Szkoła Podstawowa w Mikołajkach

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Wersja z dnia 13:04, 3 mar 2015 autorstwa MartaF (dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Szkoła Podstawowa w Mikołajkach

Data założenia: 1945 r.
Poziom szkoły: podstawowy
Podtyp szkoły: szkoła podstawowa
Adres: ul. Papieża Jana Pawła II 7, 11-730 Mikołajki

Szkoła Podstawowa w Mikołajkach – placówka oświatowa w województwie warmińsko-mazurskim wchodząca w skład Zespołu Oświatowego w Mikołajkach, do którego należą także Przedszkole Samorządowe Promyczek w Mikołajkach oraz Gimnazjum Publiczne w Mikołajkach. Funkcję dyrektora Zespołu pełni obecnie Bożena Krupińska.

Historia

Szkoła Podstawowa w Mikołajkach powstała w 1945 r., a jej kierownikiem został wówczas Józef Stryszowski. Od lutego do czerwca 1946 r. placówka mieściła się w obiekcie przy ul. Kolejowej 10 i dysponowała 3 salami lekcyjnymi. W latach 70. ubiegłego stulecia funkcjonowała ona jako Zbiorcza Szkoła Gminna. W latach 80. szkołę przeniesiono do nowego budynku przy ulicy Łabędziej (obecnie Papieża Jana Pawła II).

Obecnie wchodzi w skład Zespołu Oświatowego w Mikołajkach, który utworzony został w 2004 r. i objął swoim zakresem gimnazjum istniejące od 1999 r. oraz Przedszkole Samorządowe Promyczek.

Działalność

Przy Szkole Podstawowej w Mikołajkach działa świetlica "Bajka", do której uczęszczają uczniowie klas I-III. Otwarta jest ona w godzinach 6.50-15.30. Do jej głównych założeń należą:

  • zapewnienie dzieciom wszechstronnej opieki
  • dbanie o prawidłowy rozwój fizyczny i psychiczny uczniów
  • wyrabianie w wychowankach nawyków kultury dnia codziennego
  • rozwijanie indywidualnych zdolności i zainteresowań
  • przyzwyczajanie dzieci do dokładnego, systematycznego i samodzielnego odrabiania lekcji
  • rozwijanie zainteresowań przyrodniczych
  • pogłębianie, rozszerzanie i utrwalanie wiadomości z różnych dziedzin

Wychowankowie świetlicy maja możliwość rozwijania swoich zainteresowań i uzdolnień w dziedzinach: artystycznych, umuzykalniających, teatralnych, czytelniczych, sportowych, językowych, terapeutycznych.

Cele i zadania

Szkoła realizuje cele i zadania określone w ustawie o systemie oświaty, wydanych na jej podstawie aktach wykonawczych oraz programie wychowawczym i programie profilaktyki szkolnej.

Kadra pedagogiczna

Do nauczycieli opiekujących się świetlicą "Bajka" należą: Elżbieta Zygoń, Małgorzata Jurkiewicz, Małgorzata Bochra, Agnieszka Ostrowska, Aleksandra Kasińska, Żanetta Janowicz, Wojciech Brzeziński.

Dyrektorami szkoły w latach 1946-2014 byli kolejno: Józef Stryszowski, Tadeusz Stępiński, Władysław Konarczak, Czesław Woźny, Łarysa Kamińska, Andrzej Szabelski, Aldona Dominika Szymańska, Bożena Kapryan, Bożena Krupińska.

Osiągnięcia

Uczniowie szkoły podstawowej osiągają wysokie noty w konkursach plastycznych, recytatorskich i sportowych.

Bibliografia

ZS Mikołaki[27.11.2014]
szkolnictwo.pl[27.11.2014]