Szkoła Podstawowa im Jana Brzechwy w Nowej Wsi Ełckiej

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
Szkoła Podstawowa im. Arkadego Fiedlera w Nowej Wsi

Data założenia: 1826 r.
Poziom szkoły: podstawowy
Podtyp szkoły: szkoła podstawowa
Adres: ul.Szkolna 5, 64-510 Wronki
Patron: Arkady Fiedler


Szkoła Podstawowa im. Arkadego Fiedlera w Nowej Wsi – Placówka oświatowa w województwie warmińsko-mazurskim. Obecnie funkcję dyrektora pełni Anna Sarbak.


Historia

Historia szkoły w Nowej Wsi sięga 1826 roku. Wówczas ówczesny właściciel dóbr wronieckich hrabia Henryk Sas Dzieduszycki przekazał budynek, który miał służyć za siedzibę szkoły. Jako pierwszy zajęcia w nowopowstałej szkole prowadził rachmistrz dworski Klepaczewski. W 1867 r. szkołę przeniesiono do nowego budynku. Po roku 1885 nastąpił gwałtowny wzrost liczby uczniów. Dlatego też ówczesny nauczyciel Wojciecha Ryster rozpoczął starania do powiększenie budynku szkolnego. W rezultacie w 1897 r. przy starszej części dobudowano nowy, piętrowy budynek. Cztery lata później powstała szkoła w Samołężu, do której przeszło 110 uczniów z Nowej Wsi. Jednak w rodzimej szkole nadal pozostało 305 uczniów. W zaistniałej sytuacji zatrudniono drugiego nauczyciela. Żaden z kolejnych pedagogów nie został jednak w szkole na dłużej. Częste zmiany kadry pedagogicznej oraz czasy I wojny światowej szkoła zaczęła chylić się ku upadkowi. Dopiero od 1920 r., gdy kierownictwo objął Antoni Ryster, szkoła zaczęła na nowo wracać do wcześniejszej świetności. Nowy dyrektor przeprowadził na własny koszt niezbędne remonty. W 1925 r. utworzono 3 klasę i zatrudniono trzeciego nauczyciela. Niestety ożywienie spowodowane odzyskaniem niepodległości minęło, nastąpił kryzys gospodarczy, spadła liczba dzieci i w 1929 roku szkołę zamknięto. Placówka wznowiła swoją działalność po 7 latach, dzięki usilnym staraniom Antoniego Sternickiego. Kierownikiem został wówczas Kazimierz Bukowski. Wybuch drugiej wojny światowej przerwała ponownie pracę szkoły, aż do lutego 1945 r. Gdy wojska okupanta opuściły tereny wsi, Kazimierz Bukowski przystąpił do organizacji zajęć. Szkoła zaczęła się rozwijać. Zaczęło przybywać nie tylko uczniów lecz również nauczycieli. Nastąpiła specjalizacja kadry pedagogicznej w obrębie nauczanych przedmiotów. W 1958 r. oddano do użytku pawilon z trzema salami lekcyjnymi. W 1967 r. na emeryturę odszedł Kazimierz Bukowski. Funkcję kierownika przejął Bronisław Borowiak. Za jego kadencji została wybudowana kotłownia centralnego ogrzewania oraz toalety. W roku 1990 stanowisko dyrektora szkoły objęła Jadwiga Michalak. Kolejne poważne zmiany nastąpiły w 1999 roku, gdy zlikwidowano szkoły filialnej w Samołężu. Dobudowano też trzeci pawilon, w którym mieści się oddział przedszkolny i sala komputerowa. W roku 2007 na emeryturę przeszła Jadwiga Michalak i dyrektorem szkoły została Anna Sarbak. W trzy lata później, dokładnie 28 maja 2010 r. odbyła się uroczystość nadania szkole imienia Arkadego Fiedlera i przekazanie sztandaru.

Działalność

W szkole odbywają się zajęcia logopedyczne korekcyjno- kompensacyjne i dydaktyczno – wyrównawcze. Każdy uczeń może korzystać z zajęć pozalekcyjnych w ramach istniejących w szkole różnych kół zainteresowań np.: kółka tanecznego, teatralnego, flażoletowego, przyrodniczo-ekologicznego, informatycznego, Kółka Młodych Odkrywców oraz zajęć sportowych i Treningów Myślenia.

W szkole realizowane są różne projekty edukacyjne np.: "Sosnowym szlakiem", "Śnieżnobiały uśmiech", "Cztery pory Puszczy Noteckiej", "Ziemniaczane Święto", "Jestem kronikarzem swojej rodziny", "Zwiedzamy lokalne miejsca pamięci narodowej", "Przewodnik turystyczny po gminie Wronki", "Rodzinne spotkania", "Dary naszych pól, lasów i ogrodów", i inne. Organizowane są liczne wyjazdy do kina, teatru, do muzeów, na basen, wycieczki szkolne. Uczniowie uczestniczą też w różnych akcjach charytatywnych: Góra Grosza, Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.

Szkoła podstawowa w Nowej Wsi jest Szkołą Promującą Zdrowie. Organizowane są spotkania i prelekcje dla dzieci, rodziców i nauczycieli z zakresu zdrowego żywienia, radzenia sobie ze stresem oraz dbania o zdrowie.

Cele i zadania

Szkoła realizuje cele i zadania określone w ustawie o systemie oświaty, wydanych na jej podstawie aktach wykonawczych oraz programie wychowawczym i programie profilaktyki szkolnej. Jak wynika z zapisów statutu szkolnego:

§ 2

3. W wychowaniu szkoła kształtuje środowisko wychowawcze sprzyjające realizowaniu celów i zasad określonych w ustawie o systemie oświaty oraz szkolnym programie wychowawczym stosownie do warunków szkoły i wieku uczniów poprzez: 3.1 Zapewnienie odpowiedniej bazy 3.2 Systematyczne diagnozowanie i monitorowanie zachowań uczniów 3.3 Realizowanie Programu Wychowawczego Szkoły 4. Szkoła przygotowuje ucznia na miarę jego możliwości do wypełniania obowiązków rodzinnych i obywatelskich w oparciu o zasady: 4.1. Demokracji 4.2. Tolerancji 4.3. Sprawiedliwości 4.4. Wolności 5. Uznając prawo rodziców do religijnego wychowania dzieci, szkoła realizuje naukę religii na życzenie rodziców w kl. „0” – VI. Ocenę z religii wlicza się do średniej ocen z przedmiotów (Statut Szkoły Podstawowej w Nowej Wsi).

Kadra pedagogiczna

Grono pedagogiczne w roku szkolnym 2014/2015:

  • edukacja wczesnoszkolna – Violetta Dzik, Małgorzata Jessa, Maria Gierak, Natalia Grzelewska, Violetta Janowicz, Kamila Pawlak, Karolina Golon,Dorota Szablewska, Iwona Rusinek, Agnieszka Tomczak
  • język polski – Jolanta Chytra, Marlena Kaźmierczak, Agnieszka Szymańska
  • język angielski – Natalia Grzelewska, Monika Kasior
  • język niemiecki - Mirosława Kaźmierczak
  • matematyka – Hanna Podzińska, Rafał Nawrocki
  • informatyka - Hanna Podzińska, Rafał Nawrocki
  • przyroda – Violetta Janowicz, Mirosława Kaźmierczak
  • historia – Jolanta Chytra
  • religia – Urszula Stróżyna
  • plastyka – Maria Gierak
  • muzyka – Maria Gierak
  • zajęcia techniczne – Hanna Podzińska, Maria Gierak
  • wychowanie fizyczne – Renata Marach
  • wychowanie do życia w rodzinie - Krystyna Nawrocka
  • biblioteka – Marlena Kaźmierczak
  • pedagog szkolny – Krystyna Nawrocka
  • terapia pedagogiczna - Violetta Janowicz
  • logopeda - Dorota Szablewska, Violetta Dzik, Agnieszka Tomczak


Osiągnięcia

Dnia 27 maja 2014 r. szkoła otrzymała tytuł "Szkoły w Ruchu". Jest to wyróżnienie dla szkół, które w istotny sposób przyczyniają do promowania aktywności fizycznej i zdrowego trybu życia.

Uczniowie szkoły osiągają bardzo dobre wyniki ze sprawdzianów wiedzy i umiejętności na zakończenie klasy szóstej. Odnoszą również sukcesy w konkursach przedmiotowych na poziomie powiatu oraz liczne zwycięstwa w zawodach sportowych oraz konkursach plastycznych, ekologicznych i wiedzy o bezpieczeństwie w ruchu drogowym.

Ciekawostki

19 czerwca 2013 r. zrealizowano filmowy projekt Samorządu Uczniowskiego - Lib dub. Film jest dostępny na stronie internetowej szkoły.

W każdy poniedziałek na 2 i 3 przerwie uczniowie mnogą zrelaksować się podczas „tanecznych przerw”. Spędzają je wykonując wcześniej ustalony wspólnie układ taneczny.

Bibliografia


SPnowawieś[27.11.2014]