Szkoła Podstawowa w Szczęsnem: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja nieprzejrzana][wersja zweryfikowana]
m (JoGa przeniósł stronę Szkoła podstawowa w Szczęsnem na Szkoła Podstawowa w Szczęsnem, bez pozostawienia przekierowania pod starym tytułem)
 
(Nie pokazano 20 wersji utworzonych przez 6 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
-----
+
 
'''Poniżej przedstawiona jest wizualizacja szablonu'''
 
-----
 
 
{{Szkolnictwo infobox
 
{{Szkolnictwo infobox
|Nazwa_instytucji =  Szkoła Podstawowa w Szczęsnem
+
|Nazwa_instytucji =  '''Szkoła Podstawowa w Szczęsnem'''
 
|Grafika          =  sp szczęsne.jpg
 
|Grafika          =  sp szczęsne.jpg
|Opis_grafiki    =  wizytówka szkoły http://spszczesne.edupage.org/?, 17.12.2013.
+
|Opis_grafiki    =  Wizytówka szkoły. Źródło: [http://spszczesne.edupage.org/? www.spszczesne.edupage.org], 17.12.2013.
|Data_założenia  =  1946
+
|Data_założenia  =  1884 r.
 
|Poziom_szkoły    =  podstawowy
 
|Poziom_szkoły    =  podstawowy
|Podtyp_szkoły    =  ...Wymagane...
+
|Podtyp_szkoły    =   
|Profil          =  ...Wymagane...
+
|Profil          =   
|Adres            =  10-687 Olsztyn Szczęsne 6
+
|Adres            =  Szczęsne 6, 10-687 Olsztyn
|Patron          =
 
 
}}
 
}}
  
''' Szkoła Podstawowa w Szczęsnem''' <br/>
+
'''Szkoła Podstawowa w Szczęsnem''' – szkoła podstawowa w [[Szczęsne |Szczęsnem]] w [[powiat olsztyński |powiecie olsztyńskim]] w [[województwo warmińsko-mazurskie |województwie warmińsko-mazurskim]]. Obecnie funkcję dyrektora szkoły pełni [[Marzena Bartosek]]. <br/><br/>
 
== Historia ==
 
== Historia ==
Początki szkoły w Szczęsnem (dawna nazwa wsi Sząwald) siegają 1884 roku. Wtedy to w drewnianym budynku zorganizowano mieszkanie dla nauczyciela i jedną izbę lekcyjną. W 1907 roku dobudowano izbę szkolną murowaną. Lekcje prowadzono w języku polskim, jednak germanizacja stopniowo wyparła język polski.
+
Początki szkoły w [[Szczęsne |Szczęsnem]] (dawna nazwa wsi Sząwald) sięgają 1884 r. Wtedy to w drewnianym budynku zorganizowano mieszkanie dla nauczyciela i jedną izbę lekcyjną. W 1907 r. dobudowano izbę szkolną murowaną. Lekcje prowadzono w języku polskim, jednak na skutek działań germanizacyjnych został on stopniowo wyparty ze szkoły. Drugi budynek szkolny wybudowano w 1937 r. (lub 1940 r.). Była to już zabudowa murowana, z mieszkaniem dla nauczyciela na piętrze i dwoma izbami lekcyjnymi na parterze. Oba budynki szkolne mieściły pięć oddziałów o klasach łączonych. Uczyło trzech nauczycieli, w tym Pauza i Berent. Do szkoły uczęszczało 128 uczniów, którzy dochodzili także z [[Klewki |Klewek]] i [[Stary Olsztyn |Starego Olsztyna]] oraz z bardziej odległych wsi. W 1945 r. oba budynki szkolne zostały zniszczone. Pierwsze zajęcia w polskiej szkole rozpoczęły się w nowym budynku w styczniu 1946 r. Obowiązki kierownika szkoły objęła [[Halina Kozińska]], repatriantka zza Buga, a nauczycielem został [[Bolesław Górski]]. W okresie pionierskim szkoła otrzymywała pomoc do Polskiego Radia w Warszawie, z Domu Orląt w Szwajcarii, z Torgen oraz ze Szkoły Podstawowej w Sochaczewie. Od 1 września 1949 r. funkcję kierownika sześcioklasowej szkoły pełnił [[Józef Orzeł]]. Zimą roku szkolnego 1977/1978 spłonął starszy z dwóch budynków należących do szkoły. W związku z tym uczniów klas starszych dowożono do szkoły w [[Klebark Mały |Klebarku Małym]]. W roku 1979/1980 kadrę pedagogiczną w ośmioklasowej placówce szkolnej stanowili nauczyciele: [[Bożena Dawidowicz]], [[Teresa Korzeniewska]], [[Teodozja Jakowicz]], [[Irena Zdziarstek]], [[Zbigniew Jakowicz]], [[Irmgarda Falk]], [[Irena Sadurska]], [[Alicja Magnuszewska]], [[Marian Sadurski]] i [[Jan Korzeniewski]]. Od 1999 r. na skutek reformy oświaty placówka funkcjonuje jako sześcioklasowa szkoła podstawowa.
 
 
Drugi budynek szkolny wybudowano w 1937 lub 1940 roku. Była to już zabudowa murowana, z mieszkaniem dla nauczyciela na piętrze i dwoma izbami lekcyjnymi na parterze. Oba budynki szkolne stanowiły pięć oddziałów o klasach łączonych. Uczyło troje nauczycieli , między innymi: Pauza , Berent. Do szkoły uczęszczało 128 uczniów, którzy dochodzili także z Klewek i Starego Olsztyna oraz bardziej odległych wsi.
 
 
 
W 1945 roku przez wieś przeszedł front, niszcząc domy, zabudowania  gospodarcze oraz oba budynki szkolne.  
 
 
Już w styczniu 1946 roku została uruchomiona polska szkoła w nowym budynku szkolnym, który w porównaniu ze starą szkołą był mniej zniszczony. Obowiązki kierownika szkoły objęła od 1 sierpnia [[Halina Kozińska]], repatriantka zza Buga, a nauczycielem był [[Bolesław Górski]].
 
 
 
W dniu 27 stycznia 1947 roku przyjechały do szkoły delegatki z Polskiego Radia w Olsztynie, by wziąć pod opiekę dzieci warmińskie. Stąd 17 lutego odbyła się uroczystość wręczania darów. Dziewczęta otrzymały sukienki, a inni serwetki. Uczniowie w podzięce przygotowali inscenizację i napisali dwa listy do Polskiego Radia w Warszawie. Dalszym ciągiem współpracy z radiem była otrzymana w dniu 30 kwietnia 1947 roku przesyłka z 80 książkami oraz zabawki od dzieci stolicy. Książki dały początek szkolnej bibliotece.
 
 
 
Szkoła utrzymywała również kontakty z innymi placówkami w Polsce i za granicą. Dzieci z „Domu Orląt” w Szwajcarii z Torgen przysłały 17 kwietnia 1948 roku paczki z zabawkami, ubraniami i słodyczami. Natomiast w maju 1949 roku dzieci ze Szkoły Podstawowej w Sochaczewie przysłały własnoręcznie robione zakładki do książek, białe kołnierzyki oraz 50 książek. W tym samym roku zanotowano jeszcze dar „Świata Pracy” dla dzieci dobrze uczących się: 100 zeszytów, 28 stalek, 14 gum, 14 ołówków, 14 bloków rysunkowych, 150 arkuszy papieru rysunkowego, 7 obsadek, 1 liczydło.
 
 
 
Od 1 września 1949 roku funkcję kierownika szkoły pełnił Józef Orzeł. Szkoła w Szczęsnem to już sześcioklasówka ze 104 uczniami. Najliczniejszą była klasa pierwsza, bo uczęszczało do niej aż 41 dzieci. Do ważnych wydarzeń należy zaliczyć otwarcie w szkole świetlicy gromadzkiej, gdzie zorganizowano wieczorowe kursy dokształcające i dla analfabetów.
 
 
 
Zimą, w roku szkolnym 1977/1978 spłonął starszy z dwóch budynków należących do szkoły. Był to czas, gdy palono jeszcze w kaflowych piecach. Natychmiast przystąpiono do odbudowy. Jednak uczniowie klas starszych, od nowego roku szkolnego 1979, byli dowożeni do szkoły w Klebarku Małym. Dzieci z klasy I, II i III uczyły się na miejscu w Szczęsnem, w drugim budynku szkolnym .
 
 
 
W roku 1979/80 kadra pedagogiczna w ośmioklasowej Szkole Podstawowej w Szczęsnem liczyła już dziesięcioro nauczycieli. Nauczanie początkowe prowadziły: Bożena Dawidowicz, Teresa Korzeniewska (także nauczycielka plastyki), Teodozja Jakowicz, Irena Zdziarstek. Geografii, historii i języka rosyjskiego uczył  Zbigniew Jakowicz, a matematyki Irmgarda Falk. Przyrody, fizyki i techniki nauczała Irena Sadurska, a języka polskiego Alicja Magnuszewska (kl. IV,V,VI,VII) i dyrektor szkoły Marian Sadurski (kl.VIII). Muzyki oraz wychowania fizycznego uczył Jan Korzeniewski.
 
<br/>
 
 
 
== Cele i zadania ==
 
Szkoła realizuje cele i zadania określone w ustawie z dnia 7 września 1991r o systemie oświaty, zwanej dalej ustawą oraz w przepisach wykonawczych wydanych na jej podstawie.
 
 
<br/>
 
<br/>
  
 
== Kadra pedagogiczna ==
 
== Kadra pedagogiczna ==
Skład kadry pedagogicznej w roku szkolnym 2013/2014:
+
Kadry pedagogiczna w roku szkolnym 2013/2014:
 
 
mgr inż. [[Bartosek Marzena]] - nauczycielka przyrody, dyrektor szkoły
 
 
 
mgr Błaszczak Małgorzata - zajęcia logopedyczne
 
  
mgr Chudzik Henryka - nauczycielka religii, Szkolne Koło Caritas
+
* [[Marzena Bartosek]] – nauczycielka przyrody, dyrektor szkoły
  
mgr Czaplińska Izabella - nauczycielka matematyki, zajęć komputerowych,  wychowawczyni kl. V, opiekunka Samorządu Uczniowskiego
+
* Małgorzata Błaszczak – zajęcia logopedyczne
  
mgr Głażewska Joanna - nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej, wychowawczyni oddziału przedszkolnego
+
* Henryka Chudzik – nauczycielka religii, Szkolne Koło Caritas
  
mgr Jaśkiewicz Joanna - nauczycielka techniki, plastyki i muzyki, wychowawczyni kl. VI, bibliotekarka, opiekunka SKO
+
* Izabella Czaplińska – nauczycielka matematyki, zajęć komputerowych, wychowawczyni klasy V, opiekunka Samorządu Uczniowskiego
  
mgr Jaśkiewicz  Wiesław - nauczyciel wychowania fizycznego
+
* Joanna Głażewska – nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej, wychowawczyni oddziału przedszkolnego
  
mgr Jechna Joanna - nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej, wychowawczyni klasy II
+
* Joanna Jaśkiewicz – nauczycielka techniki, plastyki i muzyki, wychowawczyni klasy VI, bibliotekarka, opiekunka SKO
  
mgr Magnuszewska Alicja - nauczycielka języka polskiego,  przewodnicząca zespołu nauczycieli klas IV-VI
+
* Wiesław Jaśkiewicz – nauczyciel wychowania fizycznego
  
mgr Małż Jolanta - nauczycielka języka angielskiego, historii, wychowawczyni kl. IV
+
* Joanna Jechna – nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej, wychowawczyni klasy II
  
mgr Scharnowska Małgorzata - nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej, wychowawczyni klasy I
+
* Alicja Magnuszewska – nauczycielka języka polskiego, przewodnicząca zespołu nauczycieli klas IV–VI
  
mgr Włos Alina - nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej, wychowawczyni kl. III,  przewodnicząca zespołu nauczycieli klas O - III
+
* Jolanta Małż – nauczycielka języka angielskiego, historii, wychowawczyni klasy IV
  
<br/>
+
* Małgorzata Scharnowska – nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej, wychowawczyni klasy I
  
 +
* Alina Włos – nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej, wychowawczyni klasy III, przewodnicząca zespołu nauczycieli klas O–III
 
== Osiągnięcia ==
 
== Osiągnięcia ==
Pierwszego października 2004 roku szkoła otrzymała tytuł ''Szkoła z klasą''.
+
Pierwszego października 2004 r. szkoła otrzymała tytuł Szkoła z Klasą.
 
 
 
<br/>
 
<br/>
  
<br/>
 
 
== Ciekawostki ==
 
== Ciekawostki ==
Szkołą realizuje zajęcia pozalekcyjne w ramach projektu unijnego Klub Młodych Omnibusów  
+
Szkoła realizuje zajęcia pozalekcyjne w ramach projektu unijnego Klub Młodych Omnibusów.
 
<br/>
 
<br/>
 
== Bibliografia ==
 
== Bibliografia ==
http://spszczesne.edupage.org/?, 17.12.2013.
+
[http://spszczesne.edupage.org/? Szkoła Podstawowa w Szczęsnem] [17.12.2013]
<br/>
+
 
--[[Użytkownik:Maria.radziszewska|Maria.radziszewska]] ([[Dyskusja użytkownika:Maria.radziszewska|dyskusja]]) 13:46, 17 gru 2013 (CET)
+
[[Kategoria: Powiat olsztyński]]  
[[Kategoria: Szkolnictwo]]<br />
+
[[Kategoria: Purda (gmina wiejska)]]
 +
[[Kategoria: Szkoły podstawowe]]  
 +
[[Kategoria: 1801-1918]]
 +
[[Kategoria: 1990-]]

Aktualna wersja na dzień 13:02, 11 mar 2015

Szkoła Podstawowa w Szczęsnem

Wizytówka szkoły. Źródło: www.spszczesne.edupage.org, 17.12.2013.
Wizytówka szkoły. Źródło: www.spszczesne.edupage.org, 17.12.2013.
Data założenia: 1884 r.
Poziom szkoły: podstawowy
Adres: Szczęsne 6, 10-687 Olsztyn


Szkoła Podstawowa w Szczęsnem – szkoła podstawowa w Szczęsnem w powiecie olsztyńskim w województwie warmińsko-mazurskim. Obecnie funkcję dyrektora szkoły pełni Marzena Bartosek.

Historia

Początki szkoły w Szczęsnem (dawna nazwa wsi Sząwald) sięgają 1884 r. Wtedy to w drewnianym budynku zorganizowano mieszkanie dla nauczyciela i jedną izbę lekcyjną. W 1907 r. dobudowano izbę szkolną murowaną. Lekcje prowadzono w języku polskim, jednak na skutek działań germanizacyjnych został on stopniowo wyparty ze szkoły. Drugi budynek szkolny wybudowano w 1937 r. (lub 1940 r.). Była to już zabudowa murowana, z mieszkaniem dla nauczyciela na piętrze i dwoma izbami lekcyjnymi na parterze. Oba budynki szkolne mieściły pięć oddziałów o klasach łączonych. Uczyło trzech nauczycieli, w tym Pauza i Berent. Do szkoły uczęszczało 128 uczniów, którzy dochodzili także z Klewek i Starego Olsztyna oraz z bardziej odległych wsi. W 1945 r. oba budynki szkolne zostały zniszczone. Pierwsze zajęcia w polskiej szkole rozpoczęły się w nowym budynku w styczniu 1946 r. Obowiązki kierownika szkoły objęła Halina Kozińska, repatriantka zza Buga, a nauczycielem został Bolesław Górski. W okresie pionierskim szkoła otrzymywała pomoc do Polskiego Radia w Warszawie, z Domu Orląt w Szwajcarii, z Torgen oraz ze Szkoły Podstawowej w Sochaczewie. Od 1 września 1949 r. funkcję kierownika sześcioklasowej szkoły pełnił Józef Orzeł. Zimą roku szkolnego 1977/1978 spłonął starszy z dwóch budynków należących do szkoły. W związku z tym uczniów klas starszych dowożono do szkoły w Klebarku Małym. W roku 1979/1980 kadrę pedagogiczną w ośmioklasowej placówce szkolnej stanowili nauczyciele: Bożena Dawidowicz, Teresa Korzeniewska, Teodozja Jakowicz, Irena Zdziarstek, Zbigniew Jakowicz, Irmgarda Falk, Irena Sadurska, Alicja Magnuszewska, Marian Sadurski i Jan Korzeniewski. Od 1999 r. na skutek reformy oświaty placówka funkcjonuje jako sześcioklasowa szkoła podstawowa.

Kadra pedagogiczna

Kadry pedagogiczna w roku szkolnym 2013/2014:

  • Małgorzata Błaszczak – zajęcia logopedyczne
  • Henryka Chudzik – nauczycielka religii, Szkolne Koło Caritas
  • Izabella Czaplińska – nauczycielka matematyki, zajęć komputerowych, wychowawczyni klasy V, opiekunka Samorządu Uczniowskiego
  • Joanna Głażewska – nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej, wychowawczyni oddziału przedszkolnego
  • Joanna Jaśkiewicz – nauczycielka techniki, plastyki i muzyki, wychowawczyni klasy VI, bibliotekarka, opiekunka SKO
  • Wiesław Jaśkiewicz – nauczyciel wychowania fizycznego
  • Joanna Jechna – nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej, wychowawczyni klasy II
  • Alicja Magnuszewska – nauczycielka języka polskiego, przewodnicząca zespołu nauczycieli klas IV–VI
  • Jolanta Małż – nauczycielka języka angielskiego, historii, wychowawczyni klasy IV
  • Małgorzata Scharnowska – nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej, wychowawczyni klasy I
  • Alina Włos – nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej, wychowawczyni klasy III, przewodnicząca zespołu nauczycieli klas O–III

Osiągnięcia

Pierwszego października 2004 r. szkoła otrzymała tytuł Szkoła z Klasą.

Ciekawostki

Szkoła realizuje zajęcia pozalekcyjne w ramach projektu unijnego Klub Młodych Omnibusów.

Bibliografia

Szkoła Podstawowa w Szczęsnem [17.12.2013]