Szkoła Podstawowa im. Obrońców Westerplatte w Jegłowniku: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja nieprzejrzana][wersja zweryfikowana]
m (Aldona61 przeniósł stronę Szkoła Podstawowa w Jegłowniku na Szkoła Podstawowa im. Obrońców Tobruku w Jegłowniku, bez pozostawienia przekierowania pod starym tytułem)
 
(Nie pokazano 4 wersji utworzonych przez jednego użytkownika)
Linia 1: Linia 1:
 
{{Szkolnictwo infobox  
 
{{Szkolnictwo infobox  
|Nazwa_instytucji =  ...Wymagane...
+
|Nazwa_instytucji =  Szkoła Podstawowa im. Obrońców Westerplatte w Jegłowniku
|Grafika          =  Koala.jpg (nazwa zdjęcia)... opcja
+
|Grafika          =   
|Opis_grafiki    = ...Wymagane...
+
|Opis_grafiki    =  
|Data_założenia  =  ...Wymagane...
+
|Data_założenia  =  1945 r.
 
|Poziom_szkoły    =  podstawowy
 
|Poziom_szkoły    =  podstawowy
 
|Podtyp_szkoły    =  szkoła podstawowa
 
|Podtyp_szkoły    =  szkoła podstawowa
Linia 10: Linia 10:
 
|Patron          =  Obrońcy Westerplatte
 
|Patron          =  Obrońcy Westerplatte
 
}}
 
}}
 
+
'''Szkoła Podstawowa im. Obrońców Westerplatte w Jegłowniku''' – placówka oświatowa w [[województwo warmińsko-mazurskie|województwie warmińsko-mazurskim]] z oddziałami przedszkolnymi. Funkcję dyrektora pełni obecnie [[ Ewa Okinczyc]].
''' Hasło_do_definicji ''' – Placówka oświatowa w [[województwo warmińsko-mazurskie|województwie warmińsko-mazurskim]] z oddziałami przedszkolnymi. Funkcję dyrektora pełni obecnie [[ Ewa Okinczyc]].
+
<br/><br/>
<br/>
 
 
 
 
== Historia ==
 
== Historia ==
 +
Szkoła w [[Jegłownik|Jegłowniku]] powstała w 1945 r. i przedstawiała się początkowo bardzo skromnie – posiadała kilka ławek i krzeseł, lekcje odbywały się w 3 budynkach rozrzuconych wzdłuż ulicy Malborskiej. Warunki lokalowe uległy zmianie dopiero w 1964 r., kiedy w ramach realizacji hasła "Tysiąc szkół na tysiąclecie" został oddany do użytku nowy budynek, w którym szkoła funkcjonuje do dzisiaj. Tego samego roku przekazano także uczniom świetlicę szkolną, salę gimnastyczną oraz boisko i działki uprawne.
  
ok 1945, rok powstania szkoły, jak wszystko w owym czasie, był skromny – kilka ławek, krzeseł, lekcje odbywały się w 3 budynkach rozrzuconych wzdłuż ulicy Malborskiej. Pracowała w niej najpierw pani Justyńska, a młodzież w większości, była starsza i przerabiała program dwóch klas w jednym roku. Szkoła była gwarna od rana do wieczora, bo wieczorem były organizowane kursy likwidujące analfabetyzm.  Z latami przybywa młodzieży i nauczycieli.Koniec lat 40, to okrzepnięcie szkoły, przybywa sprzętu i dochodzą pierwsze pomoce. Od „Dziadka Mroza” w 1949 r uczniowie otrzymują radio.       W szkole robi się ciasno, w ramach hasła „Tysiąc szkół na tysiąclecie” zostaje oddany w 1964 r do użytku budynek, w którym dzisiaj znajdujemy się. W 1964 r oddano uczniom salę gimnastyczną, a na terenie szkoły powstaje boisko (trawiaste) i działki.Skończyło się bieganie od szkoły do szkoły. Działać zaczyna świetlica szkolna, gdzie dzieci za 2 zł 40 gr mogą zjeść posiłek.        Rok 1965 – to ważna data – nadano szkole imię, które nosi do dziś, im.Obrońców Westerplatte.Nowy budynek szkolny początkowo przestronny i luźny jest coraz bardziej zaludniony. Na przełomie lat 1960/70 powstaje Szkoła Przysposobienia Rolniczego, którą później przemianowano na Zasadniczą Szkołę Rolniczą.  Uczniowie tej szkoły zajmują czołowe miejsca na wystawie płodów rolnych w powiecie. Sukcesy ich są zauważone i odnotowane. Nie są to jedyne osiągnięcia. Osiągamy sukcesy w konkursach i olimpiadach przedmiotowych oraz zawodach sportowych. Lista zwycięzców i olimpijczyków jest długa.        Kolejne lata – to lata rozbudowy budynku i polepszenie warunków nauki, więcej sprzętu i pomocy. Pierwszy czarno–biały telewizor „Wawel” ufundował szkole prężnie działający Komitet Rodzicielski. On też w 1985 r ufundował szkole sztandar.Przez minione lata szkoła wychowała wielu światłych i rzetelnych ludzi, którzy rozrzuceni po kraju, i nie tylko, którzy pracują dla dobra swojego i innych. Przykładem tego mogą być nasi absolwenci – nauczyciele tej szkoły. Do nich zaliczę:·        Zbigniewa Reissa – ucznia i nauczyciela, dyrektora,·        Małgorzatę Bożejewicz – uczennicę i nauczycielkę, która przepracowała tutaj 30 lat,·        Krystynę Mordasiewicz, Krystynę Buchholc, Emilię Muchę, Renatę Strzelecką, Dorotę Fiedor.
+
Ważnym momentem w życiu placówki było nadanie jej imienia Obrońców Westerplatte. Odbyło się to w czasie uroczystości szkolnych 12 września 1965 r. W 1985 r. Komitet Rodzicielski ufundował placówce sztandar
  
W trakcie różnych zmian strukturalnych, byliśmygminną szkołą zbiorczą. Na skutek likwidacji SP w Fiszewie, od 1983 r uczniowie z tej miejscowości dojeżdżają do nas. Nauka trwa  od 800 do 1600, klasy młodsze chodzą do szkoły na 2 zmiany. W międzyczasie powstaje przy szkole boisko asfaltowe, a w związku z ufundowaniem sztandaru, wymieniony zostaje praktycznie cały sprzęt i umeblowanie. Znikają z klas ławki i kałamarze. Krzepniemy. Zwyczaje stają się tradycją.        W latach 70 należymy do Klubu Szkół noszących imię związane z Obroną Polskiego Morza.        Początek lat 80 – to zawieszenie działalności Klubu i nie tylko. Działalność ta zostaje reaktywowana w roku 1990 – powstaje Klub Szkól Westerplatte, do którego wstępujemy w 1993 r.        Od 1990 roku jesteśmy szkoła samorządową, a dzięki temu nigdy nie zawiesiliśmy działalności zajęć pozalekcyjnych. Są one finansowane przez Radę Gminy. Początkowo było to 50 godz. tygodniowo, a obecnie 30 godz. Zajęcia pozalekcyjne to: SKS, kółka: taneczne, wokalne, matematyczne, ekologiczne, recytatorskie, informatyczne, polonistyczne i teatralne.        Od 1989 r młodzież nasza uczy się języka angielskiego.        W 1996 r otrzymujemy z KRUSu ze Sztumu pierwszy komputer PC. Od tego roku systematycznie powiększa się ilość komputerów w naszej szkole. Są coraz lepsze. Razem z p. Jarosławem Krupskim jeździmy do zakładów pracy i zbieramy wycofywane, lecz sprawne komputery.  W 1998 r uczniowie klas 8 zamiast techniki uczą się elementów informatyki.      We wrześniu 1999 r w miejsce Szkoły Podstawowej w Jegłowniku powołano Zespół Szkół w Jegłowniku w skład, którego wchodzi Szkoła Podstawowa im. Obrońców Westerplatte oraz Gimnazjum. W grudniu 1999 r otrzymujemy z MEN pracownię internetową.        Mijają dwa lata i Rada Gminy Gronowo Elblaskie podejmuje decyzję o przeniesieniu Gimnazjum w Jegłowniku do nowego budynku w Gronowie Elblaskim. Następuje rozwiązanie Zespołu Szkół w Jegłowniku. Nowym dyrektorem Szkoły Podstawowej im. Obr. Westerplatte w Jegłowniku zostaje p. mgr Ewa Okinczyc, a wicedyrektorem – mgr Jarosław Krupski.        Szkoła ładnieje. Remontowane są klasy, korytarze oraz sala gimnastyczna. Dzięki wspólnemu zaangażowaniu wymieniamy prawie wszystkie okna w szkole.        W październiku 2005 r otrzymujemy z MEiN nową pracownię internetową. Komputery z porzedniej trafiają do klas I-III , biblioteki oraz do nauczycieli klas starszych. Niestety niż demograficzny dotyka naszą gminę. Wójt podejmuje decyzję o likwidacji stanowisk wicedyrektorów w szkołach. Odchodzą ze szkoły kolejni nauczyciele. Rok szkolny 2006/2007 zaczniemy z 11 klasami liczącymi od 27 do 31 uczniów.
+
W trakcie zmian strukturalnych lat 70. XX w. placówka była przez jakiś czas gminną szkołą zbiorczą.  
  
 
+
Liczne zmiany nastąpiły w latach 90. XX w. W 1996 r. szkoła otrzymała pierwszy komputer, a już  w dwa lata później uczniowie klas 8 zamiast techniki uczą się elementów informatyki. Prawdziwą pracownię internetową szkoła otrzymała od MEN najpierw w grudniu 1999 r., a następnie w październiku 2005 r. We wrześniu 1999 r. powołano do życia Zespół Szkół w Jegłowniku, w skład którego weszła Szkoła Podstawowa im. Obrońców Westerplatte w Jegłowniku oraz Gimnazjum w Jegłowniku. Jednak po dwóch latach nastąpiły kolejne zmiany. Rada [[Gronowo Elbląskie (gmina wiejska)|Gminy Gronowo Elbląskie]] podjęło decyzję o przeniesieniu Gimnazjum w Jegłowniku do nowego budynku w [[Gronowo Elbląskie|Gronowie Elbląskim]]. Nastąpiło więc rozwiązanie Zespołu Szkół w Jegłowniku. Nowym dyrektorem Szkoły Podstawowej im. Obrońców Westerplatte w Jegłowniku została Ewa Okinczyc.  
 
 
 
 
Rok 1945, rok powstania szkoły, jak wszystko w owym czasie, był skromny – kilka ławek, krzeseł, lekcje odbywały się w 3 budynkach rozrzuconych wzdłuż ulicy Malborskiej. Z latami przybywa młodzieży i nauczycieli. W szkole robi się ciasno. W ramach hasła „Tysiąc szkół na tysiąclecie” zostaje oddany w 1964 r do użytku budynek, w którym znajdujemy się do dzisiaj.
 
 
 
W 1965 roku 12 września szkole nadano szkole imię Obrońców Westerplatte. Lata 90 – te XX w. przynoszą dużo zmian. W 1996r. szkoła otrzymuje pierwszego “peceta”. Teraz ma nową, dużą pracownię komputerową.
 
 
 
Szkoła Podstawowa w Jegłowniku od 1965 roku nosi imię „Obrońców Westerplatte”. Od VI Sympozjum Szkół Westerplatte w Michowie (1993) nasza szkoła działa w Klubie Szkół Westerplatte. Od tego roku systematycznie uczestniczymy w sympozjach i pracach klubowych. Poczet sztandarowy i uczniowie z samorządu reprezentują szkołę i gminę na kolejnych spotkaniach organizowanych przez członków K. Sz. W.
 
 
 
Sympozja, to spotkania z historią i teraźniejszością naszego kraju. Uczniowie spotykają się z Westerplatczykami, słuchają ich wspomnień, razem z nimi uczestniczą w obradach, wycieczkach. Te spotkania ze starymi żołnierzami, to wielka lekcja historii i patriotyzmu. Najczęstszymi i najwytrwalszymi gośćmi młodzieży są: St. Salwirak, Michał Pryczek, Wiktor Bielas.  
 
<br/>
 
 
 
== Działalność ==
 
 
 
<br/>
 
  
 
== Cele i zadania ==
 
== Cele i zadania ==
 
+
Szkoła realizuje cele i zadania określone w ustawie o systemie oświaty oraz wydanych na jej podstawie aktach wykonawczych.
 
<br/>
 
<br/>
  
 
== Kadra pedagogiczna ==
 
== Kadra pedagogiczna ==
 
Grono pedagogiczne w roku szkolnym 2014/2015:
 
Grono pedagogiczne w roku szkolnym 2014/2015:
*edukacja wczesnoszkolna –  
+
*edukacja przedszkolna Flakowska Beata, Królik Jadwiga
*język polski –  
+
*edukacja wczesnoszkolna – Boggero Emilia, Burdyńska Danuta, Dębek Wanda,
*język angielski –  
+
*język polski – Mordasiewicz Krystyna
*matematyka –  
+
*język angielski – Hryckiewicz Irena
*zajęcia komputerowe –  
+
*matematyka – Krupska Anna
*przyroda –  
+
*zajęcia komputerowe – Krupska Anna
*historia –  
+
*przyroda – Okinczyc Ewa
*religia –  
+
*historia – Mordasiewicz Krystyna
*plastyka –  
+
*religia – Dziura Katarzyna
*muzyka –  
+
*plastyka – Franc Krystyna
 +
*muzyka – Flakowska Beata
 
*zajęcia techniczne –  
 
*zajęcia techniczne –  
*wychowanie fizyczne –  
+
*wychowanie fizyczne – Fiedor Dorota
*biblioteka –  
+
*biblioteka – Franc Krystyna
 
*świetlica szkolna –  
 
*świetlica szkolna –  
*pedagog szkolny –  
+
*pedagog szkolny – Franc Krystyna
 
+
*logopedia - Dziura Katarzyna
 
 
Imię  i  nazwisko  nauczyciela Przedmioty Imię  i  nazwisko  nauczyciela Przedmioty
 
1 Okinczyc Ewa – dyrektor szkoły przyroda 8 Fiedor Dorota wych. fizyczne
 
2 Boggero Emilia nauczanie zintegrowane 9 Hryckiewicz Irena j. angielski
 
3 Burdyńska Danuta nauczanie zintegrowane 10 Królik Jadwiga nauczyciel klasy „0”
 
4 Dziura Katarzyna religia, logopeda 11 Krupska Anna matematyka, informatyka
 
5 Dębek Wanda nauczanie zintegrowane 12 Liskowicz Sabina nauczanie zintegrowane
 
6 Flakowska Beata muzyka, nauczyciel klasy „0” 13 Mordasiewicz Krystyna j. polski, historia
 
7 Franc Krystyna biblioteka,  plastyka,pedagog
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Jadwiga Królik    (grupa pięciolatków)
 
0b    - Sabina Liskowicz  (grupa sześciolatków)
 
1a    - Emilia Boggero
 
2a    - Wanda Dębek 
 
3a    - Danuta Burdyńska
 
4a    - Krystyna Mordasiewicz
 
5a    - Dorota Fiedor
 
6a    - Irena Hryckiewicz
 
 
 
<br/>
 
 
 
 
== Osiągnięcia ==
 
== Osiągnięcia ==
...
+
Już w latach 60. i 70. XX w. uczniowie osiągają znaczne sukcesy w konkursach i olimpiadach przedmiotowych oraz zawodach sportowych. Wynika to zapewne z faktu, iż w tym okresie działało już wiele kół przedmiotowych i zainteresowań, m.in.: SKS oraz kółka taneczne, wokalne, matematyczne, ekologiczne, recytatorskie, informatyczne, polonistyczne i teatralne.
 
<br/>
 
<br/>
  
 
== Absolwenci ==
 
== Absolwenci ==
...
+
Wielu absolwentów szkoły powróciło do niej i zasiliło grono kadry pedagogicznej. Należą do nich: Zbigniew Reiss, Małgorzata Bożejewicz, Krystyna Mordasiewicz, Krystyna Buchholc, Emilia Mucha, Renata Strzelecka, Dorota Fiedor.
<br/>
 
  
 
== Ciekawostki ==
 
== Ciekawostki ==
...
+
Od lat 70. XX w. placówka należy do Klubu Szkół noszących imię związane z Obroną Polskiego Morza (z krótką przerwą w latach 1980-1990). Od 1990 r. funkcjonuje on pod nazwą Klubu Szkół Westerplatte. Od VI Sympozjum Szkół Westerplatte w Michowie (1993) szkoła czynnie działa w Klubie.
 
<br/>
 
<br/>
  
 
== Bibliografia ==
 
== Bibliografia ==
<br/>
+
[http://jeglownik.neostrada.pl jegłownik.neostrada.pl][22.11.2014]<br/>
[http://jeglownik.neostrada.pl JegłownikNeostrada][22.11.2014]<br/>
+
[http://www.szkolnictwo.pl szkolnictwo.pl][22.11.2014]<br/>
[http://www.szkolnictwo.pl Szkolnictwo][22.11.2014]<br/>
+
[http://www.jeglownik.mazury.pl jegłownik.mazury.pl][22.11.2014]
[http://www.jeglownik.mazury.pl JegłownikMazury][22.11.2014]
 
 
<br/>
 
<br/>
  
[[Kategoria: Szkolnictwo]][[Kategoria: Szkoła podstawowa]]<br />
+
[[Kategoria: Szkolnictwo]][[Kategoria: Szkoły podstawowe]] [[Kategoria: Gronowo Elbląskie (gmina wiejska)]] [[Kategoria: Powiat działdowski]]

Aktualna wersja na dzień 13:04, 3 mar 2015

Szkoła Podstawowa im. Obrońców Westerplatte w Jegłowniku

Data założenia: 1945 r.
Poziom szkoły: podstawowy
Podtyp szkoły: szkoła podstawowa
Adres: ul. Malborska 43, 82-331 Jegłownik
Patron: Obrońcy Westerplatte

Szkoła Podstawowa im. Obrońców Westerplatte w Jegłowniku – placówka oświatowa w województwie warmińsko-mazurskim z oddziałami przedszkolnymi. Funkcję dyrektora pełni obecnie Ewa Okinczyc.

Historia

Szkoła w Jegłowniku powstała w 1945 r. i przedstawiała się początkowo bardzo skromnie – posiadała kilka ławek i krzeseł, lekcje odbywały się w 3 budynkach rozrzuconych wzdłuż ulicy Malborskiej. Warunki lokalowe uległy zmianie dopiero w 1964 r., kiedy w ramach realizacji hasła "Tysiąc szkół na tysiąclecie" został oddany do użytku nowy budynek, w którym szkoła funkcjonuje do dzisiaj. Tego samego roku przekazano także uczniom świetlicę szkolną, salę gimnastyczną oraz boisko i działki uprawne.

Ważnym momentem w życiu placówki było nadanie jej imienia Obrońców Westerplatte. Odbyło się to w czasie uroczystości szkolnych 12 września 1965 r. W 1985 r. Komitet Rodzicielski ufundował placówce sztandar

W trakcie zmian strukturalnych lat 70. XX w. placówka była przez jakiś czas gminną szkołą zbiorczą.

Liczne zmiany nastąpiły w latach 90. XX w. W 1996 r. szkoła otrzymała pierwszy komputer, a już w dwa lata później uczniowie klas 8 zamiast techniki uczą się elementów informatyki. Prawdziwą pracownię internetową szkoła otrzymała od MEN najpierw w grudniu 1999 r., a następnie w październiku 2005 r. We wrześniu 1999 r. powołano do życia Zespół Szkół w Jegłowniku, w skład którego weszła Szkoła Podstawowa im. Obrońców Westerplatte w Jegłowniku oraz Gimnazjum w Jegłowniku. Jednak po dwóch latach nastąpiły kolejne zmiany. Rada Gminy Gronowo Elbląskie podjęło decyzję o przeniesieniu Gimnazjum w Jegłowniku do nowego budynku w Gronowie Elbląskim. Nastąpiło więc rozwiązanie Zespołu Szkół w Jegłowniku. Nowym dyrektorem Szkoły Podstawowej im. Obrońców Westerplatte w Jegłowniku została Ewa Okinczyc.

Cele i zadania

Szkoła realizuje cele i zadania określone w ustawie o systemie oświaty oraz wydanych na jej podstawie aktach wykonawczych.

Kadra pedagogiczna

Grono pedagogiczne w roku szkolnym 2014/2015:

  • edukacja przedszkolna Flakowska Beata, Królik Jadwiga
  • edukacja wczesnoszkolna – Boggero Emilia, Burdyńska Danuta, Dębek Wanda,
  • język polski – Mordasiewicz Krystyna
  • język angielski – Hryckiewicz Irena
  • matematyka – Krupska Anna
  • zajęcia komputerowe – Krupska Anna
  • przyroda – Okinczyc Ewa
  • historia – Mordasiewicz Krystyna
  • religia – Dziura Katarzyna
  • plastyka – Franc Krystyna
  • muzyka – Flakowska Beata
  • zajęcia techniczne –
  • wychowanie fizyczne – Fiedor Dorota
  • biblioteka – Franc Krystyna
  • świetlica szkolna –
  • pedagog szkolny – Franc Krystyna
  • logopedia - Dziura Katarzyna

Osiągnięcia

Już w latach 60. i 70. XX w. uczniowie osiągają znaczne sukcesy w konkursach i olimpiadach przedmiotowych oraz zawodach sportowych. Wynika to zapewne z faktu, iż w tym okresie działało już wiele kół przedmiotowych i zainteresowań, m.in.: SKS oraz kółka taneczne, wokalne, matematyczne, ekologiczne, recytatorskie, informatyczne, polonistyczne i teatralne.

Absolwenci

Wielu absolwentów szkoły powróciło do niej i zasiliło grono kadry pedagogicznej. Należą do nich: Zbigniew Reiss, Małgorzata Bożejewicz, Krystyna Mordasiewicz, Krystyna Buchholc, Emilia Mucha, Renata Strzelecka, Dorota Fiedor.

Ciekawostki

Od lat 70. XX w. placówka należy do Klubu Szkół noszących imię związane z Obroną Polskiego Morza (z krótką przerwą w latach 1980-1990). Od 1990 r. funkcjonuje on pod nazwą Klubu Szkół Westerplatte. Od VI Sympozjum Szkół Westerplatte w Michowie (1993) szkoła czynnie działa w Klubie.

Bibliografia

jegłownik.neostrada.pl[22.11.2014]
szkolnictwo.pl[22.11.2014]
jegłownik.mazury.pl[22.11.2014]