Szczycieńska Pozycja Leśna: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Linia 1: Linia 1:
'''Szczycieńska Pozycja Leśna''' przebiega linearnie przez tereny gm. Jedwabno, Szczytno i Świętajno w pow. szczycieńskim.
 
 
 
{{Wieś infobox
 
{{Wieś infobox
 
  |nazwa                = Szczytno
 
  |nazwa                = Szczytno
Linia 31: Linia 29:
 
  |www                  =
 
  |www                  =
 
}}
 
}}
Pozycję tworzy zespół kilkudziesięciu niemieckich schronów wznoszonych z przerwami w latach 1900 – 1944, tworzący linearny pas obrony dawnych Prus Wschodnich od południa. W ramach pozycji wzniesiono liczne obiekty fortyfikacyjne, m.in. wieżę dla karabinów maszynowych w Sasku Wielkim gm. Szczytno oraz liczne schrony bojowe i bierne w Spychowie (gm. Świętajno) i Szczytnie, a także rowy przeciwczołgowe i tzw. garnki Kocha, czyli zagłębione w ziemi betonowe kręgi będące stanowiskami dla karabinów maszynowych i broni przeciwpancernej.  
+
'''Szczycieńska Pozycja Leśna''' – zespół kilkudziesięciu niemieckich schronów wznoszonych z przerwami w latach 1900–1944, tworzący linearny pas obrony dawnych Prus Wschodnich od południa. Przebiega linearnie przez tereny [[Jedwabno (gmina wiejska)|Jedwabno]], [[Szczytno (gmina wiejska)|Szczytno]] i [[Świętajno (gmina wiejska, powiat szczycieński|Świętajno]] w [[Powiat szczycieński|powiecie szczycieńskim]].
 +
<br/><br/>
 +
==Opis==
 +
W ramach pozycji wzniesiono liczne obiekty fortyfikacyjne, m.in. wieżę dla karabinów maszynowych w [[Sasek Wielki|Sasku Wielkim]] w gm. Szczytno oraz liczne schrony bojowe i bierne w [[Spychowo|Spychowie]] (gm. Świętajno) i [[Szczytno|Szczytnie]], a także rowy przeciwczołgowe i tzw. garnki Kocha, czyli zagłębione w ziemi betonowe kręgi będące stanowiskami dla karabinów maszynowych i broni przeciwpancernej.  
  
[[Kategoria: Turystyka]] [[Kategoria: Zabytki]] [[Kategoria: powiat szczycieński]] [[Kategoria: powiat piski]]
+
[[Kategoria: Turystyka]] [[Kategoria: Zabytki]] [[Kategoria: Powiat szczycieński]] [[Kategoria: 1801-1918]] [[Kategoria: 1919-1944]] [[Kategoria: Zabytki techniki]]

Wersja z 02:43, 21 lut 2015

Szczytno

Wieża ckm w Sasku Wielkim gm. Szczytno
Wieża ckm w Sasku Wielkim gm. Szczytno
Państwo  Polska
Województwo warmińsko-mazurskie
Powiat szczycieński
Gmina Szczytno
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Szczytno
Szczytno
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Szczytno
Szczytno
Ziemia

Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}|type:city }

Szczycieńska Pozycja Leśna – zespół kilkudziesięciu niemieckich schronów wznoszonych z przerwami w latach 1900–1944, tworzący linearny pas obrony dawnych Prus Wschodnich od południa. Przebiega linearnie przez tereny Jedwabno, Szczytno i Świętajno w powiecie szczycieńskim.

Opis

W ramach pozycji wzniesiono liczne obiekty fortyfikacyjne, m.in. wieżę dla karabinów maszynowych w Sasku Wielkim w gm. Szczytno oraz liczne schrony bojowe i bierne w Spychowie (gm. Świętajno) i Szczytnie, a także rowy przeciwczołgowe i tzw. garnki Kocha, czyli zagłębione w ziemi betonowe kręgi będące stanowiskami dla karabinów maszynowych i broni przeciwpancernej.