Szkoła Podstawowa w Biesalu: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja nieprzejrzana][wersja zweryfikowana]
(Utworzono nową stronę "----- '''Poniżej przedstawiona jest wizualizacja szablonu''' ----- {{Szkolnictwo infobox |Nazwa_instytucji = Szkoła Podstawowa w Barczewie |Grafika = Koala....")
 
m (Zastępowanie tekstu - "| " na "|")
 
(Nie pokazano 32 wersji utworzonych przez 7 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
-----
 
'''Poniżej przedstawiona jest wizualizacja szablonu'''
 
-----
 
 
{{Szkolnictwo infobox
 
{{Szkolnictwo infobox
|Nazwa_instytucji =  Szkoła Podstawowa w Barczewie
+
|Nazwa_instytucji =  '''Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Biesalu'''
|Grafika          =  Koala.jpg
+
|Grafika          =  sp biesal.jpg
|Opis_grafiki    =  ...Wymagane...
+
|Opis_grafiki    =  Budynek szkoły. Źródło: [http://zspbiesal.edupage.org/? www.zspbiesal.edupage.org], 12.12.2013.
|Data_założenia  =  ...Wymagane...
+
|Data_założenia  =  1 września 1945 r.
|Poziom_szkoły    =  ...Wymagane...
+
|Poziom_szkoły    =  podstawowy
|Podtyp_szkoły    =  ...Wymagane...
+
|Podtyp_szkoły    =   
|Profil          =  ...Wymagane...
+
|Profil          =   
|Adres            =  ...Wymagane...
+
|Adres            =  Biesal 59, 11-036 Gietrzwałd
|Patron          =  ...opcjonalny...
 
 
}}
 
}}
  
''' Szkoła Podstawowa w Barczewie ''' <br/>
+
'''Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Biesalu''' – szkoła podstawowa w [[Biesal|Biesalu]] w [[powiat olsztyński |powiecie olsztyńskim]] w [[województwo warmińsko-mazurskie |województwie warmińsko-mazurskim]]. Obecnie funkcję dyrektora szkoły pełni [[Grażyna Grzegorzewska]]. <br/><br/>
 
== Historia ==
 
== Historia ==
...Historia szkoły w Barczewie     
+
Szkoła w [[Biesal |Biesalu]] powstała 1 września 1945 r. jako publiczna szkoła powszechna. Zajęcia odbywały się w budynkach poniemieckich szkół w [[Biesal |Biesalu]] oraz w pobliskich [[Podlejki|Podlejkach]]. Budynki były zdewastowane. Do porządkowania i przygotowania pomieszczeń szkolnych włączyła się miejscowa ludność. Organizatorem i pierwszym kierownikiem szkoły był [[Aleksy Kraskowski]]. W pierwszych latach istnienia szkoły funkcjonowały cztery oddziały klasowe. W ramach oświaty dorosłych organizowano specjalne kursy wieczorowe. W 1948 r. w wyniku reformy strukturalnej placówka zyskała status jedenastoletniej szkoły stopnia podstawowego. W latach 70. XX w. przeprowadzono remont kapitalny budynków szkoły. Po likwidacji w 1976 r. szkół filialnych w Guzowym Piecu i Rapatach szkoła w [[Biesal |Biesalu]] stała się gminną szkołą zbiorczą. W latach 90. XX w. do szkoły w [[Biesal|Biesalu]] dołączyły dzieci ze szkoły w [[Łęguty |Łęgutach]]. W 1983 r. rozpoczęto budowę nowego obiektu szkolnego i sali gimnastycznej. Zawiązano Komitet Czynu Społecznego, który pracował pod kierunkiem dyrektora [[Eustachy Być |Eustachego Bycia]]. 
Historia szkoły w Barczewie sięga czasów po I wojnie światowej.  
+
Od 2003 r. szkoła wraz z przedszkolem tworzą [[Zespół Szkolno-Przedszkolny w Biesalu]]. Dnia 20 października 2006 r. poświęcono sztandar szkoły, który przekazano wspólnocie szkolnej. Szkole Podstawowej w Biesalu nadano tego dnia imię Jana Pawła II. Dzień ten jest obchodzony jako Święto Szkoły i Patrona.
 +
<br/>
  
      Szkoła  mieściła się w dwóch budynkach, obu prywatnych. Jeden był własnością pierwszego nauczyciela Stanisława Zacha, drugi gospodarza Kamra. Szkoła zaczynała się od jednego oddziału, w 1927 miała już 4, a w roku wybuchu wojny 7.Zakupiony od p.Zacha na potrzeby szkoły drewniany barak postawiono na placu, gdzie  później  mieściło  się  kółko  rolnicze. W jednym z budynków była szkoła i mieszkał nauczyciel. Na środku izby lekcyjnej stał piec, mimo to w czasie dużych mrozów uczniowie „ćwiczyli” ruszali się, aby nie zmarznąć to były pierwsze ćwiczenia śródlekcyjne. Uczono podobnych przedmiotów co dzisiaj,czyli czytania,rachunków,rysunków itp. Klasy były liczne, skupiały uczniów z Barczewa,  Stefanowa Barczewskiego I i II,Pyszkowa,Ruszkowa,  Stefanowa Ruszkowskiego I i II, Lipna, Dąbrowy Wielkiej, Świerków, Dębołęki.Uczniowie siedzieli w długich ławkach po 4 - 5 osób. Codziennie odbywały się 4 godziny lekcyjne.
+
== Kadra pedagogiczna ==
 +
Kadra pedagogiczna w roku szkolnym 2013/2014:
 +
* Jan Bienkiewicz – matematyka, historia 
 +
* Wanda Drozdek kierownik świetlicy
 +
* Agnieszka Drzymajłło – język polski  
 +
* Mirosława Gromacka – biblioteka 
 +
* [[Grażyna Grzegorzewska]] – dyrektor szkoły
 +
* Małgorzata Ilnicka – język niemiecki
 +
* Krystyna Jarczyk – nauczanie zintegrowane
 +
* Barbara Kalinowska – język angielski 
 +
* Iwona Kirtiklis – nauczanie zintegrowane
 +
* Beata Nowogórska – przyroda 
 +
* Zofia Rutecka – religia 
 +
* Agnieszka Rymkiewicz – logopeda
 +
* Zdzisław Sałacki wychowanie fizyczne 
 +
* Marzena Zalewska nauczanie zintegrowane <br/>
  
 +
== Osiągnięcia ==
 +
Dnia 13 września 2013 r. Kapituła Programu Szkoły dla Ekorozwoju w Krakowie przyznała szkole w [[Biesalu]] certyfikat Zielonej Flagi i certyfikat Lokalnego Centrum Aktywności Ekologicznej.
  
 
+
Uczniowie szkoły odnoszą sukcesy w konkursach i zawodach sportowych.
 
 
 
        Nauczyciele, którzy pracowali przed wojną, to: Stanisław Zach (do 1938r. kierownik), od 1938 Otto Mikołajewski – spolszczony Niemiec, który w czasie wojny był w oflagu w obozie  dla oficerów, bo nie chciał podpisać tzw. lojalki. Wcześniej ożenił się ze St. Rączkówną pochodzącą z Galicji. Oboje mieszkali w Pyszkowie, tam gdzie teraz państwo Męclowie. U Mikołajewskich bywało dużo uczniów, bo jako jedyni w okolicy mieli radio. Później, już po wojnie, przyczynił się do zdejmowania krzyży z klas. Inni nauczyciele to: St. Jankowska,  Jadwiga  Bogusławska,  Janina  Musialska,  która  zastępowała p. Mikołajewską i p. Bogusławską z powodu ich urlopu macierzyńskiego.
 
 
 
 
 
        W 1935r. z inicjatywy p. St. Zacha i p. Zygmunta Wróblewskiego ( uczył w Zduńskiej Woli ) zorganizowano Kółko Strzeleckie, które skupiało starszą młodzież z Barczewa i sąsiednich miejscowości. Młodzież sama wybudowała strzelnicę. Strzelcy posiadali swój strój. W pełnym umundurowaniu brali udział w różnych uroczystościach, np. w dożynkach w Spale, Łodzi, Warszawie.
 
 
 
 
 
        W 1939 roku był zgromadzony materiał na budowę nowej szkoły, który nigdy nie został wykorzystany.W okresie  okupacji niemieckiej budynek szkoły został rozebrany i przewieziony do  Brzeźnia. Po wojnie mieścił się w nim Urząd Gminy. Po wyzwoleniu w 1946r. szkoła została zorganizowana w pałacu, którego właścicielem przed wojną był p. Anzorgi. Pierwszym nauczycielem i kierownikiem był p. Szymczak ( Białczak ?), który do szkoły przyjeżdżał na białym koniu z Prażmowa. Placówka liczyła do 1954r. kolejno 5 i 6 oddziałów. Starsze klasy chodziły do Brzeźnia. Stopniowo przybywało nauczycieli, zwiększały się oddziały, a naukę odbywano w klasach łączonych. Kolejnym kierownikiem szkoły do 1952r. był pan Kilanowski, który do pracy przyjeżdżał rowerem z Budzicznej.
 
 
 
        Gdy w pałacu dwie izby lekcyjne okazały się za ciasne, pomyślano, by przenieść szkołę do baraku postawionego w 1946r. przy pałacu. Barak wcześniej służył jako punkt oparcia dla ludzi powracających z wysiedlenia. Był on wyposażony w dużą wspólną kuchnię z ogromnym kotłem do gotowania. Po przeróbkach  i remontach  wprowadzono  do niego 5 oddziałów, dwa pozostały w pałacu. Po około dwóch latach wszystkie klasy przeniesiono do baraku, który miał służyć jako szkoła 5 lat, wytrwał prawie 45. Nauczyciele, którzy uczyli do 1954r., to: Zygmunt Kilanowski, Halina Dudczak, Julia Czajka, Władysława Leśnik, Maria Mes, Maria Szwej, Teresa Kazimierczak, Zygmunt Kazimierczak – kierownik szkoły w l. 1952 – 1954. Od 1954r. placówka staje się pełną siedmiooddziałową szkołą, następuje także zmiana kierownictwa, które obejmuje pani Stanisława Bogdańska. Wraz z nią pracują nauczyciele: Danuta Damas, Anna Myszkowska, Feliks Dłużak. Obwód szkolny obejmuje Barczew, Stefanów Barczewski I i II, Ruszków, Stefanów Ruszkowski I i II.
 
 
 
 
 
        W 1957r. zostaje  zorganizowana  Szkoła  Przysposobienia  Rolniczego. 5 listopada odbyło się oficjalne jej otwarcie. Nauka trwała 5 miesięcy, a kolejne 5 to praktyki na poletkach doświadczalnych. W szkole po zebraniu plonów organizowano wystawy. W roku  szk. 1957/58 uczęszczało do niej 25 słuchaczy, z których  20  ją    ukończyło.  Oprócz    zdobywania  wiedzy  uczniowie    wraz z nauczycielami organizowali przedstawienia teatralne, wystawy, konkursy. Działalność szkoły została zamknięta w roku szk. 1972/73. Uczący w niej nauczyciele to: St. Bogdańska ( kierownik i inicjator  szkoły ), F. Dłużak, D. Damas, A. Myszkowska, W. Sobieraj; nauczyciele  zawodu to: inż. St. Kozera, Tadeusz Leśniowski, Jan Baczyński. Przy szkole zorganizowano kurs kroju i szycia, który ukończyło 40 dziewcząt. W 1957r. Rada Pedagogiczna, kierownictwo szkoły, Komitet Rodzicielski i społeczeństwo postanawiają zakupić cegłę z rozbiórki wieży pałacu w Pyszkowie, by móc ją przeznaczyć na budowę nowej szkoły. Barak jest w stanie bardzo złym i ulega dalszemu niszczeniu.
 
 
 
 
 
        W r.1955/56 zaczyna pracę w szkole D. Damas, która ożywiła drużynę harcerską. W r. szk. 1958/59 St. Bogdańska odchodzi na roczny urlop zdrowotny, a funkcję kierownika pełni A. Myszkowska. Do pracy przyjmuje się W. Sobieraj(z m. Kapica ). Rada Pedagogiczna liczy czworo nauczycieli, a liczba uczniów 116 i jest przez wiele lat średnią dla tego obwodu.
 
 
 
 
 
        W ramach reformy oświaty w r. szk. 1966/67 szkoła podstawowa staje się ośmioklasowa, w której uczyło 6 nauczycieli:St. Bogdańska,W. Sobieraj,K. Świątek(z m. Wojtyniak),J. Urbaniak(z m. Molska),A. Myszkowska (z m. Królak), J. Czajka.
 
 
 
        W r. 1974/75 został zmieniony obwód szkoły. Zlikwidowano 8 – klasową szkołę podstawową w Świerkach i Zapolu. Dzieci z klas IV – VIII z Zapola, Świerków, Próby, Będkowa i Woli Będkowskiej  zaczęły chodzić do Szkoły Podstawowej w Barczewie.
 
 
 
 
 
        W 1975r. na emeryturę odchodzi St. Bogdańska, nowym dyrektorem zostaje p. Weronika Kapica. W r. szk. uczniowie po raz pierwszy rozpoczynają naukę 21 sierpnia, a nie 1 września. Trwać to będzie do 1980/81 roku. Zmiany w systemie nauczania w 1975/76 r. doprowadziły do tego, że  barak  staje się nieodpowiedni, za ciasny i niewygodny. W r. szk. 1980/81 uczniowie klas VII i VIII podejmują naukę w szkole w Pyszkowie lub Brzeźniu. W Barczewie zmniejsza się stopień organizacji szkoły do sześciu klas. Rodzice protestują i 2.12.1982r. powstaje Komitet Budowy Szkoły, który legalizuje swoją nazwę w roku następnym i przystępuje do prac na rzecz szkoły. Komitet powstaje na zebraniu wiejskim z udziałem Naczelnika Gminy Brzeźnio p. Kazimierza Czyżaka, gminnego dyrektora szkół p. Tadeusza Jasianka, przedstawiciela kuratorium p. Łuczaka i pracowników szkoły. Na czele tego Komitetu stanął p. Jerzy Rycielski. W latach 1983 – 1985 społeczeństwo wypala z własnego surowca cegłę, produkuje pustaki, zwozi piach i żwir. W tym czasie szkołę odwiedza Zbigniew Korzeniowski – redaktor Radia Łódź. Spodobało mu się społeczne zaangażowanie i przygotowuje audycje o szkole w Barczewie. Proponuje nawet uzyskanie projektu i dokumentacji z budującej się w szybkim tempie szkoły w Łodzi na os. Retkinia. 10. 10. 1985r. Z. Korzeniowski wraz z dyr. szkoły w Barczewie otrzymuje dokumentację i projekt nieodpłatnie. Autorem tego projektu jest p. Jolanta Dobrowolska.
 
 
 
        11.08.1986r. rozpoczyna się budowa szkoły.Nauczyciele wraz z sołtysami wsi Barczew, Stefanów Barczewski I i II, Ruszków, Stefanów Ruszkowski I i II zbierali pieniądze na budowę szkoły. Budowę tę wsparł Urząd Gminy Brzeźnio, Ministerstwo Oświaty i Wychowania i Narodowy Czyn Pomocy Szkole na czele z p. Pietrzakiem.
 
 
 
        Z inicjatywy p. Z. Korzeniowskiego 1 września 1989r., kiedy prace przy budowie szkoły miały się ku końcowi, nadano szkole imię Zbigniewa Świętochowskiego – wieloletniego spikera Polskiego Radia ( radio cały czas pomagało budować szkołę ), żołnierza AK, redaktora i lektora powstańczej radiostacji „Błyskawica”. W styczniu 1991r. oddano do użytku jedno skrzydło szkoły, we wrześniu wszystkie izby lekcyjne. W stanie surowym pozostały sala gimnastyczna i zaplecze kuchenne. W listopadzie rozebrano stary barak.
 
 
 
        Kolejny rok 1991/92 włącza do obwodu Barczewa uczniów z Próby, Tumidaja i Dębołęki. W tym roku zmieniają się  oceny z zachowania i nauczania. Wchodzi ocena celująca – 6 i niedostateczna – 1. W r. szk. 1993/94 do Barczewa przybywają uczniowie z klas VII i VIII z Pyszkowa, a w kolejnych latach następni ( do1999r. ). W styczniu 1994r. zostaje oddana do użytku sala gimnastyczna.
 
 
 
        1994/95 to rok, w którym do szkół wkracza informatyka – uczniowie dojeżdżają na nią raz w miesiącu do szkoły w Brzeźniu. Pracownia komputerowa w Barczewie pojawia się dopiero w r. szk. 1996/97  i składa  się z 5 komputerów. Planuje się wtedy także oddanie boiska szkolnego najpierw do piłki nożnej, potem do siatkówki i piłki ręcznej. W lutym 1997r. przedszkole wraz z dyrektorką p. Aleksandrą Molską przenosi się do szkoły. Wtedy także zaczyna działać kuchnia, a w jadłospisie są nie tylko bułki, ale pojawiają się zupy.
 
 
 
        1.09.1997r. oświata rozpoczyna reformę: powstają 6 – letnia szkoła podstawowa i 3 – letnie gimnazjum.
 
 
 
        1.09.1999r. po odejściu na emeryturę p. W. Kapicy funkcję dyrektora obejmuje p. Lila Pawlak. W 2000r. w czerwcu po raz ostatni kończy szkołę podstawową klasa ósma. Rok później (2000/2001) szkoła włącza w swe szeregi uczniów z Zapola. Jest to czas największej liczby uczniów ( wszystkie klasy podwójne ) i najliczniejszej rady pedagogicznej – 16.
 
 
 
        W r. 2001/2002 rozpoczyna się nauka j. niemieckiego, rok później szkoła podejmuje działania akcji „Szkoła z klasą”. Jest to rok ogromnego wysiłku nauczycieli i uczniów, ale też satysfakcja i wiele nowych doświadczeń: cotygodniowe apele, gazetka „Długa Przerwa”, Klub Młodego Wolontariusza, przekonywanie się, czy sprawiedliwie oceniamy, czy doceniamy każdego ucznia i czy dobrze uczymy. Akcja „Szkoła z klasą”  to także okres przekonywania społeczeństwa do wejścia do Unii Europejskiej. Szkoła została zobligowana przez Centrum Edukacji Obywatelskiej, „Gazetę Wyborczą” i prezydenta A. Kwaśniewskiego, który objął patronat nad akcją, do zdawania relacji z zadań przez Internet. W czerwcu zorganizowany został festyn, który był podsumowaniem akcji  „Szkoła z klasą” i promowaniem hasła „Wchodzimy do Europy”. Jesienią  tego  roku szkoła jako jedyna  w gminie  otrzymuje certyfikat i tytuł  „Szkoła z klasą”, a wszelkie dokonania są opublikowane w Internecie. W 2004r. została założona strona internetowa szkoły.
 
 
 
        W związku ze zmniejszającą się liczbą uczniów biblioteka została przeniesiona do dużej sali  i  urządzona przez p. S. Rogowską i p. M. Gibkę, a następnie wyposażona w sprzęt audio i multimedialny. Za czasów dyrektorowania p. L. Pawlak w wielu klasach pojawiły się telewizory, odtwarzacze  wideo, DVD.  W 2006/2007 roku pierwszaki zaczęły uczyć się j. angielskiego, działa wiele kół zainteresowań. Została oddana do użytku nowa pracownia internetowa, jak również Szkolny Ośrodek Biblioteczno – Informacyjny w bibliotece szkolnej. W roku 2006 szkoła obchodzi 80 lat istnienia. Z tej okazji została przygotowana uroczystość jubileuszowa.
 
 
 
        Rok szkolny 2008/2009 rozpoczął się z nowym dyrektorem. Po odejściu na emeryturę pani L. Pawlak, jej następczynią została pani Małgorzata Stachura – nauczycielka j. niemieckiego.                     
 
 
 
Szkoła korzysta z dofinansowania Unii Europejskiej realizując projekty edukacyjne, np. „Pierwsze uczniowskie doświadczenia drogą do wiedzy", czy „Inwestycja w przyszłość", "Szansa na lepszy start", umożliwiające uczniom korzystanie z dodatkowych zajęć pozalekcyjnych wpływających na rozwijanie ich zainteresowań i umiejętności.
 
 
 
Wydawana jest gazetka szkolna „Długa Przerwa". Szkoła ma swoją stronę internetową www.spbarczew.cba.pl
 
 
 
 
 
 
 
<br/>
 
<br/>
== Cele i zadania ==
 
...Szkoła realizuje cele i zadania dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze, określone w Ustawie o systemie oświaty z 1991 roku i w przepisach wykonawczych wydanych na jej podstawie, zgodnie ze swym charakterem.
 
<br/>
 
== Kadra pedagogiczna ==
 
Kadra pedagogiczna w roku szkolnym 2013/2014
 
  
1.Małgorzata Stachura – dyrektor szkoły
+
== Ciekawostki ==
2.Wioleta Glinkowska (n-l  przyrody, opiekun świetlicy)
+
Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Biesalu włączyła się w obchody 90. rocznicy istnienia Polskiego Związku Łowieckiego.
3.Jolanta Michalska (n-l  religii, opiekun świetlicy)
 
4.Marzanna Gibka (n-l  edukacji wczesnoszkolnej, bibliotekarka)
 
5.Renata Kręzel (n-l  edukacji wczesnoszkolnej)
 
6.Elżbieta Łusiak (n-l  edukacji wczesnoszkolnej)
 
7.Sylwester Płachta (n-l  matematyki,zaj. komputerowe)
 
8.Jarosław Maksajda (n-l  wych. fizycznego, techniki)
 
9.Agata Drajling (n-l  języka polskiego, bibliotekarka)
 
10.Magdalena Kubiak (n-l  historii i WDŻWR)
 
11.Aleksandra Paprota (n-l  plastyki)
 
12.Ewelina Kędzierska (n-l  języka angielskiego)
 
13.Agnieszka Stelmasiak (n-l  muzyki)
 
14.ks. Bogdan Nowacki (n-l  religii)
 
 
 
<br/>
 
== Osiągnięcia ==
 
Szkoła posiada certyfikat "Szkoła z klasą"
 
 
<br/>
 
<br/>
== Absolwenci ==
 
...
 
<br/>
 
== Ciekawostki ==
 
1 września jest corocznie obchodzony w naszej szkole jako dzień patrona.Zbigniew Świętochowski
 
  
<br/>
 
 
== Bibliografia ==
 
== Bibliografia ==
...http://www.spbarczew.cba.pl/, 12.12.2013.
+
Radziszewska Maria Jolanta, ''Nauczyciele szkół powszechnych i podstawowych na Warmii i Mazurach (1945–1960)'', Kraków 2011.<br>
 +
[http://zspbiesal.edupage.org/? Zespół Szkolno-Przedszkolny w Biesalu] [12.12.2013]
 
<br/>
 
<br/>
--[[Użytkownik:Maria.radziszewska|Maria.radziszewska]] ([[Dyskusja użytkownika:Maria.radziszewska|dyskusja]]) 12:25, 12 gru 2013 (CET)
+
 
[[Kategoria: Szkolnictwo]]<br />
+
[[Kategoria: Powiat olsztyński]]  
 +
[[Kategoria: Gietrzwałd (gmina wiejska)]]
 +
[[Kategoria: Szkoły podstawowe]]  
 +
[[Kategoria: 1945-1989]]
 +
[[Kategoria: 1990-]]

Aktualna wersja na dzień 13:29, 17 mar 2015

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Biesalu

Budynek szkoły. Źródło: www.zspbiesal.edupage.org, 12.12.2013.
Budynek szkoły. Źródło: www.zspbiesal.edupage.org, 12.12.2013.
Data założenia: 1 września 1945 r.
Poziom szkoły: podstawowy
Adres: Biesal 59, 11-036 Gietrzwałd


Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Biesalu – szkoła podstawowa w Biesalu w powiecie olsztyńskim w województwie warmińsko-mazurskim. Obecnie funkcję dyrektora szkoły pełni Grażyna Grzegorzewska.

Historia

Szkoła w Biesalu powstała 1 września 1945 r. jako publiczna szkoła powszechna. Zajęcia odbywały się w budynkach poniemieckich szkół w Biesalu oraz w pobliskich Podlejkach. Budynki były zdewastowane. Do porządkowania i przygotowania pomieszczeń szkolnych włączyła się miejscowa ludność. Organizatorem i pierwszym kierownikiem szkoły był Aleksy Kraskowski. W pierwszych latach istnienia szkoły funkcjonowały cztery oddziały klasowe. W ramach oświaty dorosłych organizowano specjalne kursy wieczorowe. W 1948 r. w wyniku reformy strukturalnej placówka zyskała status jedenastoletniej szkoły stopnia podstawowego. W latach 70. XX w. przeprowadzono remont kapitalny budynków szkoły. Po likwidacji w 1976 r. szkół filialnych w Guzowym Piecu i Rapatach szkoła w Biesalu stała się gminną szkołą zbiorczą. W latach 90. XX w. do szkoły w Biesalu dołączyły dzieci ze szkoły w Łęgutach. W 1983 r. rozpoczęto budowę nowego obiektu szkolnego i sali gimnastycznej. Zawiązano Komitet Czynu Społecznego, który pracował pod kierunkiem dyrektora Eustachego Bycia. Od 2003 r. szkoła wraz z przedszkolem tworzą Zespół Szkolno-Przedszkolny w Biesalu. Dnia 20 października 2006 r. poświęcono sztandar szkoły, który przekazano wspólnocie szkolnej. Szkole Podstawowej w Biesalu nadano tego dnia imię Jana Pawła II. Dzień ten jest obchodzony jako Święto Szkoły i Patrona.

Kadra pedagogiczna

Kadra pedagogiczna w roku szkolnym 2013/2014:

  • Jan Bienkiewicz – matematyka, historia
  • Wanda Drozdek – kierownik świetlicy
  • Agnieszka Drzymajłło – język polski
  • Mirosława Gromacka – biblioteka
  • Grażyna Grzegorzewska – dyrektor szkoły
  • Małgorzata Ilnicka – język niemiecki
  • Krystyna Jarczyk – nauczanie zintegrowane
  • Barbara Kalinowska – język angielski
  • Iwona Kirtiklis – nauczanie zintegrowane
  • Beata Nowogórska – przyroda
  • Zofia Rutecka – religia
  • Agnieszka Rymkiewicz – logopeda
  • Zdzisław Sałacki – wychowanie fizyczne
  • Marzena Zalewska – nauczanie zintegrowane

Osiągnięcia

Dnia 13 września 2013 r. Kapituła Programu Szkoły dla Ekorozwoju w Krakowie przyznała szkole w Biesalu certyfikat Zielonej Flagi i certyfikat Lokalnego Centrum Aktywności Ekologicznej.

Uczniowie szkoły odnoszą sukcesy w konkursach i zawodach sportowych.

Ciekawostki

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Biesalu włączyła się w obchody 90. rocznicy istnienia Polskiego Związku Łowieckiego.

Bibliografia

Radziszewska Maria Jolanta, Nauczyciele szkół powszechnych i podstawowych na Warmii i Mazurach (1945–1960), Kraków 2011.
Zespół Szkolno-Przedszkolny w Biesalu [12.12.2013]