[1].

Położenie

Miejscowość położona jest z dala od głównych tras komunikacyjnych i szlaków turystycznych, w odległości ok. 5 km od Janowca Kościelnego.

Dzieje miejscowości

Pierwotnie wieś Szczepkowo znajdowała się na obszarze osady nad rzeką Orzyc. Z czasem podzieliła się na: Szczepkowo–Borowe, Szczepkowo–Pawełki, Szczepkowo–Zalesie, Szczepkowo–Giewarty, Szczepkowo–Kukiełki, Szczepkowo–Soldany, Szczepkowo–Skrody i Szczepkowo–Iwany. Nieznana jest data lokacji. Trudno jest nakreślić etymologię nazwy miejscowości. Pierwsze informacje o wsi pochodzą z 1436 r. W 1578 r. wieś należała do parafii w Janowcu Kościelnym i do powiatu mławskiego. Pod koniec XIX w. wieś zamieszkiwała drobna szlachta w liczbie 70 osób. W Iwanach było wtedy 9 domów. Zabudowa wsi ma charakter zagrodowy i zwarty.

Ludzie związani z miejscowością

W Iwanach mieszka i działa ludowa poetka Barbara Krajewska.

Zabytki

  • zabudowania gospodarcze i mieszkalne z XIX i XX w.
  • krzyż przydrożny z 1901 r.

Bibliografia

  1. Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich, pod red. Bronisława Chlebowskiego, Filipa Sulimierskiego, Władysława Walewskiego, t. XI, Warszawa 1890.
  2. Wijaczka Jacek, Dzieje wsi do końca XVIII wieku, [w:] Historia Nidzicy i okolic, pod red. Waldemara Rezmera, Nidzica 2012, ss. 165–202.
  3. Strona Gminy Janowiec Kościelny [12.09.2013]

Przypisy