Szlak żeglugowy z Mikołajek do Rucianego

Z Encyklopedia Warmii i Mazur

Szlak żeglugowy z Mikołajek do Rucianego

Położenie

Mikołajki. © Stanisław Kuprjaniuk
Jezioro Mikołajskie. © Stanisław Kuprjaniuk

Szlak z Mikołajek do Rucianego położony na terenie dwóch powiatów mrągowskiego i piskiego oraz gmin: Mikołajki i Ruciane Nida. Łączy następujące miasta i miejscowości: Mikołajki, Iznota, Kamień, Ruciane-Nida.

Opis

Szlak żeglugowy o długości 19 km prowadzi w kierunku południowym przez jezioro Mikołajskie i jezioro Bełdany oraz niewielkie jeziora Guzianka Mała i Wielka. Po obu stronach szlaku nieomal na całej długości lasy Puszczy Piskiej. Pomiędzy południowym krańcem jeziora Bełdany i jeziora Guzianka Mała śluza komorowa Guzianka, pokonująca ponad 2 m różnicę poziomu wód tych jezior. Nad jeziorem Bełdany liczne ośrodki wypoczynkowe i duży Ośrodek Turystyki Wodnej PTTK w Kamieniu.

Trasa

0.00. Początek szlaku na Przystani Żeglugi Mazurskiej w Mikołajkach.

3.00. Rozwidlenie szlaków Mikołajki - Ruciane-Nida (prosto) i Mikołajki - Pisz (w lewo). W odległości 2,25 km w lewo (trasą do Pisza) największe jezioro polskie Śniardwy.

5.00. Koniec jeziora Mikołajskiego, początek jeziora Bełdany. Z lewej przystań statków Żeglugi Mazurskiej w Wierznie. Po obu brzegach jeziora Bełdany las Puszczy Piskiej.

8.00. Z prawej zatoka jeziora Bełdany Iznota, do której uchodzi największy dopływ Wielkich Jezior Mazurskich rzeka Krutynia.

10.00. Na zachodnim brzegu jeziora Bełdany, otoczony lasami Puszczy Piskiej Ośrodek, Turystyki Wodnej PTTK i przystań statków Kamień.

14.00. Z prawej zatoka jeziora Bełdany - Wygryny, nad którą wieś Wygryny.

16.00. Południowy koniec jeziora Bełdany śluza komorowa Guzianka.

17.00. Początek jeziora Guzianka Mała.

18.00. Z prawej widoczny tartak w Rucianym-Nidzie. Pod tartakiem duża sortownia spławianego tu jeziorem drewna.

19.00. Przystań statków Żeglugi Mazurskiej w Rucianym-Nidzie nad jeziorem Guzianka Wielka. Początek przedłużenia szlaku głównego na jezioro Nidzkie. Ze względu na to, że jezioro Nidzkie od 1973 roku prawnie w całości stanowi rezerwat przyrody, żegluga odbywa się tylko na małym odcinku.

Bibliografia

Bałdowski Jan, Warmia, Mazury, Suwalszczyzna. Przewodnik, Warszawa 1997.

Koziak Mariusz, Mazury i Warmia, Warszawa 2002.