Szkoła Podstawowa im. Stanisława Palczewskiego w Drygałach: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja nieprzejrzana][wersja zweryfikowana]
(Kadra pedagogiczna)
 
(Nie pokazano 33 wersji utworzonych przez 8 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
-----
+
 
'''Poniżej przedstawiona jest wizualizacja szablonu'''
 
-----
 
 
{{Szkolnictwo infobox
 
{{Szkolnictwo infobox
|Nazwa_instytucji =  Szkoła Podstawowa w Drygałach przy Zespole Szkół
+
|Nazwa_instytucji =  '''Szkoła Podstawowa im. Stanisława Palczewskiego przy Zespole Szkół w Drygałach'''
|Grafika          = sp drygały.jpg
+
|Grafika          =   łącznik drygały.jpg
|Opis_grafiki    =  Tablica pamiątkowa szkoły http://www.zsdrygaly.pl/index.php?option=com_content&task=blogcategory&id=56&Itemid=67, 20.12.2013.
+
|Opis_grafiki    =  Kodeks Młodego Ekologa. Źródło: [http://galeria.zsdrygaly.nazwa.pl/rok-szkolny-2012-2013/kodeks-ekogimnalisty/ www.galeria.zsdrygaly.nazwa.pl], 20.12.2013.
|Data_założenia  =  ...Wymagane...
+
|Data_założenia  =  10 września 1945 r.
|Poziom_szkoły    =  ...Wymagane...
+
|Poziom_szkoły    =  podstawowy
|Podtyp_szkoły    =  ...Wymagane...
+
|Podtyp_szkoły    =   
|Profil          =  ...Wymagane...
+
|Profil          =   
|Adres            =  ...Wymagane...
+
|Adres            =  ul. Szkolna 2, 12-230 Biała Piska
|Patron          =  ...opcjonalny...
 
 
}}
 
}}
  
''' Szkoła Podstawowa w Drygałach przy Zespole Szkół''' <br/>
+
'''Szkoła Podstawowa w im. [[Stanisław Palczewski|Stanisława Palczewskiego]] przy Zespole Szkół w Drygałach''' – szkoła podstawowa w [[Drygały |Drygałach]] w [[powiat piski |powiecie piskim]] w [[województwo warmińsko-mazurskie |województwie warmińsko-mazurskim]]. Obecnie funkcję dyrektora szkoły pełni [[Andrzej Rosiński]]. <br/> <br/>
 
== Historia ==
 
== Historia ==
...Szkoła, w której obecnie się uczymy i pracujemy, została otwarta 10 września 1945 roku. Tego dnia po raz pierwszy zadźwięczał dzwonek szkolny, a na budynku szkoły zaczęła powiewać flaga biało-czerwona. 
+
Szkoła w [[Drygały|Drygałach]] została otwarta 10 września 1945 r. Według źródeł 1 grudnia 1945 r. do Publicznej Szkoły Powszechnej w Drygałach uczęszczało 146 uczniów, którzy pobierali naukę w czterech oddziałach. Kierownikiem szkoły był [[Stanisław Chrostowski]], a jej pierwszymi nauczycielami [[Klara Łojewska]] i [[Kazimierz Skwarski]]. W następnych miesiącach pracę w szkole podjęli [[Maria Konert]] i [[Telesfor Smoliński]]. W 1948 r. w wyniku reformy strukturalnej placówka uzyskała status jedenastoletniej szkoły stopnia podstawowego. W szkole utworzono kursy wieczorowe dla dorosłych, które rozpoczęto 15 października 1949 r. W 1951 r. do budynku szkolnego doprowadzono kanalizację i uruchomiono centralne ogrzewanie. W listopadzie 1957 r. w placówce uruchomiono Szkołę Przysposobienia Rolniczego w Drygałach.  
 
+
Od 1 września 1973 r. szkoła w [[Drygały |Drygałach]] została przekształcona w gminną szkołą zbiorczą, zaś 13 października 1973 r. oddano do użytku nowy budynek, który z dotychczasowym obiektem połączono łącznikiem. Ponadto w szkole znalazła się nowa biblioteka, sala gimnastyczna, świetlica z kuchnią, pokój nauczycielski, sekretariat i szatnia. Obok szkoły powstały też mieszkania dla nauczycieli. Od 1977 r. obchody święta szkoły połączono z Dniem Nauczyciela.
 
+
W wyniku reformy oświaty od 1 września 1999 r. ośmioklasowa placówka przekształciła się w sześcioklasową szkołę podstawową. Od 1 września 2007 r. szkoła wraz z gimnazjum weszła w skład [[Zespół Szkół w Drygałach|Zespołu Szkół w Drygałach]].  
Dawny budynek szkoły podstawowej, a obecnie mieści się tu gimnazjum 
+
<br/>
 
 
    Według spisu uczniów z 1 grudnia 1945 roku do szkoły uczęszczało 146 uczniów, którzy pobierali naukę w 4 oddziałach klasowych. W szkole pracowało wówczas tylko troje nauczycieli. Kierownikiem szkoły był Stanisław Chrostowski, a jej pierwszymi nauczycielami: Klara Łojewska i Kazimierz Skwarski. W następnych miesiącach do pracy przybyli tu: Maria Konert i Telesfor Smoliński. Przybywało też dzieci, w czerwcu 1946 roku w szkole było już 156 uczniów. W jednej klasie uczyli się uczniowie w różnym wieku, a z każdym miesiącem i rokiem klasy stawały się coraz liczniejsze
 
 
 
    W tym trudnych powojennych latach w szkole brakowało wszystkiego. Wielkim osiągnięciem było zakupienie w 1948 roku radia, a w roku następnym głośników. Zakupiono je za pieniądze zebrane podczas zabaw tanecznych, imprez organizowanych przez ówczesne Grono Pedagogiczne i Komitet Rodzicielski. Wielkim Przeżyciem dla uczniów była 5-dniowa wycieczka do Gdańska, w której wzięło udział 30 uczniów.  
 
 
 
    W 1949 roku naukę pobierało 280 uczniów. Klasy były bardzo liczne, świadczą o tym zapisy w kronice: "I - 58 uczniów, II - 35, III - 40, IV - 37, V - 58, VI - 31, VII 21". Grono pedagogiczne składało się z 8 nauczycieli.
 
 
 
    Dnia 15. 10. 1949r. w szkole otwarto kursy wieczorowe. Uczestniczyły w nich osoby dorosłe, które chciały zdobyć wykształcenie podstawowe oraz repatrianci. Istotne zmiany w poprawie warunków pracy i nauki przyniósł rok 1951, kiedy to uruchomiono centralne ogrzewanie i doprowadzono kanalizację.
 
 
 
    W 1953 roku nastąpiła zmiana na stanowisku kierowniczym. Funkcję kierownika szkoły objął Stanisław Palczewski. W szkole funkcjonowały takie organizacje jak: Samorząd Szkolny, SKOW (Szkolne Koło Odbudowy Warszawy), PCK (Polski Czerwony Krzyż), LPŻ (Liga Przyjaciół Żołnierzy), SKO, ZHP.
 
 
 
04. 11. 1957r. w tutejszej szkole została otwarta Szkoła Przysposobienia Rolniczego (w pierwszym roku naukę pobierało 19 słuchaczy). Początkowo kierownikiem tej szkoły był Stanisław Palczewski, a w latach późniejszych Jak Kalinowski.  
 
 
 
    Z każdym rokiem zwiększała się ilość uczniów i tak w roku szkolnym 1972/73 uczyło się 472 uczniów w 16 oddziałach i pracowało 17 nauczycieli.
 
 
 
    Przez wiele lat uczniowie uczyli się w starym budynku, w którym zaczynało brakować miejsca. Od 01.09.1973 roku nastąpiła zmiana organizacyjna. Szkoła w Drygałach została Szkołą Zbiorczą. Dotychczasowe ośmioletnie szkoły podstawowe z Nitek, Sulim, Pogorzeli Wielkiej i Zalesia przekazały swoich uczniów z klas V - VIII do szkoły w Drygałach, a wymienione szkoły stały się punktami filialnymi z klasami I - IV.
 
 
 
    Dzięki staraniom wieloletniego dyrektora tej szkoły Stanisława Palczewskiego 13.10.1973 roku oddano do użytku nowy budynek szkolny, który połączono łącznikiem z dotychczasowym. Nowa szkoła wyposażona była w pracownię fizyko-chemiczną, biologiczną, zajęć praktyczno-technicznych dla dziewcząt. W pozostałych salach urządzono klaso-pracownie: języka polskiego, matematyki, geografii i klas pierwszych. Ponadto w szkole otwarto nową bibliotekę, salę gimnastyczną, świetlicę z kuchnią, pokój nauczycielski, sekretariat, szatnię. Obok szkoły powstały mieszkania dla nauczycieli.  
 
 
 
    Dzień oddania nowego budynku szkoły na stałe wszedł do kalendarza ważnych uroczystości szkolnych.
 
 
 
 
 
 
Wejście do nowego skrzydła szkoły   
 
 
 
 
 
 
Łącznik pomiędzy nowo dobudowanym skrzydłem i starą szkołą
 
 
 
 
 
    Od roku 1977 zgodnie z zarządzeniem dyrektora gminnego Emiliana Brewki obchody Święta Szkoły połączono z Dniem Nauczyciela.  
 
 
 
    Od 13 października tego roku uroczystością szkolnym towarzyszy hymn szkolny pt. "Gospodarze" (zapis w kronice szkoły). Autorem tekstu i muzyki hymnu szkolnego jest wielki przyjaciel dzieci i młodzieży, harcmistrz Jerzy Tadeusz Krzywoszewski. Ważną dla naszego środowiska długoletnią działalność edukacyjną, społeczną i wychowawczą przerwała niespodziewana śmierć dyrektora tej placówki Stanisława Palczewskiego (28.grudnia 1975r). Odszedł wspaniały kolega, nauczyciel, społecznik, przyjaciel, który pozostał w pamięci mieszkańców.
 
 
 
    O randze podejmowanych zadań przez zmarłego Dyrektora na rzecz środowiska lokalnego świadczy fakt, że 23 lata później 13 października 1998 roku został wybrany przez społeczność szkolną na Patrona. Od tego dnia Szkoła Podstawowa w Drygałach nosi Jego imię. Szkoła otrzymała również prawo posiadania własnego sztandaru. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Sztandar szkolny
 
 
 
    Na pamiątkę tego wydarzenia w budynku szkolnym została uroczyście odsłonięta tablica pamiątkowa.
 
 
 
 
 
 
 
Tablica pamiątkowa szkoły
 
 
 
 
 
    1 września 1999 roku przyniósł w oświacie duże zmiany. Szkoła podstawowa przekształciła się w sześcioklasową. W starym budynku szkoły podstawowej, utworzone zostało Publiczne Gimnazjum. Szkoła przejęła budynek po byłym przedszkolu, w którym obecnie uczą się dzieci z oddziału przedszkolnego i uczniowie klas pierwszych. Reforma oświatowa zmieniła także system kształcenia i wychowania. Szkoła stała się autonomiczna, otwarta na środowisko. 
 
 
 
Od 01.12.1998r. do 31.08.2007r. funkcję dyrektora pełniła mgr Marianna Pawluk. 
 
 
 
Od 01. 09. 2007r. Szkoła Podstawowa im Stanisława Palczewskiego razem z Publicznym Gimnazjum w Drygałach weszła w skład Zespołu Szkół w Drygałach.  
 
  
 
 
 
 
<br/>
 
== Cele i zadania ==
 
Szkoła realizuje cele i zadania określone w ustawie o systemie oświaty z 1991 roku oraz przepisach wydanych na jej podstawie.
 
<br/>
 
 
== Kadra pedagogiczna ==
 
== Kadra pedagogiczna ==
 
Skład kadry pedagogicznej w roku szkolnym 2013/2014:
 
Skład kadry pedagogicznej w roku szkolnym 2013/2014:
+
* [[Andrzej Rosiński]] – dyrektor szkoły
Dyrektor [[Andrzej Rosiński]]
+
* Renata Łepkowska – wicedyrektor   
 
 
Wicedyrektor Renata Łepkowska  
 
  
 
Nauczyciele specjaliści:   
 
Nauczyciele specjaliści:   
* Archacka Halina Teresa,
+
* Halina Teresa Archacka
* Barwikowska Barbara,
+
* Barbara Barwikowska  
* Chełstowska Anna Maria,
+
* Anna Maria Chełstowska
* Chrostowska Teresa,
+
* Teresa Chrostowska  
* Duchnowska Sabina Izabela,
+
* Sabina Izabela Duchnowska
* Dybikowska Alina,
+
* Alina Dybikowska  
* Gacman Justyna,
+
* Justyna Gacman  
* Gardocki Tomasz,
+
* Tomasz Gardocki  
* Grońska Wiesława,
+
* Wiesława Grońska  
* Jabłoński Robert,
+
* Robert Jabłoński  
* Jankowska Bożena,
+
* Bożena Jankowska  
* Kadelska Helena Katarzyna,
+
* Helena Katarzyna Kadelska
* Kamińska Teresa,
+
* Teresa Kamińska  
* Karwowska Bogumiła,
+
* Bogumiła Karwowska  
* Konopka Małgorzata,
+
* Małgorzata Konopka  
* Krom Malgorzata,
+
* Małgorzata Krom  
* Kucharska-Bigielis Anita Anna,
+
* Anita Anna Kucharska-Bigielis
* Łabieniec Justyna,
+
* Justyna Łabieniec  
* Murawska Renata,
+
* Renata Murawska  
* Narewska Sylwia,
+
* Sylwia Narewska  
* Pawluk Anna,
+
* Anna Pawluk  
* Piaskowski Zbigniew,
+
* Piaskowski Zbigniew  
* ks. Pysz Marcin Jerzy,
+
* ks. Marcin Jerzy Pysz
* Rogińska Danuta,
+
* Danuta Rogińska  
* Foltyńska Sylwia,
+
* Sylwia Foltyńska  
* Szczech Danuta,
+
* Danuta Szczech  
* Wiśniewska Krystyna,
+
* Krystyna Wiśniewska  
* Wysocka Grażyna,
+
* Grażyna Wysocka  
* Zakrzewska Wioletta,
+
* Wioletta Zakrzewska  
* Zawadzka Małgorzata,
+
* Małgorzata Zawadzka  
* Zielińska Barbara,
+
* Barbara Zielińska  
* Zielińska Katarzyna,
+
* Katarzyna Zielińska  
* Kowalewska Wioletta,
+
* Wioletta Kowalewska  
* Ożarowska Marta,
+
* Marta Ożarowska  
* Nitkiewicz Jolanta,
+
* Jolanta Nitkiewicz  
* Kowalczyk Tadeusz,
+
* Tadeusz Kowalczyk  
* Krom Monika,
+
* Monika Krom  
* Wojsław Krystian,
+
* Krystian Wojsław  
* Grycmacher Ewa,
+
* Ewa Grycmacher  
* Dziczek Izabela
+
* Izabela Dziczek <br/>
 
 
  
 +
== Osiągnięcia ==
 +
Szkoła realizuje projekt „Indywidualizacja procesu nauczania uczniów klas I–III szkół podstawowych Gminy Biała Piska” współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet IX „Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach”, Działanie 9.1, Poddziałanie 9.1.2. W trakcie realizacji projektu Szkoła otrzymała dofinansowanie w kwocie 45000 zł na zakup pomocy dydaktycznych niezbędnych w procesie indywidualizacji nauczania (zajęcia logopedyczne, gimnastyka korekcyjna, zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze, zajęcia z uczniem zdolnym).
 
<br/>
 
<br/>
  
== Osiągnięcia ==
 
Szkoła realizuje projekt "Indywidualizacja procesu nauczania uczniów klas I-III szkół podstawowych Gminy Biała Piska" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet IX "Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach" Działanie 9.1, Poddziałanie 9.1.2. w ramach którego otrzymano dofinansowanie w kwocie 45000 zł na zakup pomocy dydaktycznych niezbędnych w procesie indywidualizacji nauczania (zajęcia logopedyczne, gimnastyka korekcyjna, zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze, zajęcia z uczniem zdolnym).
 
 
<br/>
 
 
== Absolwenci ==
 
== Absolwenci ==
...
+
Zjazd i Bal Absolwentów wszystkich roczników odbył się 12 czerwca 2010 z okazji 60-lecia istnienia szkoły.  
 
<br/>
 
<br/>
 +
 
== Ciekawostki ==
 
== Ciekawostki ==
13 października 1998 roku został wybrany przez społeczność szkolną na Patrona Stanisław Palczewski. Był on w latach 1953-1975 dyrektorem tej szkoły.
+
[[Stanisław Palczewski]] – dyrektor szkoły w latach 1953–1975 – został wybrany na patrona szkoły przez społeczność szkolną 13 października 1998 r.  
  
 +
Monografię Szkoły Podstawowej im. Stanisława Palczewskiego w Drygałach opracował Rafał Pawluk w ramach pracy magisterskiej pod kierunkiem prof. dr. hab. Elwiry Kryńskiej z Uniwersytetu w Białymstoku.
 
<br/>
 
<br/>
 +
 
== Bibliografia ==
 
== Bibliografia ==
Radziszewska Maria Jolanta, ''Nauczyciele szkół powszechnych i podstawowych na Warmii i Mazurach (1945-1956)'', Kraków 2011, s. 42.
+
Radziszewska Maria Jolanta, ''Nauczyciele szkół powszechnych i podstawowych na Warmii i Mazurach (1945–1956)'', Kraków 2011.
  
/http://www.zsdrygaly.pl/index.php?option=com_content&task=blogcategory&id=56&Itemid=67, 22.11.2013.
+
[http://www.szkolnictwo.pl/index.php?id=M02086 www.szkolnictwo.pl], 22.11.2013.
  
http://www.szkolnictwo.pl/index.php?id=M02086, 22.11.2013.
+
[http://www.zsdrygaly.pl/index.php?option=com_content&task=blogcategory&id=56&Itemid=67 Zespół Szkół w Drygałach], 22.11.2013.
 +
<br/>
  
<br/>
+
[[Kategoria: Powiat piski]]
--[[Użytkownik:Maria.radziszewska|Maria.radziszewska]] ([[Dyskusja użytkownika:Maria.radziszewska|dyskusja]]) 13:02, 20 gru 2013 (CET)
+
[[Kategoria: Biała Piska (gmina miejsko-wiejska)]]
[[Kategoria: Szkolnictwo]]<br />
+
[[Kategoria: Szkoły podstawowe]]  
 +
[[Kategoria: 1945-1989]]
 +
[[Kategoria: 1990-]]

Aktualna wersja na dzień 10:10, 11 mar 2015

Szkoła Podstawowa im. Stanisława Palczewskiego przy Zespole Szkół w Drygałach

Kodeks Młodego Ekologa. Źródło: www.galeria.zsdrygaly.nazwa.pl, 20.12.2013.
Kodeks Młodego Ekologa. Źródło: www.galeria.zsdrygaly.nazwa.pl, 20.12.2013.
Data założenia: 10 września 1945 r.
Poziom szkoły: podstawowy
Adres: ul. Szkolna 2, 12-230 Biała Piska


Szkoła Podstawowa w im. Stanisława Palczewskiego przy Zespole Szkół w Drygałach – szkoła podstawowa w Drygałach w powiecie piskim w województwie warmińsko-mazurskim. Obecnie funkcję dyrektora szkoły pełni Andrzej Rosiński.

Historia

Szkoła w Drygałach została otwarta 10 września 1945 r. Według źródeł 1 grudnia 1945 r. do Publicznej Szkoły Powszechnej w Drygałach uczęszczało 146 uczniów, którzy pobierali naukę w czterech oddziałach. Kierownikiem szkoły był Stanisław Chrostowski, a jej pierwszymi nauczycielami Klara Łojewska i Kazimierz Skwarski. W następnych miesiącach pracę w szkole podjęli Maria Konert i Telesfor Smoliński. W 1948 r. w wyniku reformy strukturalnej placówka uzyskała status jedenastoletniej szkoły stopnia podstawowego. W szkole utworzono kursy wieczorowe dla dorosłych, które rozpoczęto 15 października 1949 r. W 1951 r. do budynku szkolnego doprowadzono kanalizację i uruchomiono centralne ogrzewanie. W listopadzie 1957 r. w placówce uruchomiono Szkołę Przysposobienia Rolniczego w Drygałach. Od 1 września 1973 r. szkoła w Drygałach została przekształcona w gminną szkołą zbiorczą, zaś 13 października 1973 r. oddano do użytku nowy budynek, który z dotychczasowym obiektem połączono łącznikiem. Ponadto w szkole znalazła się nowa biblioteka, sala gimnastyczna, świetlica z kuchnią, pokój nauczycielski, sekretariat i szatnia. Obok szkoły powstały też mieszkania dla nauczycieli. Od 1977 r. obchody święta szkoły połączono z Dniem Nauczyciela. W wyniku reformy oświaty od 1 września 1999 r. ośmioklasowa placówka przekształciła się w sześcioklasową szkołę podstawową. Od 1 września 2007 r. szkoła wraz z gimnazjum weszła w skład Zespołu Szkół w Drygałach.

Kadra pedagogiczna

Skład kadry pedagogicznej w roku szkolnym 2013/2014:

Nauczyciele specjaliści:

  • Halina Teresa Archacka
  • Barbara Barwikowska
  • Anna Maria Chełstowska
  • Teresa Chrostowska
  • Sabina Izabela Duchnowska
  • Alina Dybikowska
  • Justyna Gacman
  • Tomasz Gardocki
  • Wiesława Grońska
  • Robert Jabłoński
  • Bożena Jankowska
  • Helena Katarzyna Kadelska
  • Teresa Kamińska
  • Bogumiła Karwowska
  • Małgorzata Konopka
  • Małgorzata Krom
  • Anita Anna Kucharska-Bigielis
  • Justyna Łabieniec
  • Renata Murawska
  • Sylwia Narewska
  • Anna Pawluk
  • Piaskowski Zbigniew
  • ks. Marcin Jerzy Pysz
  • Danuta Rogińska
  • Sylwia Foltyńska
  • Danuta Szczech
  • Krystyna Wiśniewska
  • Grażyna Wysocka
  • Wioletta Zakrzewska
  • Małgorzata Zawadzka
  • Barbara Zielińska
  • Katarzyna Zielińska
  • Wioletta Kowalewska
  • Marta Ożarowska
  • Jolanta Nitkiewicz
  • Tadeusz Kowalczyk
  • Monika Krom
  • Krystian Wojsław
  • Ewa Grycmacher
  • Izabela Dziczek

Osiągnięcia

Szkoła realizuje projekt „Indywidualizacja procesu nauczania uczniów klas I–III szkół podstawowych Gminy Biała Piska” współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet IX „Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach”, Działanie 9.1, Poddziałanie 9.1.2. W trakcie realizacji projektu Szkoła otrzymała dofinansowanie w kwocie 45000 zł na zakup pomocy dydaktycznych niezbędnych w procesie indywidualizacji nauczania (zajęcia logopedyczne, gimnastyka korekcyjna, zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze, zajęcia z uczniem zdolnym).

Absolwenci

Zjazd i Bal Absolwentów wszystkich roczników odbył się 12 czerwca 2010 z okazji 60-lecia istnienia szkoły.

Ciekawostki

Stanisław Palczewski – dyrektor szkoły w latach 1953–1975 – został wybrany na patrona szkoły przez społeczność szkolną 13 października 1998 r.

Monografię Szkoły Podstawowej im. Stanisława Palczewskiego w Drygałach opracował Rafał Pawluk w ramach pracy magisterskiej pod kierunkiem prof. dr. hab. Elwiry Kryńskiej z Uniwersytetu w Białymstoku.

Bibliografia

Radziszewska Maria Jolanta, Nauczyciele szkół powszechnych i podstawowych na Warmii i Mazurach (1945–1956), Kraków 2011.

www.szkolnictwo.pl, 22.11.2013.

Zespół Szkół w Drygałach, 22.11.2013.