Szkoła Podstawowa nr 14 im. Jana Brzechwy w Elblągu: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja nieprzejrzana][wersja zweryfikowana]
 
(Nie pokazano 2 wersji utworzonych przez jednego użytkownika)
Linia 1: Linia 1:
 
{{Szkolnictwo infobox  
 
{{Szkolnictwo infobox  
 
|Nazwa_instytucji =  Szkoła Podstawowa nr 14 im. Jana Brzechwy w Elblągu
 
|Nazwa_instytucji =  Szkoła Podstawowa nr 14 im. Jana Brzechwy w Elblągu
|Grafika          =  Koala.jpg (nazwa zdjęcia)... opcja
+
|Grafika          =   
|Opis_grafiki    =  ...Wymagane...
+
|Opis_grafiki    =   
|Data_założenia  =  ...Wymagane...
+
|Data_założenia  =  1957 r.
 
|Poziom_szkoły    =  podstawowy
 
|Poziom_szkoły    =  podstawowy
 
|Podtyp_szkoły    =  szkoła podstawowa
 
|Podtyp_szkoły    =  szkoła podstawowa
Linia 10: Linia 10:
 
|Patron          =  Jan Brzechwa
 
|Patron          =  Jan Brzechwa
 
}}
 
}}
 +
'''Szkoła Podstawowa nr 14 im. Jana Brzechwy w Elblągu''' – placówka oświatowa w [[województwo warmińsko-mazurskie|województwie warmińsko-mazurskim]]. Obecnie funkcję dyrektora pełni [[Kazimiera Pierzyńska-Czujwid]].
 +
<br/><br/>
 +
== Historia ==
 +
Szkoła podstawowa nr 14 w [[Elbląg|Elblągu]] swój pierwszy rok szkolny rozpoczęła w budynku Szkoły Podstawowej nr 6 przy ulicy Czerniakowskiej 22, zaś do swojego gmachu przeniosła się miesiąc później – 1 października 1957 r. Jej kierownikiem został Kazimierz Jaworski. Liczba dzieci obejmowała wówczas 500 uczniów, którzy podjęli naukę w 14 oddziałach. Grono nauczycielskie liczyło 13 osób.
  
'''Szkoła Podstawowa nr 14 im. Jana Brzechwy w Elblągu''' – Placówka oświatowa w [[województwo warmińsko-mazurskie|województwie warmińsko-mazurskim]]. Obecnie funkcję dyrektora pełni [[Kazimiera Pierzyńska-Czujwid]].
+
Ważnym wydarzeniem w życiu szkoły było nadanie jej imienia Jana Brzechwy oraz wręczenie sztandaru ufundowanego przez Komitet Rodzicielski. Uroczystość ta odbyła się 13 czerwca 1970 r.  
<br/>
 
  
== Historia ==
+
W roku szkolnym 1990/1991, ze względu na rekordową w historii szkoły ilość uczniów (951), placówka otrzymała do dyspozycji budynek od Pomorskiego Okręgu Wojskowego przy ulicy Lotniczej 14. W budynku tym naukę podjęło w 18 oddziałach 405 dzieci z klas I–III. Natomiast uczniowie klas IV–VIII pozostali w gmachu macierzystym przy ulicy Mielczarskiego 45, który aktualnie jest jedynym obiektem, w którym uczą się wszyscy uczniowie Szkoły Podstawowej nr 14 w Elblągu.
Szkoła podstawowa nr 14 w Elblągu została oddana do użytku w dniu 1 X 1957 roku. W miesiącu wrześniu rozpoczęto rok szkolny w budynku Szkoły Podstawowej nr 6 przy ulicy Czerniakowskiej 22. 1 X 1957 nastąpiło otwarcie gmachu szkolnego i zajęcie go przez dziatwę szkolną. Kierownikiem szkoły został Kazimierz Jaworski. Funkcję zastępcy pełnił Edmund Formela. Rejon szkolny objął swoim zasięgiem tzw. „Kolonię Lotniczą” czyli wszystkie ulice położone na południe od toru kolejowego Malbork – Elbląg. Liczba dzieci w roku powstania szkoły wynosiła 500 uczniów, którzy podjęli naukę w 14 oddziałach. Grono nauczycielskie liczyło 13 osób, większość stanowiły młode kobiety. Jesienią tego roku uruchomiono bibliotekę szkolną, którą prowadziła Marcjanna Grzegorzewska. W listopadzie 1957 roku został powołany do życia Komitet Rodzicielski, którego przewodniczącym wybrany został Józef Daniłowicz. Komitet żywo interesował się szkołą, biorąc czynny udział w jej życiu. Oddany budynek szkolny budowany pośpiesznie posiadał duże braki. Największym problemem był brak czynnych ubikacji, które zostały dołączone do sieci kanalizacyjnej miasta dopiero w miesiącu marcu 1958 roku. W miarę używalności gmachu zaczęły występować coraz to nowe braki, które określono w następujący sposób: „drzwi wypadają z futryn, parkiety idą w górę, zamki przy drzwiach do klas po miesiącu niezdatne są do użytku, woda zalewa piwnice, i stoi cały rok, budynek niszczeje. Warunki te stwarzają władzom szkolnym ogromny kłopot: ciągłe komisje, protokóły i w końcu remonty. Naprawa tego, co niedawno zostało pobudowane. Boisko szkolne nie do użytku – gruz i beton pozostaje przez cały 1957/58 rok do sierpnia nie ruszany – pokrywa całe otoczenie szkoły.” Młodzież i rodzice byli bardzo zadowoleni z nowej szkoły. Jednak Kazimierz Jaworski, kierownik szkoły, pedagog z 40 – letnią praktyką nie podzielał w pełni radości dzieci i rodziców. Gnębiło go, że szkoła nie ma własnego boiska. Ze swoich zmartwień zwierzył się Komitetowi Rodzicielskiemu, który podjął śmiałą decyzję budowy boiska sportowego. Z pomocą przyszła Jednostka Wojskowa przy ulicy lotniczej, Zakład Taboru Kolejowego i „Odzieżówka”. Pierwszą i najważniejszą pracę wykonały dzieci, które codziennie zbierały gruz. Potem wojsko wyrównało teren i ogrodziło siatką. Kilka dni później w „Dzienniku Bałtyckim” z kwietnia 1960 roku ukazał się artykuł, w którym m. in. można było przeczytać: „W czynie społecznym nasza szkoła zasadziła około 2000 drzew i krzewów, urządziła boisko do piłki nożnej i siatkówki, skocznię oraz bieżnię długości 80 metrów, usunęło 100 ton gruzu, założono ogródki, rozpoczęto budowę alpinarium i kwietników. Wartość wykonanej pracy szacowana jest na około 200 tys. złotych.
 
Rok szkolny 1962/63 był dla szkoły bardzo trudnym okresem. W tym roku liczba uczniów osiągnęła 908, ilość izb lekcyjnych pozostała ta sama. Dzieci kończyły lekcje późnym wieczorem. Rok szkolny 1963/64 przyniósł nowe zmiany. Henryk Kruk – nowy kierownik po raz pierwszy w nowej szkole wprowadził „Dzień sportu”, w czasie którego rozgrywano mecze, zawody lekkoatletyczne, gry i zabawy. Dzień sportu łączono z obchodami Międzynarodowego Dnia Dziecka. W roku szkolnym 1963/64 liczba uczniów pozostała na tym samym poziomie. Szkoła pracowała na trzy zmiany, ponieważ były 24 oddziały. W okresie wiosennym 1967 roku nawiązano współpracę z Kluczem PGR Bielnik, który organizował w szkole przez trzy okresy letnie kolonie. Dzięki niemu szkoła otrzymała nowe szafy w klasach, dwa telewizory, magnetofon, radia i adapter. Jesienią 1968 roku jednostka wojskowa pokryła boisko szkolne asfaltową nawierzchnią. Liczba uczniów w szkole rosła, dlatego też postanowiono wygospodarować nowe pomieszczenia na sale lekcyjne. Powstały one na skutek zlikwidowania szatni, którą przeniesiono do piwnicy. Utworzono pracownię dla chłopców, która powstała z sali pomocniczej (rozbieralni) przy sali gimnastycznej. Przebudowano umywalnię dla chłopców i uzyskano pomieszczenie na kuchnię dla dziewcząt do zajęć gospodarstwa domowego. Ważnym wydarzeniem w życiu szkoły było nadanie jej imienia wybitnego poety – Jana Brzechwy oraz wręczenie sztandaru ufundowanego przez Komitet Rodzicielski. Uroczystość ta odbyła się 13 czerwca 1970 roku. Uświetniła ją swoją obecnością Janina Brzechwa – żona poety, która przekazała szkole rękopis wiersza Jana Brzechwy pt. „Kolory”. Cały ceremoniał uświetnił występ chóru i recytatorów z przygotowanym montażem utworów Brzechwy. Scena ożywiona była mnóstwem barw, gdyż uczniowie zamienili się w przepiękne, kolorowe postacie bajkowe z utworów poety.
 
W roku szkolnym 1981/82 praca w szkole była utrudniona z powodu remontu kapitalnego. Zajęcia odbywały się wówczas w dwóch budynkach. Klasy 0 – V uczyły się w dawnym klubie żołnierskim J.W. 3451, który żołnierze przystosowali do potrzeb szkoły. Klasy VI – VIII uczęszczały do budynku Centrum Kształcenia Ustawicznego przy ulicy Czerniakowskiej. Rok szkolny 1984/85 był wyjątkowo trudny dla wszystkich: dzieci, rodziców i nauczycieli. Duża ilość oddziałów, ograniczone możliwości lokalowe. Zwiastunem tej sytuacji było odejście od tradycyjnej inauguracji roku szkolnego i przeprowadzenie uroczystości na dwóch apelach: o godzinie 8 klasy IV – VIII, a o godzinie 11 klasy młodsze. W roku szkolnym 1990/91 ze względu na rekordową ilość uczniów (951), szkoła otrzymała do dyspozycji budynek od Pomorskiego Okręgu Wojskowego przy ulicy Lotniczej 14. W budynku tym znajduje się 13 pomieszczeń w których uczyło się 405 uczniów w 18 oddziałach. Byli to uczniowie klas I – III. Natomiast uczniowie klas IV – VIII pozostali w budynku macierzystym przy ulicy Mielczarskiego 45.Aktualnie w budynku przy Lotniczej mieści się Gimnazjum Nr 7, a do budynku przy ulicy Mielczarskiego ponownie powrócili tym razem wszyscy uczniowie Szkoly Podstawowej nr 14 w Elblągu.
 
 
<br/>
 
<br/>
  
 
== Działalność ==
 
== Działalność ==
jest jedyną placówką w mieście i jego okolicach kształcącą dzieci z wadami słuchu i mowy. Od 1997 r. działają klas dzieci z wadą słuchu Uczniowie uczący się w oddziałach specjalnych mają zapewnioną wysoko wykwalifikowaną kadrę pedagogiczną: surdopedagogów i surdologopedę.
+
Placówka jest jedyną szkołą w mieście i jego okolicach kształcącą dzieci z wadami słuchu i mowy. Od 1997 r. działają w niej klasy dla dzieci z tą niepełnosprawnością. Uczniowie uczący się w oddziałach specjalnych mają zapewnioną opiekę nauczycieli surdopedagogów i surdologopedę. Z tymi uczniami prowadzona jest indywidualna rewalidacja logopedyczna i pedagogiczna, zaś nauczanie odbywa się z wykorzystaniem nowoczesnych aparatów słuchowych i metody fonogestów (obrazowania mowy).
 
 
uczniami prowadzona jest indywidualna rewalidacja logopedyczna i pedagogiczna.
 
Nauczanie prowadzone jest przy wykorzystaniu nowoczesnych aparatów słuchowych tzw. systemów FM i metody fonogestów (obrazowania mowy).
 
Sale wyposażone są w sprzęt komputerowy i audiowizualny.
 
Kształcenie prowadzimy z wykorzystaniem specjalistycznych, nowoczesnych, środków dydaktycznych.
 
Szkoła dysponuje również Laboratorium Logopedycznym.
 
Prowadzimy też przesiewowe badania słuchu
 
 
<br/>
 
<br/>
  
Linia 37: Linia 30:
 
== Kadra pedagogiczna ==
 
== Kadra pedagogiczna ==
 
Grono pedagogiczne w roku szkolnym 2014/2015:
 
Grono pedagogiczne w roku szkolnym 2014/2015:
*edukacja wczesnoszkolna –  
+
*edukacja przedszkolna – Bartoszewska Małgorzata, Burdynowicz Dorota
*język polski –  
+
*edukacja wczesnoszkolna – Adamowicz Małgorzata, Dobies Dorota, Grondecka Joanna, Grynfelder Ewa, Karpińska Iwona, Kuczuro-Waszak Beata, Michałek Maria, Obszańska Mirella, Walas Joanna
*język angielski –  
+
*język polski – Mazurowska Beata, Staniszewska Katarzyna, Tuzimek Beata, Wityk Ewa
*matematyka –  
+
*język angielski – Dudziński Dariusz, Pacer Łukasz
*zajęcia komputerowe –  
+
*język niemiecki – Staniszewska Katarzyna
*przyroda –  
+
*matematyka – Sielaff Jolanta, Włoch Iwona
*historia –  
+
*zajęcia komputerowe – Witkowska Katarzyna
*religia –  
+
*przyroda – Adamowicz Małgorzata, Oganowska Marzena
*plastyka –  
+
*historia – Staniszewska Katarzyna, Ulenberg Sebastian
*muzyka –  
+
*religia – Cempa Bernadeta, Dąbrowska Małgorzata
*zajęcia techniczne –  
+
*wychowanie do życia w rodzinie – Cempa Bernadeta, Dąbrowska Małgorzata
*wychowanie fizyczne –  
+
*plastyka – Obrębska Aneta
*biblioteka –  
+
*muzyka – Obrębska Aneta
*świetlica szkolna –  
+
*zajęcia techniczne – Obrębska Aneta
*pedagog szkolny –  
+
*wychowanie fizyczne – Grynis Paweł, Rusznicki Andrzej, Wojterski Krzysztof
 
+
*biblioteka – Mazurowska Beata
 
+
*świetlica szkolna – Daczkowska Anna, Posacka Danuta, Witucka Wiesława
Adamowicz Małgorzata - przyroda; nauczanie początkowe i wychowanie przedszkolne (mgr), organizacja i zarządzanie oświatą (podyplomowe), Terapia Pedagogiczna (kurs), kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela w przedszkolu i kształceniu zintegrowanym (podyplomowe), kwalifikacje do przeprowadzania sprawdzianu w sześcioletniej szkole podstawowej (kurs); Przyroda (podyplomowe); Informatyka dla nauczycieli (podyplomowe);
+
*pedagog szkolny – Burdynowicz Dorota
 
+
*terapeuta pedagog – Jonakowska Krystyna
Bartoszewska Małgorzata - klasa wstępna z wadą słuchu lub mowy; Wychowanie przedszkolne, Pedagogika specjalna w zakresie surdopedagogiki (mgr), Oligofrenopedagogika (podyplomowe)
+
*logopedia – Fabisiak Monika, Żychałko-Pawłowska Sylwia
 
+
*rewalidacja – Kubas Sylwia
Burdynowicz Dorota - pedagog szkolny; wychowanie przedszkolne, Pedagogika w zakresie wczesnej edukacji (mgr), pedagogika opiekuńczo-wychowawcza (podyplomowe)
+
*psycholog – Pamfil Angelika
 
+
== Osiągnięcia ==
Cempa Bernadeta - religia, wychowanie do życia w rodzinie; Teologia (mgr), Studia Podyplomowe w zakresie nauk o rodzinie; Psychologia Społeczna (podyplomowe); Socjoterapia (podyplomowe);
+
Uczniowie osiągają znaczące sukcesy szczególnie w konkursach i olimpiadach sportowych, przedmiotowych (język polski, matematyka, informatyka) oraz plastycznych, recytatorskich, teatralnych i ekologicznych.
 
 
Daczkowska Anna - wychowawca świetlicy; Pedagogika kulturalno-oświatowa (mgr), Terapia Pedagogiczna (kurs)
 
 
 
Dąbrowska Małgorzata - religia, wychowanie do życia w rodzinie; Wychowanie przedszkolne, Teologia ogólna (mgr), Studia Podyplomowe w zakresie nauk o rodzinie, Przyroda (podyplomowe);
 
 
 
Dobies Dorota - edukacja wczesnoszkolna; nauczanie początkowe (mgr), Terapia pedagogiczna (kurs)
 
 
 
Dudziński Dariusz - język angielski; Filologia angielska (mgr)
 
 
 
Fabisiak Monika- logopeda
 
 
 
Grondecka Joanna - edukacja wczesnoszkolna; Pedagogika wczesnej edukacji (lic.), Pedagogika w zakresie nauczania początkowego, Pedagogika korekcyjno-kompensacyjna i kwalifikacje do prowadzenia zajęć z socjoterapii (podyplomowe)
 
 
 
Grynis Paweł- wychowanie fizyczne;
 
 
 
Grynfelder Ewa - edukacja wczesnoszkolna; Wychowanie przedszkolne, pedagogika w zakresie pedagogiki wczesnej edukacji (lic.), Pedagogika w zakresie nauczania początkowego (mgr), Terapia Pedagogiczna (kurs)
 
 
 
Jasiewicz Małgorzata - przyroda, nauczanie w klasach z wadą słuchu (przyroda i matematyka); Technologia żywności (mgr inż.), Studium Pedagogiczne, Surdopedagogika (podyplomowe)
 
 
 
Karpińska Iwona - edukacja wczesnoszkolna; Wychowanie przedszkolne, Pedagogika w zakresie pedagogiki wczesnoszkolnej (lic.), Informatyka i media w edukacji (mgr)
 
 
 
Kubas Sylwia - rewalidacja; Wychowanie przedszkolne, Pedagogika specjalna w zakresie surdopedagogiki (mgr), Oligofrenopedagogika(podyplomowe)
 
 
 
Kuczuro-Waszak Beata - edukacja wczesnoszkolna; Edukacja wczesnoszkolna, pedagogika w zakresie pedagogiki wczesnej edukacji (lic.), Pedagogika w zakresie pedagogiki wczesnej edukacji (mgr)
 
 
 
Mazurowska Beata - biblioteka, język polski; Filologia polska (mgr), Kurs kwalifikacyjny z bibliotekoznawstwa
 
 
 
Michałek Maria - edukacja wczesnoszkolna; Pedagogika w zakresie nauczania początkowego (mgr), kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela w przedszkolu i kształceniu zintegrowanym (podyplomowe); Bibliotekoznawstwo i informacja naukowa (podyplomowe); Informatyka dla nauczycieli (podyplomowe);
 
 
 
Obrębska Aneta - technika, plastyka, muzyka; Wychowanie techniczne (lic.), Wychowanie techniczne (mgr), Sztuka (kurs)
 
 
 
Obszańska Mirella - edukacja wczesnoszkolna; Pedagogika w zakresie wczesnej edukacji (mgr), Wychowanie przedszkolne
 
 
 
Oganowska Marzena - przyroda; Rolnictwo (mgr inż.), Studium Pedagogiczne, Biologia (podyplomowe),Przyroda (podyplomowe), Kolegium Języków Obcych- spec. język angielski
 
 
 
Pacer Łukasz - język angielski; Filologia angielska (mgr); Surdopedagogika (podyplomowe)
 
 
 
Pamfil Angelika- psycholog;
 
 
 
Posacka Danuta - wychowawca świetlicy; Wychowanie przedszkolne, Pedagogika w zakresie wczesnej edukacji (mgr), Pedagogika opiekuńczo-wychowawcza z pracą socjalną (podyplomowe)
 
 
 
Rusznicki Andrzej - wychowanie fizyczne; Wychowanie fizyczne (mgr), Trener II klasy w piłce ręcznej
 
 
 
Sielaff Jolanta - matematyka; Technologia żywności i żywienie człowieka w zakresie technologii mleczarskiej (mgr inż.), Nauczanie szkolne (podyplomowe), Matematyka (podyplomowe)
 
 
 
Staniszewska Katarzyna - historia, nauczanie w klasach z wadą słuchu; (język polski i język niemiecki); Historia w zakresie specjalności nauczycielskiej (mgr), Surdopedagogika (podyplomowe)
 
 
 
Tuzimek Beata - język polski; Filologia polska (mgr). Kurs kwalifikacyjny z bibliotekoznawstwa
 
 
 
Ulenberg Sebastian - historia, wychowanie fizyczne; Nauczanie początkowe, Historia (mgr)
 
 
 
Walas Joanna - edukacja wczesnoszkolna; Wychowanie przedszkolne, pedagogika w zakresie pedagogiki wczesnoszkolnej (lic.), Pedagogika (mgr), Nauczanie zintegrowane (podyplomowe), Organizacja i zarządzanie oświatą (podyplomowe), Informatyka dla nauczycieli (podyplomowe)
 
 
 
Witucka Wiesława - kierownik świetlicy; Wychowanie przedszkolne, Pedagogika w zakresie wczesnej edukacji (mgr), Pedagogika opiekuńczo-wychowawcza z pracą socjalną (podyplomowe)
 
 
 
Witkowska Katarzyna - zajęcia komputerowe; Nauczanie początkowe (mgr), Terapia Pedagogiczna (kurs), Informatyka (podyplomowe), I stopień specjalizacji zawodowej w zakresie nauczania początkowego, Administrowanie sieci i systemów komputerowych (podyplomowe)
 
 
 
Wityk Ewa - język polski; Filologia polska w zakresie specjalności nauczycielskiej (mgr)
 
 
 
Włoch Iwona - matematyka; Nauczanie początkowe (lic.), Matematyka (mgr), Informatyka dla nauczycieli(podyplomowe)
 
 
 
Wojterski Krzysztof- wychowanie fizyczne, gimnastyka korekcyjna;
 
 
 
Żychałko- Pawłowska Sylwia- logopeda;
 
Jonakowska Krystyna - wicedyrektor, terapeuta pedagog;
 
 
<br/>
 
<br/>
  
== Osiągnięcia ==
+
== Ciekawostki ==
...
+
Szkoła posiada rękopis wiersza Jana Brzechwy pt. "Kolory", który otrzymała od Janiny Brzechwy – żony Patrona placówki, która uświetniła swoją obecnością uroczystość nadania Szkole imienia jej męża w 1970 r.
<br/>
 
  
== Absolwenci ==
+
Z uwagi na podjęcie kształcenia dzieci z niepełnosprawnością słuchu i mowy Szkoła posiada Laboratorium Logopedyczne oraz prowadzi przesiewowe badania słuchu.
...
 
<br/>
 
  
== Ciekawostki ==
+
Szkoła współpracuje z zagranicą. Nawiązała współpracę z placówkami oświatowymi w Szwecji oraz z Grundschule in Berlin am Arkonaplatz, która polega na wymianie projektów własnego opracowania i wymianie korespondencji.
Szkoła od jakiegoś czasu współpracuje z zagranicą. Nawiązaliśmy współpracę z Grundschule in Berlin am Arkonaplatz, która polega na wymianie projektów własnego opracowania i wymianie korespondencji. Największym jednak sukcesem jest współpraca z placówkami oświatowymi w Szwecji.  
 
  
W szkole działa Klub Europejski,  szkolnego kabaretu "Młyn"
+
W placówce działa Klub Europejski oraz szkolny kabaret "Młyn".
 
<br/>
 
<br/>
  
 
== Bibliografia ==
 
== Bibliografia ==
<br/>
+
[http://www.ssp14.republika.pl SP 14 Elbląg] [22.11.2014]<br/>
[http://www.ssp14.republika.pl SP14elbląg][22.11.2014]<br/>
+
[http://www.szkolnictwo.pl szkolnictwo.pl] [22.11.2014]
[http://www.szkolnictwo.pl Szkolnictwo][22.11.2014]
 
 
<br/>
 
<br/>
  
[[Kategoria: Szkolnictwo]][[Kategoria: Szkoła podstawowa]]<br />
+
[[Kategoria: Szkolnictwo]][[Kategoria: Szkoły podstawowe]] [[Kategoria: Elbląg]] [[Kategoria: Powiat elbląski]]<br />

Aktualna wersja na dzień 15:05, 3 mar 2015

Szkoła Podstawowa nr 14 im. Jana Brzechwy w Elblągu

Data założenia: 1957 r.
Poziom szkoły: podstawowy
Podtyp szkoły: szkoła podstawowa
Adres: ul. Mielczarskiego 45, 82-300 Elbląg
Patron: Jan Brzechwa

Szkoła Podstawowa nr 14 im. Jana Brzechwy w Elblągu – placówka oświatowa w województwie warmińsko-mazurskim. Obecnie funkcję dyrektora pełni Kazimiera Pierzyńska-Czujwid.

Historia

Szkoła podstawowa nr 14 w Elblągu swój pierwszy rok szkolny rozpoczęła w budynku Szkoły Podstawowej nr 6 przy ulicy Czerniakowskiej 22, zaś do swojego gmachu przeniosła się miesiąc później – 1 października 1957 r. Jej kierownikiem został Kazimierz Jaworski. Liczba dzieci obejmowała wówczas 500 uczniów, którzy podjęli naukę w 14 oddziałach. Grono nauczycielskie liczyło 13 osób.

Ważnym wydarzeniem w życiu szkoły było nadanie jej imienia Jana Brzechwy oraz wręczenie sztandaru ufundowanego przez Komitet Rodzicielski. Uroczystość ta odbyła się 13 czerwca 1970 r.

W roku szkolnym 1990/1991, ze względu na rekordową w historii szkoły ilość uczniów (951), placówka otrzymała do dyspozycji budynek od Pomorskiego Okręgu Wojskowego przy ulicy Lotniczej 14. W budynku tym naukę podjęło w 18 oddziałach 405 dzieci z klas I–III. Natomiast uczniowie klas IV–VIII pozostali w gmachu macierzystym przy ulicy Mielczarskiego 45, który aktualnie jest jedynym obiektem, w którym uczą się wszyscy uczniowie Szkoły Podstawowej nr 14 w Elblągu.

Działalność

Placówka jest jedyną szkołą w mieście i jego okolicach kształcącą dzieci z wadami słuchu i mowy. Od 1997 r. działają w niej klasy dla dzieci z tą niepełnosprawnością. Uczniowie uczący się w oddziałach specjalnych mają zapewnioną opiekę nauczycieli surdopedagogów i surdologopedę. Z tymi uczniami prowadzona jest indywidualna rewalidacja logopedyczna i pedagogiczna, zaś nauczanie odbywa się z wykorzystaniem nowoczesnych aparatów słuchowych i metody fonogestów (obrazowania mowy).

Cele i zadania

Szkoła realizuje cele i zadania określone w ustawie o systemie oświaty, wydanych na jej podstawie aktach wykonawczych oraz programie wychowawczym i programie profilaktyki szkolnej.

Kadra pedagogiczna

Grono pedagogiczne w roku szkolnym 2014/2015:

  • edukacja przedszkolna – Bartoszewska Małgorzata, Burdynowicz Dorota
  • edukacja wczesnoszkolna – Adamowicz Małgorzata, Dobies Dorota, Grondecka Joanna, Grynfelder Ewa, Karpińska Iwona, Kuczuro-Waszak Beata, Michałek Maria, Obszańska Mirella, Walas Joanna
  • język polski – Mazurowska Beata, Staniszewska Katarzyna, Tuzimek Beata, Wityk Ewa
  • język angielski – Dudziński Dariusz, Pacer Łukasz
  • język niemiecki – Staniszewska Katarzyna
  • matematyka – Sielaff Jolanta, Włoch Iwona
  • zajęcia komputerowe – Witkowska Katarzyna
  • przyroda – Adamowicz Małgorzata, Oganowska Marzena
  • historia – Staniszewska Katarzyna, Ulenberg Sebastian
  • religia – Cempa Bernadeta, Dąbrowska Małgorzata
  • wychowanie do życia w rodzinie – Cempa Bernadeta, Dąbrowska Małgorzata
  • plastyka – Obrębska Aneta
  • muzyka – Obrębska Aneta
  • zajęcia techniczne – Obrębska Aneta
  • wychowanie fizyczne – Grynis Paweł, Rusznicki Andrzej, Wojterski Krzysztof
  • biblioteka – Mazurowska Beata
  • świetlica szkolna – Daczkowska Anna, Posacka Danuta, Witucka Wiesława
  • pedagog szkolny – Burdynowicz Dorota
  • terapeuta pedagog – Jonakowska Krystyna
  • logopedia – Fabisiak Monika, Żychałko-Pawłowska Sylwia
  • rewalidacja – Kubas Sylwia
  • psycholog – Pamfil Angelika

Osiągnięcia

Uczniowie osiągają znaczące sukcesy szczególnie w konkursach i olimpiadach sportowych, przedmiotowych (język polski, matematyka, informatyka) oraz plastycznych, recytatorskich, teatralnych i ekologicznych.

Ciekawostki

Szkoła posiada rękopis wiersza Jana Brzechwy pt. "Kolory", który otrzymała od Janiny Brzechwy – żony Patrona placówki, która uświetniła swoją obecnością uroczystość nadania Szkole imienia jej męża w 1970 r.

Z uwagi na podjęcie kształcenia dzieci z niepełnosprawnością słuchu i mowy Szkoła posiada Laboratorium Logopedyczne oraz prowadzi przesiewowe badania słuchu.

Szkoła współpracuje z zagranicą. Nawiązała współpracę z placówkami oświatowymi w Szwecji oraz z Grundschule in Berlin am Arkonaplatz, która polega na wymianie projektów własnego opracowania i wymianie korespondencji.

W placówce działa Klub Europejski oraz szkolny kabaret "Młyn".

Bibliografia

SP 14 Elbląg [22.11.2014]
szkolnictwo.pl [22.11.2014]