Szlak Kopernikowski: Frombork - Kępki: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
m (MałgorzataHoch przeniósł stronę Frombork - Kępki do Szlak kopernikowski: Frombork - Kępki)
(Brak różnic)

Wersja z 15:10, 7 lut 2014

Szlak Kopernikowski cz.3

Dane szlaku
Państwo Polska
Województwo warmińsko-mazurskie
Początek Frombork
Koniec Kępki
Numer WM-2006
Kolor znakowania czerwony Czerwony.gif
Długość 61 km
Typ szlak pieszy
Administrator Oddział "Ziemi Elbląskiej" PTTK

Szlak pieszy – piesza trasa wycieczkowa oznaczona specjalnymi symbolami wyznaczającymi jej przebieg i ułatwiającymi odnalezienie właściwej drogi. Szlaki lądowe wykorzystują biegnące w terenie drogi i ścieżki. W Polsce ustalone jest oznaczanie szlaku pieszego za pomocą trzech przylegających do siebie poziomych pasków, umieszczanych na drzewach, murach, skałach itp. Dwa zewnętrzne paski są barwy białej, natomiast środkowy jest wypełniony dowolną inną niż biała (np. czarną, czerwoną, niebieską, zieloną czy żółtą farbą).

Nazwa szlaku

Szlak Kopernikowski cz. 3

Trasa

Frombork - Tolkmicko - Kadyny - Elbląg - Kępki

Opis

Bazylika archikatedralna Wniebowzięcia NMP i św. Andrzeja we Fromborku, widok z Wieży Radziejowskiego
Plik:Pałac w Kadynach.jpg
Panorma Pałacu Wilhelma II w Kadynach
Plik:Folwark Kadyny.jpg
Zespół cegielni w Kadynach

Jest to trzecia ostatnia część szlaku Kopernikowskiego, biegnącego głównie przez miejsca związane z pobytem i pracą Mikołaja Kopernika. Rozpoczyna się we Fromborku, gdzie kończy się szlak Kopernikowski cz.2. Kolejnym punktem na szlaku jest miasto Tolkmicko. Łączą się tu w jedno krajobrazy górski, lesisty i morski, roztaczając niezwykle piękne widoki. Znajdują się tu trzy rezerwaty leśne: Kadyński Las, Buki Wysoczyzny Elbląskiej i Pióropusznikowy Jar. Znajdują się zabytki np.kościół parafialny p.w. św. Jakuba z. XIV w., baszta gotycka, domy mieszczańskie z. XVII-XVIII w., kaplica barokowa z XVIII w., we wsi Łęcze zespół domów podcieniowych z końca XVIII i początku XIX w., kościół barokowy z 1746 r.; we wsi Nadbrzeże -Połoniny dawny dom zdrojowy z 1842 r.; we wsi Pogrodzie kościół pseudogotycki z 1885 r. Docieramy do Kadyn najciekawszej miejscowości na Wysoczyźnie Elbląskiej. Na miejscu staropruskiego grodu Krzyżacy postawili w XIII w. obronny dwór. W 1340 r. majątek Kadyny przechodzi w ręce rycerza z okolic Ostródy Jana Bażyńskiego. Jeden z kolejnych właścicieli podarował w 1898 r. majątek niemieckiemu cesarzowi Wilhelmowi II, który przebudował cała wieś zatrudniając do tego najlepszych architektów. Zobaczyć tu można zespół budowli dworskich z barokowym pałacem, dawnym spichlerzem i oranżerią, malowniczo położony klasztor franciszkański z XVIII wieku oraz pieczołowicie odrestaurowany budynek dawnej szkoły zaprojektowany przez słynnego architekta Konrada Steinbrechta. Kolejne ciekawe miejsce na szlaku to Suchacz wieś w pobliżu której na wodach Zalewu Wiślanego, doszło w roku 1463 do bitwy morskiej, w której połączone siły polskie, elbląskie i gdańskie rozgromiły flotę krzyżacką dowodzoną przez wielkiego mistrza Ludwika van Erlichsausena. Wydarzenia te upamiętnia głaz pamiątkowy usytuowany w centrum wsi, na skwerku. Mijamy kolejne miejscowości i docieramy do Elbląga, drugiego co do wielkości i najstarszego miasta w województwie warmińsko-mazurskim. Zobaczyć tu można: kościoła pod wezwaniem Bożego Ciała, zabytkową XIV wieczną Bramę Targową, katedrę pod wezwaniem Świętego Mikołaja z XIV w., dawny kościół Dominikanów pod wezwaniem NP Marii z XIII-XIV w., Zamek Krzyżacki. Z Elbląga szlak wiedzie do Kępek - dużej wiesi położonej malowniczo nad Nogatem. Jej geneza sięga 1295 roku. Tutaj, wraz z przepłynięciem promem na druga stronę Nogatu, kończy się warmiński odcinek szlaku „Kopernikowskiego”, OlsztynLidzbark WarmińskiBraniewoFromborkElblągKępki. Utrzymując czerwony kolor znaków bierze natomiast swój początek odcinek szlaku pomorskiego o przebiegu Kępki – Solnica – Malbork – Biała Góra – Bemowo – Tychnowy – Kwidzyn – Sadlinki – Gardeja, długości 118,1 km.

Bibliografia

1. www.frombork.pl/strona-23-Atrakcje_turystyczne+Atrakcje_turystyczne.html; 2. www.jezioro.com.pl/szlaki/zobacz_szlak.html?id=29; 3. www.szlaki.mazury.pl; 4. www.tolkmicko.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=142&Itemid=53&lang=pl